Във Варненско на три ключови места с по-високо натоварване – край минералните бани в “Св. св. Константин и Елена”, на Офицерския плаж и в Аспарухово – през летните месеци се прави допълнителен контрол за салмонела и NAG вибриони, включително Vibrio vulnificus.
Европейският център за контрол и превенция на заболяванията алармира за растящ риск от инфекции
Горещините създават идеална среда за опасната Vibrio vulnificus, показва интерактивната карта на ECDC
Вирее при ниска до умерена соленост
Европейският център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) издаде предупреждение относно повишения риск от инфекции, причинени от Vibrio бактерии – включително Vibrio vulnificus, във водите на Европа и конкретно в Черно море. Обичайният ареал за бактерията в Европа обикновено е Балтийско море, където солеността е по-ниска и се наблюдават инцидентни затопляния на водата.
Заради горещините през последните години бактерията е засечена и в Черно море – особено по крайбрежието на България, Румъния, Турция и Украйна.
Черно море е сред районите в Европа, за които ECDC предупреждава за повишен летен риск от инфекции с Vibrio видове, в особено V. vulnificus.
От Европейският център за контрол и превенция на заболяванията съобщават, че по нашите брегове се наблюдава повишена активност на Vibrio бактерии, а с увеличаване на температурата на морската повърхност и намалена соленост, зоните край Балтийско, Северно и Черно море стават все по-благоприятни за растежа на Vibrio бактерии.
Чрез разработената интерактивна карта за проследяване на заразата Vibrio Map Viewer се вижда, че на база ежедневни сателитни данни за температурата на морската повърхност и соленост, точно през последните седмици морската вода е особено подходяща за растеж на Vibrio видове.
Европейските здравни власти предупреждават, че безсимптомните или слабо проявени инфекции могат лесно да останат нерегистрирани, затова публичната осведоменост и наблюдение са от ключово значение.
В съобщенията на ECDC се казва: “Инфекцията може да възникне и чрез къпане във вода с висока концентрация на Vibrio, което да предизвика инфекции на ушите или-ако има отворена рана-симптоми като зачервяване, подуване и болка около раната. По-сериозното инфектиране на рана могат да доведат до тежки усложнения като некротизиращ фасциит, сепсис или дори ампутация, особено при лица с хронични чернодробни заболявания или отслабена имунна система”. Европейският център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) подчертава, че Черно море започва да става сред районите с повишен риск от инфекции, причинени от Vibrio – особено през летните месеци.
В съседна Турция има увеличено внимание към Vibrio бактериите, особено след съобщени смъртни случаи през 2023-2024 г., а случаите идват основно от Черноморието.
От друга страна по плажовете в Гърция на Егейско и Йонийско море водата е по-солена, което ограничава растежа на Vibrio vulnificus, тъй като според изследванията този вид бактерия вирее най-добре при ниска до умерена соленост (5-25 промила).
последните проби от морската вода по българските плажове край Варна показват, че засега ситуацията е спокойна.
Според данните на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Варна, морската вода в зоните за къпане между Бяла и Златни пясъци е с добро качество. Пробите се взимат регулярно – два пъти месечно – от общо 22 плажни ивици. На три ключови места с по-високо натоварване – край минералните бани в “Св. св. Константин и Елена”, на Офицерския плаж и в Аспарухово – през летните месеци се прави допълнителен контрол за салмонела и NAG вибриони, включително Vibrio vulnificus.
От началото на сезона не са установени вибрио бактерии, съобщават от инспекцията.
В края на май беше издадено временно предупреждение за Офицерския плаж, където се засякоха повишени нива на чревни ентерококи и Escherichia coli над допустимите. Причината най-вероятно е обилният дъжд, който преля канала Шокъров – все още с нерешено дълбоководно заустване. След подобрение в показателите и при липса на валежи, препоръката бе отменена. Въпреки това нивата на ешерихия коли в района продължават да са сравнително по-високи, макар и в рамките на нормата.
Водата на плажа в Аспарухово, който граничи с канала море-езеро, е описана в последния доклад на РЗИ като “кристално чиста”.
Миналата седмица плажуващите бяха затруднени от бурен цъфтеж на зелени водорасли, превърнали крайбрежието в “зелена супа”. Това явление, предизвикано от горещините, не е опасно за хората, но може да задуши морски организми, обясняват експерти от Института по океанология при БАН.
Тези водорасли вече са избутани навътре от морските течения и плажовете във Варна отново са чисти и пълни с къпещи се. Температурата на морската вода достигна 26°C, след като на 10 юли внезапно падна до едва 11°C – резултат от студен северозападен вихър.
През лятото на 2024 г.
Два смъртни случая от Vibrio vulnificus
През лятото на 2024 г. в Бургаска област бяха регистрирани няколко случая на зараза с бактерията Vibrio vulnificus, известна още като “бактерията-човекоядец”. Двама от пациентите са починали. Това са първите потвърдени летални случаи в България, свързани с този морски патоген.
“Морската вода достигна необичайно високи температури, а липсата на валежи и морски течения допълнително създаде подходяща среда за бактерията”, обясни д-р Калина Цанкова, началник на Микробиологичната лаборатория в УМБАЛ Бургас.
Един от случаите, получил широка публичност, е на 61-годишна жена, пострадала на плажа “Силистар”. След нараняване на крака на шезлонга, тя влязла в морето. След това инфекцията се развива драматично – за часове се появяват отоци, мехури и висока температура. Жената е спасена в УМБАЛ Бургас, но другите заразени, потърсили късно лекарска помощ в други здравни заведения са нямали този късмет.
Последните проби от морската вода в Бургаския регион, обхващащи 49 зони от Обзор до Синеморец, показват добро микробиологично качество, без изолирани вибриони или салмонела. Средната температура на морската вода за юли е 25°C, като са отчетени пикови стойности до 27.9°C – опасна зона за развитието на Vibrio бактерии.
Според РЗИ – Бургас, водата в момента е безопасна за къпане, но високите температури, липсата на валежи и застоялата вода остават рисков фактор.
Към момента за този сезон все още няма регистрирани случаи с Vibrio vulnificus в Бургаска област, посочиха пред “Труд news” от УМБАЛ Бургас.
Проф. Тодор Кантарджиев, епидемиолог, пред „Труд news”: След излизане от водата взимайте душ, а раните дезинфекцирайте
– Проф. Кантарджиев, заговори се отново за опасната Вибрио вулнификус, която може да доведе до фатален изход. Как да се предпазим от нея?
– Тази бактерия стана интересна през 20-те години, когато се описаха доста раневи инфекции, които са с много тежко протичане, а голяма част от тях и с фатален изход. Именно този микроорганизъм, когато попадне в човешкия организъм, обикновено през раничка, може да причини тежка ранева инфекция със засягане на мускулите и особено обвивките им, след което може да последва сепсис-отравяне на кръвта. Именно вулнификус е известен с това, “че обикновено към него са склонни хора, които са с някакво чернодробно заболяване – именно нарушената чернодробна функция води до една каскада от болестни процеси, които водят до увеличаване на свободното желязо в кръвта. Наличието на голямо количество свободно желязо в кръвта увеличава заразния потенциал на тази бактерия.
– Колко бързо прогресира инфекцията?
– В рамките на дни. Затова трябва да се докаже този микроорганизъм, който да бъде лекуван с правилните антибиотици от квалифициран лекар.
– Какви са най-честите симптоми да потърсим лекар?
– При всяка трудно лечима, увеличаваща се рана, която е с признаци на тежко възпаление, зачервяване, болка, подуване, трябва да бъде търсена лекарска помощ за медицинска обработка на раната.
– Какво бихте казал за заплаха от опасни бактерии при влизането във вода?
– Инфекции, които са свързани с увреда на здравето и възпаление на рани са много редки след ползване на басейните, течащи води, открити водоеми и морското крайбрежие. Редки са, но трябва да се спазват правилата – винаги наличните ранички трябва да бъдат дезинфекцирани старателно.
– С какво са опасни?
– Най-опасни са, ако попаднат в отворена рана. Именно затова казвам, че раните, които са получени във вода, които са в контакт с водата, трябва да бъдат дезинфекцирани много щателно. Освен това има опасна група бактерии във водата, особено в реки и езера, в които има отпадни води от селскостопански предприятия, свинеферми. Това са микроорганизми – спирохети, които могат през наранена кожа да попаднат в човешкия организъм.
– Какво биха ни причинили?
– Температурно състояние, възможно е и жълтеница и ако не се познае от опитен лекар, може да ви коства доста дълго лечение с безразборно изписвани антибиотици, които няма да доведат до траен оздравителен ефект.
– Ако погълнем заразена вода, кой е най-големия проблем, ешерихия коли ли?
– Ешерихия коли е организъм, който се доказва лесно в лабораторни проби, затова той се използва като индикаторен за наличието на фекално замърсяване. Има ли ешерихия коли във водата – значи някъде наблизо има замърсяване с фекални води.
– А друга опасност при поглъщане на вода?
– При поглъщане на вода в много малко количество, са малко микроорганизмите, които могат да причинят някаква тежка инфекция в нашите водоеми и море. При нас те са в незначителни количества. Но в някои любими дестинации на далечно пътуващи сънародници – там попадането на няколко капки от силно контаминирана вода на тропически места могат да предизвикат паразитно или вирусно заболяване.
– По опасно ли е да се къпем в морето или в сладководните води?
– Хората трябва да се къпят далеч от местата, където има заустване на водопроводи с опасни води – обикновено това се контролира и морето е сравнително безопасно, също така безопасни са и течащите води, но трябва да се внимава много за заустването на отпадни води. Да не стане така, че къпейки се, да попаднеш в отпадните води на цял един град или село.
Хубаво е след къпането в открит водоем, морето или басейн, хората да взимат душ. Ако имат видими и осъзнати рани по тялото си, трябва да ги дезинфекцират след излизане от водата.
– Има дами, които влизат във водата в менструален цикъл. За кого е по-опасно това – за тях или за околните?
– Това, разбира се, не е най-доброто решение по отношение здравето на околните. Доста от микроорганизмите, които не се проявят при жените извън цикъл, могат да попаднат във водата. Жените в такъв период, влизайки във водата, не представляват толкова опасност за себе си, но определено застрашават околните.
Внимавайте след операции, татуировки и пиърсинг
Заразяването с Vibrio vulnificus може да настъпи от консумация на сурови или недопечени морски дарове
Vibrio vulnificus е бактерия, която причинява хранителни отравяния и инфекции на рани. Хората с лека форма на инфекцията рядко се подлагат на лабораторно изследване, поради което реалният брой случаи остава неизвестен.
По данни на Американската медицинска организация, смъртността при инфекция с Vibrio vulnificus в САЩ е приблизително 33%, а бактерията е отговорна за над 95% от смъртните случаи, свързани с консумация на морска храна.
Vibrio vulnificus се среща в междинно солени води – смесица от солена и сладка вода – в топли крайбрежни райони по света. Бактерията рядко се открива във води с температура под 13°C. Екстремни метеорологични явления се свързват с увеличаване на случаите на вибриоза.
Заразяването с Vibrio vulnificus може да настъпи чрез консумация на сурови или недопечени морски дарове – най-често стриди, по-рядко други черупчести или риба. Друга възможност за инфекция е, когато отворена рана влезе в контакт със заразена морска вода или с продукти от морски дарове, съдържащи бактерията.
Диагнозата се поставя чрез изолиране на V. vulnificus от кръв, изпражнения или проба от рана. Хората с леки симптоми обикновено се лекуват с прием на течности за възстановяване след диария. При наличие на признаци за тежка инфекция е необходимо незабавно започване на антибиотично лечение, хоспитализация и интензивно наблюдение. При раневи инфекции може да се наложи хирургическа намеса за отстраняване на засегнатата тъкан.
Инфекцията, свързана с храна, може да бъде предотвратена чрез избягване на консумация на сурови или недопечени морски дарове, както и чрез използване на ръкавици или старателно измиване на ръцете след контакт със сурови черупчести.
Хора с отворени рани, включително следоперативни, пиърсинги или татуировки, не трябва да влизат в контакт с води, да плуват или ловят риба, както и да боравят с сурови морски дарове. В случай че такъв вид рана е била изложена на вода с V. vulnificus или сурови морски продукти, трябва да се измие обилно със сапун и вода или да се дезинфекцира със спирт, за да се намали рискът от инфекция.
Инфекцията чрез храна обикновено се проявява с диария, която продължава няколко дни. Може да има и гадене, повръщане, коремни болки, повишена температура и втрисане. При тежки случаи инфекцията може да премине в кръвта и да доведе до животозастрашаващо състояние.
Когато инфекцията е причинена от проникване през открита рана, симптомите включват зачервяване, подуване, затопляне и болка в засегнатата зона. При по-тежки случаи се наблюдава инфектиране на мускулите и обширно разрушаване на тъканите.
Най-голям риск от тежко протичане на инфекцията имат хора с хронични заболявания – чернодробни (като цироза), рак, ХИВ, диабет, определени кръвни заболявания (като таласемия), както и лица, които приемат имуносупресори или лекарства, намаляващи киселинността в стомаха.
trud.bg