Красимир Вълчев: Нито едно дете няма да учи религия против волята му

От следващата учебна година (2025/2026) изпитът след 7. клас по математика става интегрален и включва и природните науки, а след 2 години (2026/2027) се променя и изпитът по БЕЛ – с повече география.

Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в ефира на bTV, цитиран от ФОКУС.

Той уточни, че в момента изпитите също съдържат такъв елемент, но само в някои задачи, а промяната има за цел те да се увеличат.

Подобни математически задачи има в момента, а през последните години правим крачки към разширяване на практическите задачи – тази година условно бяха 40%. Целта ни не е да затрудним учениците, а да ги накараме да учат с разбиране и да могат да прилагат знанията си – защото там се провалят, виждаме го и по изпитите PISA – не могат да превърнат условията на задачите в математически израз“, каза министърът

Той онагледи как би изглеждала промяната от догодина в изпита по математика, като уточни, че ако задачите са общо 24, то 6 от тях ще бъдат интегрални (с понятия от природните науки като физика, химия и астрономия).

Например, задачата може да е свързана с температура или климат.

Планът е изпитът по БЕЛ също да стане интегрален – като включва елементи, обвърани с история и география.

Въпреки че заяви, че частни уроци винаги ще има, министър Вълчев призна, че част от целите на нововъведенията в изпитите след 7. клас са именно по-малко деца да имат нуждата да ги посещават.

"В крайна сметка, важни са образователните възможности на детето. Промените не са въпрос на смелост, въпрос на трудност е. Трудно е да направим по-малко рентабилни частните уроци, но ако изпитите са така направени, че по-малко да може да се заучи, това ще намали тежестта на частните уроци и ще ги направи по-нерентабилни“, каза просветният министър.

"Имаше две неверни тези до момента – едната е, че сега въвеждаме часове по религия. Религия има открай време в българската образователна система, има в цяла Европа, с малки изключения – може би като Беларус или Северна Корея. Втората е, че въвеждаме религия задължително“, каза министър Вълчев.

И увери, че "нито едно дете няма да учи религия против волята му, единственото, което правим, е да разширяваме достъпа – ако сега 2,5% от учениците са имали това право, сега той ще е много повече“.

"Вън телефоните от училище“ – това ще се случи веднага след приемането на Закона за училищното и предучилищното образоване, според министър Вълчев.

"Телефоните ще останат за ползване при медицински нужди или за образователни цели. Така ще улесним и учителите – няма а събират телефоните всеки час, а само веднъж – в началото на деня“, уточни той.

Таксите за платено обучение във висшите учебни заведения у нас драстично се увеличиха. Министърът обясни това с няколко причини:

"Първо, основната причина е, че държавата увеличи финансирането и миналата, и тази година. Второ, увеличи се и компонента за качество – конкретно за химията, физиката и математиката в Софийски университет, университетът получи най-много средства за един студент от държавна поръчка. Има един текст в закона, който казва, че те трябва да вземат такава такса, която да съответства на финансирането на държавната поръчка, за да не използват средствата за държавна поръчка за финансиране на платено обучение – да няма т.нар. "крос субсидиране“.

Красимир Вълчев поясни, че предстои да внесе прелдожение в парламента за намаляване на таксите.

fakti.bg

Related posts

Бащата на Кирил Петков скочи на Явор Божанков: Предател! Най-добре ПП да изчезне

Започва обсъждането на вота на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен

КАК ВЛИЯЯТ СОЦИАЛНИТЕ МЕДИИ

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече