АПИ трябва да създаде звено, което да обработва сигналите, да открива и оценява пътищата с най-висок риск

АПИ трябва да създаде звено, което да обработва сигналите, да открива и оценява пътищата с най-висок риск.

Данни на нашия Институт показват, че годишно в 40 на сто от катастрофите със загинали причината е в лошия път. И да – шофьорът е допуснал грешка, но условията на пътя са го довели до тази грешка. От над 480 загинали за 2024 г. само един единствен случай имаме заради алкохол и още един заради дрога. А около 190 души за загубили живота си заради опасни пътища. И сега, когато всички скърбим за 12-годишната Сияна, надявам се, че виждаме състоянието на отсечката от Луковит до Плевен, където загина детето. Това е път, който има изключително много дефицити – обратни завои, неравности, липса на маркировка, липса на обезопасителни системи… Целият път е компрометиран. Давани са десетки сигнали до Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) за проблеми, свързани точно с този път, може би и точно с този конкретен участък между селата Радомирци и Телиш. Оттам минават камиони по направлението София-Русе, пращани са сигнали от транспортни фирми, от граждани, давали сме и ние от Института, разбирам, че е имало и от полицията в Плевен. Затова използвам случая да информирам не само вашите читатели, а и самия регионален министър Иван Иванов, че големият проблем на АПИ е, че агенцията получава такъв огромен брой сигнали за нередности по републиканската пътна мрежа, че не е в състояние да реагира на нито един.

Когато ти на ден получаваш повече от 30-40 сигнала, как да се ориентираш към кой участък да се насочиш, за да го обезопасиш. Пари няма, за да се решат дори 1 процент от всички сигнали. Какво да се направи? Ние от Института отдавна настояваме АПИ да създаде звено, което да обработва тези сигнали, да ги приоретизира на база оценка на риска и на тази база да се насочва финансовият ресурс, за да може да се обезопасяват местата с висок риск. Досега, ако ние имахме такава методология, тази отсечка, на която стана катастрофата със Сияна, щеше отдавна да е светнала в червено и от АПИ да се реагирали. Освен това настояваме тази информация да е публична. Това е толкова лесен подход, дори не трябва да се увеличава щатът на АПИ, за да се формира такова звено, там има цяла дирекция "Пътна безопасност".

Ако работят с такъв подход и в тази насока, тогава няма да говорим за оставки, а ще говорим, че има държавна политика и сме съгласни с нея, защото не можем да обезопасим всички райони, а само там, където са най-опасни. И когато стане катастрофа на друго място, което не било оценявано като проблемно, можем да го приемем като случайно събитие и да не търсим отговорност в пътна агенция. Защото няма държава или пътна агенция в никоя страна по света, която да разполага с ресурс да оправи всички проблемни точки по пътищата. Включително и в Швеция, и в Швейцария има дефицит на ресурси.

Богдан Милчев

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече