Илинден е един от най-обичаните летни празници в българския народен календар. Той е посветен на свети пророк Илия, смятан за повелител на гръмотевиците, бурите и огъня.
Според поверията, на Илинден „небето се отваря“. Вярвало се е, че точно в този ден Бог може да чуе всяка молитва, стига тя да е искрена и изречена с вяра. Затова хората се молели за здраве, дъжд, плодородие и защита от природни бедствия.
На Илинден хората не трябва да влизат в реките и в морето, защото може да се удавят, тъй като на своя празник св. Илия обичал да си взима курбан.
На този ден не се работи, особено на полето, за да не се разгневи светецът и да не прати буря или градушка. Жените не перат и не простират дрехи, не предат и не тъкат, а мъжете избягват да секат дърва или да вършат тежка работа.
Илинден е важен и за животновъдите. В Родопите и други планински райони се правят курбани, за да се измоли закрила за стадата.
На 20 юли 1903 г. избухва Илинденско-Преображенското въстание в Македония и Тракия – важна страница в българската освободителна борба.
https://www.focus-news.net/