ЕС спря 1,5 млрд евро помощ за Украйна заради казуса с антикорупционнната агенция

„Образът на Зеленски като военновременен лидер определено избледнява“

На фона на кризата, свързана с лишаването от независимост на две антикорупционни агенции в Украйна, Европейският съюз спря прехвърлянето на 1,5 милиарда евро помощ за страната по линия на "Финансовия инструмент за Украйна", който предвижда общо финансиране от 4,5 милиарда евро, съобщава The New York Times.

Средствата от този инструмент не се изразходват за отбранителни нужди, а за възстановяване на страната и реформи за присъединяване към ЕС. Разпределението им зависи от постигането на стандарти за добро управление. Финансирането може да бъде възобновено, ако Украйна изпълни редица условия.

"Антикорупционните политики на президента Володимир Зеленски вече провокираха първите антиправителствени протести в Украйна след руската инвазия през 2022 г. Сега изглежда, че те могат да струват на страната част от чуждестранната ѝ помощ от Европейския съюз, което е ясен укор от блока, досега верен съюзник", се посочва в публикацията.

Украйна поиска помощ през юни, въпреки че не успя да изпълни три от 16-те критерия. По-специално, Киев не успя да избере съдии за Висшия антикорупционен съд, заяви в петък говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие. Съдът разглежда дела, заведени от Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП).

Това са органите, лишени от независимост чрез закон, който администрацията на Володимир Зеленски бързо прокара през Върховната рада по-рано тази седмица. Това предизвика най-големите масови протести от началото на пълномащабното нахлуване в Украйна. След това украинският президент внесе в парламента нов законопроект, предназначен да възстанови независимостта на НАБУ и САП. Това помогна за успокояване на протестите по улиците, но не предотврати спирането на част от финансовата помощ от ЕС, пише NYT.

Зеленски не е направил публични изявления относно спирането на помощта, но това се превърна в осезаем удар за украинския лидер, пише NYT. Стратегията на Зеленски разчита до голяма степен на финансова подкрепа от Европа, особено след като администрацията на Доналд Тръмп отказа да финансира военните разходи на Украйна.

Решението за съкращаване на помощта не е окончателно и може да бъде преразгледано, ако Украйна изпълни изискванията на ЕС.

Преди руската инвазия, задържането на западната помощ за насърчаване на реформите в Украйна беше обичайна практика. Решението, взето в петък, беше сигнал, че Европейският съюз е готов да окаже натиск върху вътрешната политика на администрацията на Зеленски дори в условията на война, пише NYT. Ходът повдига и въпроси дали отношението на западните съюзници на Украйна към Зеленски започва да се променя, отбелязва вестникът.

„Образът на Зеленски като лидер от военно време определено избледнява“ в очите на правителствата, които предоставят помощ на Украйна, каза Джеймс Васерстром, американски експерт по антикорупционна политика.

Реакцията на чуждестранните партньори на Украйна към действията на администрацията на Зеленски е разделена: някои ги смятат за оправдани мерки за осигуряване на стабилността на държавното управление във военни условия, докато други ги разглеждат като цинично узурпиране на властта.

trud.bg

Related posts

Запомнете този дъб като олицетворение на България. Устоял на всичко, освен на собственото си изоставяне

Когато цялата страна гори, умишленото подпалване на пожари трябва да стане форма на тероризъм, за която се получава доживотен затвор

България гори. Дълбок поклон пред всички пожарникари, доброволци и горски служители

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече