Един аспект от деня на Страшния съд

Денят на Страшния съд или денят на Второто пришествие, когато нашият Господ Бог ще се завърне повторно на земята, за да съди живи и умрели. Няма да искаме да сме там, но всички ще сме там и ще присъстваме. За да поемем след това към Рая или към Небитието.

В Библията, в Стария и Новия завет не се говори много за деня на Страшния съд, но е казано достатъчно. „Тогава ще се яви на небето знамението на Сина Човечески; и тогава ще се разплачат всички земни племена и ще видят Сина Човечески да иде на небесните облаци със сила и голяма слава” (Матей 24:30).

Тогава ние човеците, живеещи и живели някога на тази земя, ще бъдем изпитани и разпънати до предел. Ние човеците, ще държим изпит пред Бога, в който ще бъдат разкрити най-тайните и най-отдалечени кътчета на душата ни . Цялата ни същност ще бъде осветлена и проверена. Защото това е финалното решение за това, кой ще влезе в Божието царство и ще получи живот вечен и кой ще бъде захвърлен, дори не и в ада, а в небитието, все едно никога не е бил на този свят и никога никъде не е съществувал.

В този ден никой няма да може да свидетелства за никого освен за себе си. Няма да може да се застъпим дори и за най-близките си хора – майка, баща, син, дъщеря, съпруг, съпруга. Няма да може да го направим, дори и да сме правени пред Бога хора.

Понеже изпитът ще е много тежък. Ще бъдем разпнати и проверени на сто процента и няма да имаме дори възможност да направим каквото и да било друго, освен да свидетелстваме за себе си. „И така всеки от нас за себе си ще отговаря пред Бога”, казва апостол Павел (Римляни 14:12). А Бог, както е известно, ще въздаде на всеки ми според делата му (Римляни 2:6).

Само единият аспект от този окончателен съд, е следният. Ще отговаряме за всяко едно нещо, което в живота си сме извършили прекомерно

Ще отговаряме за всяка една дума, казана в повече, която не е трябвало да произнасяме, а сме го направили. Ще отговаряме за всяка една хапка храна, изядена в повече, която не е трябвало да ядем, а сме го направили. Ще отговаряме за всеки един час сън или почивка в повече, когато е трябвало да се трудим, или да помагаме на другия, или да се молим, а не сме го направили. Ще отговаряме за всичко, с което сме прекалили и сме преминали границата и сме го съзнавали, но въпреки това сме го направили. Звучи прекалено и страшно, но затова и се казва Денят на страшния съд.

Но докато сме живи Господ ни е дал възможност за покаяние. Възможност за искрено покаяние, с което да поправим лошите си дела и да се приближим към спасението.

Андрей Киряков

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече