Макрон и Стармър готвят 50 000 войници за Украйна

Лондон предпочита за военното си сътрудничество Вашингтон и Берлин, а не Париж

Френският президент посети военноморската база Нортууд

Въпросите с общата отбрана на Великобритания и Франция са трудно решими

Премиерът на Великобритания Кийр Стармър и президентът на Франция Еманюел Макрон смятат да съберат 50 000 войници, които да пратят да се бият в Украйна срещу Русия. Френско-британските съвместни експедиционни сили, които ще послужат като основа за бъдещи международни сили за гарантиране на прекратяването на огъня в Украйна, ще увеличат числеността си и ще бъдат мобилизирани за водене на военни действия срещу мощен противник – обяви Макрон в четвъртък по време на официалното си посещение в Обединеното кралство. “Увеличаваме тези съвместни сили от ниво бригада до ниво армейски корпус, тоест до личен състав от 50 000 души, подготвени да бъдат използвани в голям бой, способни да обединят други европейски партньори и в състояние да бъдат предоставени на НАТО” – заяви държавният глава на Франция на съвместна пресконференция с британския премиер Стармър в намиращата се северозападно от Лондон британска военна база Нортууд.

Коментирайки изявлението на Макрон в просторна кореспонденция от Лондон, най-тиражираният френски всекидневник “Льо Монд” се усъмни в реализацията на лансираната от президента идея, определяйки въпросите, свързани с общата отбрана на двете страни като “крехки” и “трудно решими”. Въпреки че държавното посещение на президента Еманюел Макрон в Лондон, което започна на 8 юли и завърши на 10-ти, бе планирано да обсъди екологични, културни и миграционни въпроси, то включваше преди всичко силно военно измерение – писаха пратеничките на вестника Елиз Венсан и Сесил Дюкуртьо. Като министърът на въоръжените сили Себастиан Льокорню е придружавал плътно държавния глава през цялата официална визита, приключила с добре планираното посещение в споменатата база Нортууд, където се намира едно от основните командвания на Северноатлантическия алианс – това на военноморските операции. Но според кореспондентките демонстрираното желание за подновяване на двуестранните връзки в отбраната на по-високо ниво си остава засега само предизвикателство, дори ако на оперативно равнище военните командвания споделят силна обща култура на ангажираност. По простата причина, че възможностите за задълбочаване на сътрудничеството в областта на отбраната в момента изглеждат ограничени, включително по отношение на помощта за Украйна – подчертават пратеничките на “Льо Монд”.

“Договорите от Ланкастър Хаус, подписани през 2010 г. от Никола Саркози и консерватора Дейвид Камерън, – посочват Венсан и Дюкуртьо в анализа си на причините за неблагоприятното развитие на военното коопериране – са основата на сътрудничеството в областта на отбраната и сигурността”. Като в началото на 2020-та година е бил направен първи опит за актуализиране на връзките, но за момичетата на “Льо Монд” тези усилия са били осуетени през 2021 г. от споразумението “Aukus” между Съединените щати, Обединеното кралство и Австралия, целящо да предостави на Канбера ядрени подводници, въпреки че първоначално те трябвало да бъдат закупени от Франция. Дискусиите по темата са били възобновени през последните месеци, но в същото време Лондон бил напреднал с изпълнението на собствена програма за отбрана с други важни страни. “Следователно няма нищо, което да подсказва, че посещението на Макрон във Великобритания е надхвърлило най-обикновеното съживяване на договора” – цитира “Льо Монд” участвалата в подготовката на посещението Елоиз Файе – изследователка във Френския институт за международни отношения.

По-нататък Венсан и Дюкуртьо намекват, че Париж вече е преглътнал задълбочаващата се военна близост на Лондон с Вашингтон, но е силно раздразнен от настъпателното развитие на връзките на Великобритания в сектора с Берлин. “От лятото на 2024 г. Обединеното кралство се сближи с Германия чрез преговорите за нов двустранен договор за отбрана, наречен “Trinity House”, който се очаква да бъде подписан на 17 юли и който съдържа клауза за взаимна защита.” – пишат кореспондентките. Като според тях това се случва в момент, когато Париж и Берлин поддържат сложни отношения по военни въпроси поради ожесточена конкуренция между техните производители от военно-промишления комплекс. Лондон също така участва от 2022 г. в проект за изтребител от шесто поколение с Италия и Япония, предназначен да се конкурира с подобен френско-германски проект, който е затънал в затруднения. Франция не може да преглътне и факта, че Великобритания е успяла да убеди ръководството на ЕС да я включи в разпределянето на фонда на съюза “SAFE” от 150 млрд. евро за закупуване на бойна техника и боеприпаси, включително и от английски производители.

Лондон и Париж също така нямат напълно еднакъв подход за подпомагане на Украйна – подчертават пратеничките в Англия на “Льо Монд”. Защото Обединеното кралство било много по-отворено към директно финансиране на украинската отбранителна промишленост, докато Париж предпочитал да насърчава Киев да закупува френски оръжия. Производствените методи на британските индустриалци също са по-гъвкави, с малки серии оборудване, което може бързо да се използва от украинските сили и да се адаптира според развитието на фронта, превърнал в лаборатория за нови военни технологии. Докато френските не са – заключават Венсан и Дюкуртьо.

Автор: Румен Михайлов

trud.bg

Related posts

Карлсън :На всеки американец, който се бие в Украйна или Израел, трябва да му бъде отнето гражданството

„Накичен в злато, но отношение – 0“: Лекар от Спешна помощ се подигра на жена в беда?

JPMorgan предупреди Европа: „Вие губите“

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече