Намалява натискът върху длъжници

Няма да звънят на хора с просрочени заеми през нощта и в почивни дни

Забраняват прилагането на агресивни практики при събирането на борчове

Промените важат само за банкови кредити

Глътка въздух ще бъде дадена на длъжници с нов Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити. Събирачите на заеми ще трябва да зачитат неприкосновеността на личния живот на потребителите, като не им се обаждат по телефона в периода от 20:00 ч. до 7:00 ч., както и в почивни и празнични дни, предвижда законопроектът.

Той вече мина на първо четене в бюджетна комисия към парламента и до дни предстои гласуването му пленарната зала на Народното събрание. След като през последните години законопроектът няколко пъти беше внасян от правителството в парламента, но не се стигна до окончателното му приемане, сега народните представители имат амбицията да го гласуват, защото Съдът на ЕС образува дело срещу България по искова молба на Европейската комисия за това, че в нашето законодателство не са приложени директивите на ЕС в областта на събирането на лоши кредити. Европейската комисия е поискала на България да бъдат наложени два вида санкции – еднократна, която е не по-малка от 603 хил. евро, и периодична с възможен размер 8398 евро на ден.

Недостатък на закона е, че се отнася само за събирачи на отпуснати от банките заеми, но не и за бързи кредити или за задължения за битови сметки, например за ток или парно.

Идеята на закона е да бъде въведено лицензиране от БНБ на фирмите, които извършват дейност по обслужване на вземания по проблемни банкови заеми, или така наречените колекторски фирми. Проектът предвижда купувачите на кредити, тоест фирмите, които купуват от банки проблемни кредити, да могат да възлагат на събирачи на дългове дейността по обслужване на тези заеми.

Купувачите на кредити и фирмите, обслужващи заеми, трябва да зачитат правата на кредитополучателите, пише в проекта на закон. Всяка информация, която купувач на кредити и събирач на дългове, предоставя на кредитополучателите, ще трябва да е ясна, разбираема и коректна. Със закона ще бъде забранено предоставянето на заблуждаваща информация. В момента например няма изискване събирачът на кредити да уведоми длъжника, че давностният срок е изтекъл и не може да се пристъпи към принудително събиране на дълга.

Събирачите на дългове няма да могат да осъществяват контакт с роднини, съседи и колеги на длъжника, предвижда още проектът. В момента има случаи събирачи на дългове да ходят на работното място на длъжника или да звънтя и на негови роднини. Няма да може да поставят бележки за дължимите суми във входа на блока или на вратата на длъжника. Ще бъде забранено и прилагането на агресивни търговски практики. Под агресивни практики се разбира използването на тормоз, принуда, включително използването на физическа сила или злоупотреба с влияние, така че човек да вземе решение, което иначе не би направил. В момента няма ясни правила за събирането на просрочени заеми. Затова всяка компания за събиране на вземания може да използва различен подход.

Купувачите на кредити и фирмите, обслужващи кредити, осъществяват комуникацията си с длъжниците само чрез телефонни обаждания или отправяне на искания в писмена и електронна форма, адресирани лично до длъжника, предвижда новият закон. Купувачите на кредити и събирачите на дългове осигуряват възможност на длъжника да посети техен офис по своя инициатива, пише още в проекта. За неспазване на тези изисквания на фирмите за събиране на дългове ще може да бъдат налагани санкции в размер от 5 хил. до 20 хил. лв.

С новия закон за купувачите на кредити и фирмите, които обслужват просрочени банкови заеми, са предложени и промени в Закона за частните съдебни изпълнители. Идеята е частни съдебни изпълнители да могат по договор да работят за купувач на кредити и така да събират просрочени заеми. Но срещу това предложение се обявиха от БНБ и от Висшия адвокатски съвет.

Предложени са и промени в Закона за потребителския кредит и в Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители. Идеята е при забавяне на вноски по потребителски или ипотечен заем, кредиторът да предлага мерки за преструктуриране на задължението, така че да не се стига до принудително събиране. Но в проекта е записано, че такива мерки ще бъдат прилагани само когато “е целесъобразно”, тоест самият кредитор ще решава дали да предложи преструктуриране на заема или да премине към принудително събиране. Мерките за преструктуриране на заема може да включват рефинансиране на договора за кредит; удължаване на срока на заема; разсрочване на вноските; промяна на лихвения процент; предлагане на гратисен период; конвертиране на валута; частично опрощаване на дълга.

Становище на БНБ: Може да бъде нарушена конкуренцията

БНБ е против възможността частни съдебни изпълнители да събират вземания по възлагане от купувачи на кредити.

Със законопроекта се предвижда частните съдебни изпълнители да могат да извършват действия по обслужване на кредити по възлагане от купувачи на кредити. Ако бъдат приети тези промени, кредитополучателите биха попаднали в ситуация, в която да срещнат затруднения в какво качество действа частният съдебен изпълнител при събиране на вземания по кредит – дали събира по извънсъдебен ред вземане по възлагане от купувач на кредити или действа като орган по изпълнението при осъществяване на принудително изпълнение. Въвеждането на нов вид дейност на частните съдебни изпълнители, при която те ще действат при възлагане от купувачите на кредити, е в противоречие с изискването за независимост на частния съдебен изпълнител. Следва да се обърне внимание на възможността в едно изпълнително производство, образувано по молба на кредитор, частният съдебен изпълнител да не действа независимо и безпристрастно, когато по възлагане от същия кредитор частният съдебен изпълнител е извършвал действия и по извънсъдебно събиране на вземането.

Дейността по обслужване на кредити включва специфични дейности като предоговаряне и взаимодействие с кредитополучатели, които са извън обхвата на основните правомощия на съдебните изпълнители. Промените биха поставили частните съдебни изпълнители в по-благоприятно положение спрямо лицата, обслужващи кредити, за които са предвидени значителни лицензионни изисквания, включително по отношение на капитал, което е възможно да доведе до нарушение на конкуренцията.

Неделчо Митев, Камара на частните съдебни изпълнители: Имаме проблем с това, че не ни отварят

Не споделяме становището на Висшия адвокатски съвет и на БНБ, че съществува принципна невъзможност на лица, изпълняващи възложени от държавата публично-правни функции, да бъдат възлагани допълнителни дейности. В цяла Европа това е съвсем нормална практика. На съдебни изпълнители във Франция се възлага да бъдат управители на етажна собственост. По сега действащата нормативно уредба в момента извършваме подобни дейности, които нямат характер на принуда и са извън публично-правната функция, като връчване на извънсъдебни книжа – уведомления за прекратяване на трудови договори, покани за доброволно изпълнение. Никога не е имало съмнение в какво качество ги връчваме, никога не е имало жалби по отношение на тази възложена дейност. По реда на Закона за особените залози ни се възлагат правомощия да продаваме права, като пак не действаме в публично-правната си функция. Ние имаме проблем с това, че не ни отварят, отворят ли вратата хората ни вярват. Особеният контрол, на който сме подложени, е една допълнителна гаранция за качеството и коректността на работата.

КЗП ще упражнява контрол

Становище на Комисията за защита на потребителите: Необходимо е увеличение на експертите в КЗП

Мария Филипова, председател на Комисията за защита на потребителите

Проектът на Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити предвижда да бъдат дадени нови правомощия на Комисията за защита на потребителите (КЗП) да упражнява контрол по отношение на изискванията за справедливо третиране на кредитополучателите, включително етично поведение и забрана на агресивни практики; контрол по спазване на задължението за уведомяване на кредитополучателите относно прехвърляне на вземания, съдържанието на уведомленията и правата на длъжника; контрол върху недопускането на претенции от кредитора за вземания, надвишаващи уговорените с първоначалния кредитор; проверки на място и събиране на информация за дейността на лицата, обслужващи кредити; контрол по отношение на обработването на жалбите.

При наличие на възможност е желателно да бъде увеличена щатната численост на администрацията на КЗП, за да се гарантира ефективно изпълнение на новите є задължения. Новите ангажименти предполагат осигуряване на експерти в областта на правото, икономиката и финансовия надзор, които ще бъдат ангажирани с разглеждане и оценка на вътрешни правила и процедури, подавани от лицата, обслужващи кредити, в рамките на лицензионния процес; даване на становища по политики и практики за защита на потребителите; приемане, разглеждане и произнасяне по жалби на кредитополучатели; изготвяне на предложения за налагане на санкции.

Валя Гигова, зам.-председател на Висшия адвокатски съвет: Като ви почука на вратата съдебният изпълнител не знаете защо идва

В България има три свободни професии, които са правни – адвокати, нотариуси и частни съдебни изпълнители. За всяка една от тези професии важи изискването за несъвместимост. Нито можеш да си адвокат, ако извършваш търговска дейност, нито можеш да си нотариус или частен съдебен изпълнител.

И ако за адвокатите това някак си е възможно, независимо че ние сме изразили позиция против това, защото би било опасно за защита правата на гражданите (представете си един адвокат да се занимава и с търговска дейност, дали ще защитава неговата дейност или правата на клиентите си). Но при нотариусите и частните съдебни изпълнители това е още по-опасно, защото това са лица, които изпълняват публични функции по възлагане от държавата. И когато изпълняват публични функции, трябва да отговарят на изискване за независимост, защото водят един процес, при който от едната страна е взискателят, а от другата страна е длъжникът. Като при един съдя, защото той също води производство, в което има две страни. Няма как да бъде допуснато лице, което упражнява публични функции, да изпълнява функции по събиране на прехвърлени вземания и то при възлагане от купувача на дългове. Това е изцяло принципен въпрос, който стои и на конституционно ниво.

Подкрепяме този законопроект, той трябваше отдавна да се случи. Но не трябва да бъде допуснато възлагането на събиране на кредити на частни съдебни изпълнители, защото като ви почука на вратата съдебният изпълнител вие не знаете защо идва. Той може да идва, за да събира вземане, което има изпълнително дело, но може да идва да събира такъв вид вземане и тогава човекът, който стои отсреща, не знае той публична власт ли упражнява, има ли право на принуда, или действа в рамките на договорни отношения с колекторите.

Във Франция съдебните изпълнители нямат публична власт, не могат да дойдат и да ви продадат имота. Могат да го опишат, могат да го оценят, но продажбата се извършва само от съда.

trud.bg

Related posts

Христос Воскресе! – Пожелание от сърце до всички наши читатели

Делян Пеевски, лидер на ДПС и ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО: Нека Възкресението донесе енергия за ново начало за България и всички хора!

НИЕ – КОНСПИРАТОРИТЕ!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече