Затвореното общество се ръководи от традиции, йерархия, вяра и установена наука, отвореното приема всички мнения, различни от установените норми
Отказът от „трансформация на обществото“ се наказва с военна интервенция
Ако се противопоставите на трансформацията в отворено общество? Значи сте враг на демокрацията
Системата от НПО-та, които пробутват нов световен ред, въобще не е случайна. След като Тръмп спечели президентските избори и разтури USAID, която предоставяше голяма част от финансовата мощ на сенчестата НПО мрежа, започна да излиза наяве истината за това, което се е случвало през последните десетилетия.
Преди малко повече от 30 години милиардерът Джордж Сорос пише едно есе, което определя бъдещето на милиони по света: “Към нов световен ред: бъдещето на НАТО”.
Според Сорос, международните организации като НАТО нямат причина за съществуване след края на Студената война и той предлага, след като мирът е постигнат, да се направи невъзможно да има нова война – което той предлага да се случи, като държавите се трансформират в отворени общества.
Терминът “Отворено общество” е измислен от френския философ Анри Бергсон и усъвършенстван от австрийския философ Карл Попър. Едно затворено общество според тях се ръководи от традиции, йерархия, вяра и установена наука, която определя поведението на хората и политиците.
Докато едно отворено общество приема всички мнения, различни от установените норми. Накратко казано – ако вашият мироглед е основан на това, че има два пола и настоявате за това, вие сте затворено общество. За да сте отворено общество, вие трябва да сте отворени към идеята, че може да има безброй полове. Ако един нелегален мигрант влезе в държавата ви и иска да остане? Ако го накажете – затворено общество. Ако сте отворено общество, ще го пуснете, защото законът също може да се постави под въпрос.
В своето есе Сорос определя значението на тази трансформация:
“Мирът и сигурността в региона зависят на първо място от успешното превръщане в отворено общество”.
За тази цел той счита, че трябва да се наблегне на редица ценности като демокрацията, гражданските права, защитата на малцинствата и глобален ред с общи правила. На пръв поглед изглежда, че Сорос предлага просто прогресивни, либерални идеи. Всъщност обаче има доста по-зловещ замисъл. Сорос пише:
“Конфликтите могат да бъдат избегнати, ако реалните нужди на региона се разгледат. Основната нужда е за конструктивно включване в прехода към демократични, пазарни, отворени общества. Това изисква асоциация или съюз, който… съдържа сериозен елемент на икономическа помощ.”
Тоест, неговата визия е свързана с това да се налива сериозен ресурс в тази трансформация към отворените общества. Всяко отворено общество се постига чрез структури като USAID, а кой ще насочва нейните парични потоци? Ами, вече установените структури на Сорос, които правят опит за тази трансформация още преди години.
Сорос не предлага идея за трансформация на общества. Той предлага как той да контролира трансформацията на обществата.
Малко по-надолу той добавя:
“Затворените общества, основани на националистически принципи, са заплаха за сигурността… нов подход е нужен за да се борим с тази заплаха. Той включва строежът на демократични държави и отворени общества и включването им в структури, които изключват определен вид поведение.”
Сорос тук обяснява, че националистически идеи като суверенитета на една държава са опасни. Според него, за да бъдат избегнати, трябва обществата да бъдат “изградени” и включени в структури, които поставят граници на тяхното поведение.
Може би най-зловещата част от есето на Сорос е неговата идея, че към морковът трябва да има и тояга:
“Само при провал на тази трансформация трябва да се разглежда възможността за военна намеса.”
Ако не се получи да ви превърнат в отворено общество – може да има и военна намеса във вашата държава. Колко от войните през последните десетилетия са се случили на държави, които отказват да предадат своя суверенитет и своята национална идея пред идеите на Сорос?
По този начин вашата държава се изгражда отвън и се наливат огромни суми пари в това, а отказът да участвате се наказва сурово.
Точно това се и случва, когато той убеждава да се включат в неговата идея международните организации. След предложението на Сорос НПО мрежите получават подкрепа от американската USAID. МВФ и Световната банка са и без това активни в бившите социалистически държави, международни фирми и инвеститори получават достъп до свободните пазари и един огромен ресурс се излива изведнъж в трансформацията на отворени общества.
От друга страна се намират политици, бюрократи, дипломати, журналисти, професори и дори бивши комунистически олигарси, които получават достъп до свежи средства, ако слушат и изпълняват.
Ако се противопоставите на трансформацията в отворено общество? Значи сте враг на демокрацията. Защото Джордж Сорос така е решил.
Резултатите от трансформацията на Сорос вече се виждат. Въпроси като нелегалната миграция, които сякаш имат очевиден отговор, срещат отпор именно от НПО-та, които помагат на нелегалните мигранти да нарушат закона без последици. Запитваме се за основни биологични факти като разликата между мъжете и жените, а националната гордост и вярата са табу. През това време международните организации са нагласени по такъв начин, че да поддържат всичко това и да не може да им се противопоставим, без да бъде унищожена всякаква съпротива моментално.
Как обаче Сорос успя да постигне всичко, което описа в есето си и днес живеем в неговите отворени общества?
Очаквайте част втора за новия световен ред на милиардера и баща на НПО мрежите в света.
Автор: Виктор Блъсков
trud.bg