Отвориха „Шуменско плато“: Табели с надпис „Достъпът е свободен, но на собствен риск“ ще посрещат посетителите

Ограничителните мерки и забраната за достъп до горските територии в границите на ПП "Шуменско плато" отпадат. Решението е било взето след извънредно заседание на временния кризисен щаб

"Въведените ограничителни мерки в района на природен парк "Шуменско плато" отпадат след анализ на създалата се ситуация около издирването на хищника. Институциите, пряко ангажирани с предприетите мерки за работа, взеха под внимание становището, изготвено от директора на "Национален парк Централен Балкан" Георги Кръстев.

По думите му няма категоричност, че опасният хищник към момента е на територията на ПП "Шуменско плато".

"Задачата ни беше да извършим наблюдение, да установим присъствие на хищника и едва след информация за местонахождението му – да предприемем действия по залавянето му. В продължение на осем дни, откакто екип от специалисти работи на терен, няма намерена прясна следа, или снимка от фотокапан. След получени сигнали, че животното е забелязано от жители на Шумен и близки села на различни места, си даваме сметка, че няма строго избрана територията или ареал избран за живеене. Движенията на хищника са хаотични и непоследователни", каза Георги Кръстев.

Експертът допълни, че не е невъзможно да се върне тук, тъй като мястото е уникално с всичко необходимо, от което хищникът има нужда.

"Хаотичните действия на хищника водят до извода, че не може да се направи заключение, че е отглеждано в Шумен и региона, както и в други населени места в Североизточна България. Подобен хищник е издирван в Унгария и Република Сърбия през 2021 година, като една от хипотезите е, че е възможно животното да е мигрирало оттам. Въпреки, че мерките отпадат, наблюдението тук на място ще продължи", категоричен е Георги Кръстев.

То ще се извършва от служители на ПП "Шуменско плато" и РДГ. Съоръжението за залавяне на едрия хищник остава в Шумен за известен период от време. При получаване на съобщения, че е забелязан на територията на платото експерти от Национален парк: Централен Балкан" ще пристигнат на място, за да предприемат необходимите действия. Във връзка с получения сигнал за опасен хищник до село Бели Лом, община Лозница, беше взето решение СИДП да изготви уведомление до СЦДП- "Северноцентрално Държавно Предприятие" за предприемане на действия по компетентност.

На територията на парка ще бъдат поставени информационни табели, в които ще бъде описано, че е възможна поява на хищник.

"Достъпът до горските територии е свободен, но на собствен риск", пише в табелите.

Препоръките са посещенията да се осъществяват в светлата част на денонощието, при възможност да са на групи или на повече от едно лице. Експертите съветват преминаването на територията на природния парк да се осъществява по места с добра видимост , предимно по асфалтови пътища. Нека хората бъдат внимателни.

Ако забележат хищника да не вдигат шум, да не правят резки движения, и да се изтеглят внимателно в друга посока, без викове и писъци. При възможност да направят снимка, но не на всяка цена, допълват експертите.

Създадена е организация за обход на мобилни екипи на РДГ -Шумен, СИДП-Шумен, ПП "Шуменско плато", а по асфалтовите пътища ще патрулират екипи на ОДМВР – Шумен.

През последните 8 дни на територията на Шуменското плато и съседните населени места работиха зоолози и експерти от Дирекция "Национален парк Централен Балкан". Те са държавни служители, командировани в Шумен, за да изготвят анализ и становище за установяване на местонахождението на забелязания на платото хищник. Монтирани са около 50 фотокапана, претърсването в района на платото е било изключително тежко, тъй като сигналите са били разнопосочни и не са се припокривали. Заложените капани, които са щадящи и отговарят на всички екологични принципи е следвало да сработят, ако животното е било тук.

В проследяването са разширени зоните за контрол и е използвана допълнителна техника – дронове с термокамери. Привлечен на терен е сертифициран от 2007 година специалист по лова. Николай Кръстев, ловен експерт в ДЛС "Мазалат" единствен в България притежава сертификат, издаден от ловно стопанство в Република Намибия за познаване, преследване и залавяне на екзотични животни, в това число и на леопард. Живял е там и многократно е водил на терен ловни експедиции.

В Шумен е пристигнал на собствени разноски, по време на платен годишен отпуск в ловното стопанство, в което работи.

Агенция Фокус

Related posts

Ще се качим на Титаник директно от айсберга

Ако имах племе

Закриха хоспис край Русе, изведоха 60 души без знанието на изненаданите им близки

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече