Кой по дяволите изобщо си позволява да ми ограничава броя дни, в които детето ми няма да е на училище?

В социалната мрежа върви дискусия относно броя дни, в които родителите могат да освободят децата си от училище по семейни причини. Красимир Вълчев мислех Ви за разумен човек. Дори имах надежда, че наистина може да направите нужната промяна в образователната система, ама … май съм се объркала.

Личното ми мнение е следното:

‼️‼️‼️

Кой по дяволите изобщо си позволява да ми ограничава броя дни, в които детето ми няма да е на училище?

Аз съм родителят. Аз нося отговорността. Аз знам най-добре кога детето ми трябва да остане вкъщи – по семейни, здравословни или емоционални причини.

‼️‼️‼️

Намирам въведената мярка за рестриктивна спрямо нас – родителите. Това е стъпка в посока, в която държавата все повече ни отнема автономията. Доближаваме се до момента, в който някой ще реши, че нямаме „достатъчен родителски капацитет“ и ще започне да предлага децата ни да се отглеждат в приемни семейства, защото „държавата знае по-добре“.

Години наред, след празнуването на Нова година с любимия и децата, заминавахме на почивка – летяхме до остров Пукет и прекарвахме около месец на брега на Андаманско море. Всеки път информирах класните ръководители и директорите, че децата ще отсъстват.

Но това отсъствие не беше само „ваканция“. В багажа ни имаше учебници. Учеше се по учебната програма, попълваха се тетрадки, правеха се упражнения. Сядахме всяка сутрин и децата учеха. Да, може би не всички родители го правят, може би някои злоупотребяват – но нека наказваме злоупотребяващите, не всички останали.

С подобни ограничения не вървим в правилната посока.

Контролът не ражда качество. Пренебрегването на родителската роля е неуважение. А игнорирането на конституционните ни права с наредба на министъра на МОН е просто жестоко недоразумение, освен, че е юридически гаф.

Да ви кажа ли как се чувстват момичетата, когато са в цикъл и им е за първи път? Или първи ден с болки, с гадене, с притеснение?

Кой ще им даде бележка?

Кой ще обясни на директора или класния ръководител, че не са били в състояние да станат от леглото, без да ги посрамва?

‼️‼️‼️

Тези мерки не решават проблеми – те създават нови. Въпросът не е в броя дни, а в това докъде сме готови да стигнем в подозрението към родителя. А когато държавата започне да подозира семейството – значи има нещо гнило. Но не в семейството.

Лилия Божкова

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече