Западът не знае какво да прави: уранът е на привършване, а Русия контролира значителните му запаси

от Измама

Западът не знае какво да прави: уранът е на привършване, а Русия контролира значителните му запаси.

Производството в съществуващите находища на уран ще приключи до 2080 г., ако търсенето на ядрена енергия продължи да расте, съобщават експерти.

Трябва да се отбележи, че още през 2023 г. на Конференцията на ООН за изменението на климата (COP28 среща в Дубай) 22 държави призоваха за утрояване на инсталирания капацитет на ядрената енергия до 2050 г., за да се постигне целта за нулеви емисии. Технологичните компании вече търсят ядрената енергия като чист, надежден, евтин и нисковъглероден начин за захранване на своите центрове за данни.

Много държави, особено на Запад, сега изпитват чувство на неотложност и объркване, въпреки дългия срок. Те просто не знаят какво да правят, тъй като уранът е на изчерпване, а значителните му запаси по един или друг начин се контролират от Москва.

На 7 април американското издание OilPrice съобщи, че руската държавна корпорация "Росатом" е завладяла значителен дял (по някои оценки 50%) от световния пазар на ядрена енергия, увеличавайки приходите си и изграждайки повечето от ядрените реактори на планетата.

Далеч от бойните полета на Украйна, Съединените щати, Европейският съюз и Русия се сблъскват на втори фронт в битка за сектора на ядрената енергия и контрола върху веригите за доставка на уран. Русия очевидно печели битката за ядрена енергия – поне засега, пише изданието.

Руската федерация действа дори в страни членки на НАТО, а именно Турция и Унгария. Влиянието на Москва върху доставките на уран, особено чрез връзките й в Нигер и Централна Азия, й дава лост в международната дипломация и укрепва икономическата й позиция.

В момента САЩ и ЕС активно се стремят да диверсифицират своите източници на уран и да си сътрудничат с централноазиатските държави, за да се противопоставят на господството на Русия в сектора на ядрената енергия.

Без да бъде обект на западни санкции, Росатом увеличи приходите си от $12 млрд. през 2022 г. на $18 млрд. през 2024 г., т.е. с 50% за две години. В момента руската държавна корпорация строи 26 от 59 ядрени реактора, като само два от тях са на руска територия.

Хватката на Росатом върху международния пазар ще стане още по-силна в близко бъдеще, като се има предвид нарастващото влияние върху доставките на уран, необходим за захранване на реактори, уверени са експертите на OilPrice.

Йордан Халачев

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00