ОСТАВЕТЕ ЧЕРВЕИТЕ НА ЕВРОАТЛАНТИЦИТЕ. И ОБРАТНОТО

Колко от Вас се замислят, когато купуват бисквити, шоколад, чипс, солети, кексове и други, дали не си купуват храна от смлени червеи. Малко предполагам. А и дори да се замисляте, не знаете как да проверите. С Регламент (ЕС) 2015/2283 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 година относно новите храни, се определят насекомите, които могат да се влагат в храната на европейците. От повече от десет години това се прави. И ако едно време сте се гнусяли от червеи в храната, сега сладко-сладко си ги хрупате.

Как да разберете какво ядете? Защо мислите, че етикетите ги направиха четаеми само със силна лупа? И леко размазани понякога. Щат – не щат, там трябва да са написали какво е съдържанието на храната. И ето….Е120 и Е904, които показват наличието на гадинки в храната. Гърчещи, шаващи, с крачета, хитинови брони, слуз и т.н.

Червеният оцветител E120 Кармин се получава от едни червени буболечки, които смлени, се използват за оцветяване. Не само на храна, но и на червила. Използват се женските насекоми и яйцата им, които се сушат и смилат и след това си ги изяждате. Или ги давате на децата си за закуска с идеята, че ги храните здравословно.

Е904 е природна смола, която се произвежда от насекомите щитоносни въшки. Ядем смола от въшки, бе, хора! Добавката влиза в състава на глазури за шоколад, бонбони, дражета, тестени изделия с глазури. С помощта на шеллака от въшки се създават покрития за дъвки, кафе на зърна, ядки.

Одобрени за консумация от хората са видовете: брашнен червей, ларвата на брашнения бръмбар, домашен щурец, прелетен скакалец и малък брашнен бръмбар. Разрешена е консумацията им под формата на брашно, замразени или изсушени. Задължително се изписват на етикета обаче. Друг е въпросът колко българи знаят латинските наименования на домашния щурец, брашнения бръмбар и прочие и дали ще се спази изискването да го има освен на латински, и на български език.

Има и приложения, които може да качите на телефона си и при преглеждане на хранителните продукти, да сканирате и да установите дали има насекоми в храната. Доколко са ефективни, няма как да кажа.

Разбира се, няма да умрете, ако ядете червеи и смлени бръмбари. Но е възможно да развиете тежки алергии и имунни заболяния. Европейците не са свикнали да ядат насекоми за разлика от азиатците. И техният организъм не може да преработи хитина и там другите елементи на насекомите.

А и защо, по дяволите? Изклаха ни овцете, козите, говедата, прасетата, за да ядем червеи ли?

Предлагам червеите да си ги ядат евроатлантиците. Няма да ги подяждаме, я!

Елена Гунчева-Гривова

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече