Държавите от СЗО одобриха правно обвързващ пандемичен договор

Членовете на Световната здравна организация (СЗО) постигнаха съгласие по текста на правно обвързващ договор, определящ какви мерки и действия ще бъдат предприети при бъдещи пандемии.

Ключовите елементи включват бързо споделяне на данни за нови заболявания, за да се гарантира, че учените и фармацевтичните компании могат да работят по-бързо за разработване на лечения и ваксини.

За първи път самата СЗО също ще има преглед на глобалните вериги за доставка на маски, медицински престилки и други лични предпазни средства (ЛПС).

Генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус описа сделката като „важен крайъгълен камък в нашето споделено пътуване към по-безопасен свят“.

„[Държавите членки] също демонстрираха, че мултилатерализмът е жив и здрав и че в нашия разделен свят нациите все още могат да работят заедно, за да намерят общ език и общ отговор на споделените заплахи“, каза той.

Правно обвързващият пакт, постигнат в сряда, дойде след три години разговори между страните членки.

Това е едва вторият път в 75-годишната история на СЗО, когато се постига международно споразумение от този тип – първото беше споразумението за контрол на тютюна през 2003 г.

Пандемичният договор все още трябва да бъде официално приет от държавите-членки на срещата на Световната здравна асамблея следващия месец.

Американските преговарящи не бяха част от финалните дискусии, след като президентът Доналд Тръмп обяви решението си Вашингтон да се оттегли от СЗО и САЩ няма да бъдат обвързани с пакта.

Съгласно договорените условия, страните ще трябва да гарантират, че лекарствата, свързани с пандемията, са достъпни по целия свят при бъдеща епидемия.

Участващите производители ще трябва да разпределят 10% от своето производство на ваксини, терапевтични лекарства и диагностични средства със СЗО. След това още 10% ще бъдат доставени на „достъпни цени“.

Страните също одобриха трансфера на здравни технологии към по-бедните нации, стига това да е „взаимно договорено“.

Целта на този текст е да даде възможност за повече местно производство на ваксини и лекарства по време на пандемия, но клаузата беше изключително спорна по време на дискусиите.

Развиващите се страни дадоха за пример начина, по който богатите нации купиха и натрупаха ваксини по време на пандемията от Ковид-19, докато страните с големи фармацевтични индустрии не са доволни да споделят ноу-хау чрез задължителни трансфери.

В основата на споразумението е предложена система за достъп до патогени и споделяне на ползи, позволяваща по-бърз обмен на данни между фармацевтичните компании. Това би трябвало да позволи на тези фирми да започнат да работят по нови лекарства по-бързо при всяко бъдещо избухване на епидемии от глобален мащаб.

„Отлични новини от Женева, където снощи беше постигнат първият консенсус по споразумението за пандемии. Научихме уроците от Ковид. За да победите пандемията, имате нужда от тестове, лечения и ваксини“, не закъсня с коментара си председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. По време на пандемията тя договори сделка за милиарди евро за ваксини за ЕС, които страните членки продължават да изплащат на Pfizer и досега, макар да изхвърлят ненужните ваксини.

Начало

Related posts

Христос Воскресе! – Пожелание от сърце до всички наши читатели

Делян Пеевски, лидер на ДПС и ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО: Нека Възкресението донесе енергия за ново начало за България и всички хора!

НИЕ – КОНСПИРАТОРИТЕ!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече