Основателят на Телеграм: Брюксел иска достъп до криптираните съобщения на европейците в интернет

Европейската комисия е предложила законодателна инициатива, с която да задължи интернет приложенията за съобщения като Telegram, Viber, WhatsApp, Messenger на социалните мрежи Facebook и Instagram да предоставят достъп до криптираните данни на потребителите си. За това предупреди основателят и изпълнителен директор на Телеграм Павел Дуров.

„Миналия месец Франция почти забрани криптирането. Закон, изискващ приложенията за съобщения да внедрят задна вратичка за достъп на полицията до лични съобщения, беше приет от Сената. За щастие, той беше отхвърлен от Народното събрание. И все пак преди 3 дни префектът на полицията в Париж отново се застъпи за него“, написа Дуров в канала си в Телеграм. Той обясни какво означават предложените законодателни промени за европейците:

„Депутатите от Народното събрание постъпиха разумно, като отхвърлиха закон, който би направил Франция първата страна в света, лишаваща гражданите си от правото на личен живот. Дори страни, които много европейци смятат за лишени от свободи, никога не са забранявали криптирането. Защо?

Защото е технически невъзможно да се гарантира, че само полицията ще има достъп до задна вратичка. Веднъж въведена, задната вратичка може да бъде използвана от други страни – от чуждестранни агенти до хакери. В резултат на това личните съобщения на всички спазващи закона граждани могат да бъдат компрометирани“, посочи Павел Дуров.

Според него макар и насочен към предотвратяване на трафика на наркотици, законът така или иначе нямаше да помогне в борбата с престъпността. Дори ако масовите криптирани приложения бяха отслабени от задна вратичка, престъпниците все още биха могли да комуникират сигурно чрез десетки по-малки приложения – и да станат още по-трудни за проследяване поради VPN мрежите, посочи Дуров.

„Ето защо, както казах преди, Telegram би предпочел да напусне пазара, отколкото да подкопае криптирането със задни вратички и да наруши основни човешки права. За разлика от някои от нашите конкуренти, ние не търгуваме поверителността за пазарен дял.

В своята 12-годишна история Telegram никога не е разкривал нито един байт лични съобщения. В съответствие със Закона за цифровите услуги на ЕС, ако е предоставена валидна съдебна заповед, Telegram би разкрил само IP адресите и телефонните номера на заподозрени в престъпления, а не съобщенията“, написа собственикът на Telegram.

“Миналия месец свободата надделя. Но това беше напомняне: трябва да продължаваме да обясняваме на законодателите, че криптирането не е създадено, за да защитава престъпниците, а защитава поверителността и безопасността на обикновените хора. Загубата на тази защита би била трагична.

Битката далеч не е приключила. Този месец Европейската комисия предложи подобна инициатива за добавяне на задни врати към приложенията за съобщения. Никоя държава не е имунизирана срещу бавното ерозиране на свободите. Всеки ден тези свободи са подложени на атака – и всеки ден ние трябва да ги защитаваме”, добави Дуров.

Шест месеца след ареста си в Париж основателят на Телеграм Павел Дуров получи разрешение да напусне Франция. Той беше първоначално обвинен в отказ да сътрудничи на френските власти, което според прокуратурата го прави съучастник в престъпления на потребители в Телеграм като търговия с наркотици и пране на пари. След няколко дни в ареста в Париж беше освободен под парична гаранция от 5 милиона евро.

Front Page

Related posts

ПОРЕДНАТА НАГЛА ИЗМАМНА СХЕМА НА СОЦИАЛНИЯТ МИНИСТЪР БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ! ЗА ДА ИЗБЕГНЕ КОНКУРС И ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА, ГУЦАНОВ В СХЕМА С ЧАСТНА ФИРМА, ЗАОБИКОЛЯ ПРАВИЛАТА ПРИ ПЛАЩАНЕ.

Истанбул не може да заспи! 1,5 милиона сгради в мегаполиса са смятани за рискови при земетресение

Чудя се, кой от абонатите по телевизиите ще бъде поканен да коментира случващото се?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече