От 10 хиляди до под 2 хиляди: Защо се стигна до масово закриване на училища?

от Измама

Демографската криза е основен фактор

От над 10 000 училища (в царска България през 1942 г) и първо място на Балканите по образователен растеж, в последните над 30 години България изпада драстично в класацията, предава НОВА. Навлизайки в новия век общообразователните училища у нас вече са 2 843 – или 4 пъти по-малко спрямо най-добрия си период век по-рано.

Оттогава ежегодните данни на НСИ показват тенденция на постоянен спад – до едва 1 931 училища през 2023/2024 учебна година.

ЗАЩО СЕ СТИГА ДО ЗАКРИВАНЕ НА УЧИЛИЩА

1. ДЕМОГРАФСКА КРИЗА/ОБЕЗЛЮДЯВАНЕ

Намаляването на населението е основната, макар и не единствената причина за намаляване на броя на училищата в общините. Наличието или липсата на училище може да е много важен фактор в избора на отделния човек или дори цяло семейство за това дали да останат, или да изберат ново място, където да живеят и работят. Наличието на училище в дадена община е знак за перспектива и надежда за развитие, докато липсата на такова – за липса на възможности и застаряващо население.

Камен Донев: Никой не мисли каква ще е България след 40 години

2. ФИНАНСОВИЯТ МОДЕЛ

Според някои анализи съществува такъв модел, който стимулира да се сформират по-големи паралелки с повече ученици, което води до по-малко на брой, но по-големи училища, тоест с повече възпитаници. Така сформираните по-големи училища имат възможност да концентрират и повече ресурс, който да се насочва както към постигане на по-добри резултати, така и към подобряване на образователната среда за децата, а също и участие в повече и по-големи проекти, които развиват възможностите на подрастващите или пък подпомагат образователната институция финансово.

3. НЕДОСТИГ НА УЧИТЕЛИ

Данните на НСИ от публикацията на НСИ "Образование в Република България 2024" показват, че през 2023/2024 година от около 55 хиляди учители в системата на образованието у нас, близо 28 хиляди – или 50% – са на възраст над 50 години. А в категорията на и над 60 години (или в пенсионна и предпенсионна възраст) са 8238.

4. НАЛИЧИЕТО НА ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА, ОТДАЛЕЧЕНОСТТА И КАПАЦИТЕТА НА НАЙ-БЛИЗКОТО ДРУГО УЧИЛИЩЕ ИЛИ ДЕТСКА ГРАДИНА

Демографските проблеми в страната се отразяват най-отчетливо върху малките населени места, както и такива в отдалечени и планински райони – и затова преобладаващият брой закрити училища са в такива градове и села.

Масовото закриване на училища в България се оказва не само резултат, а и причина за задълбочаване на проблеми като демографска криза, неравен достъп до образование, предпоставки за икономическа и социална нестабилност.

Населението на България към 7 септември 2021 година е 6 519 789 души. За справка през средата на 40-те години на миналия век е малко над 7 милиона. Тогава България излиза от Втората световна война, преживяла е неотдавна и ПСВ, Междусъюзническа война и Балканската война. Намаляване на населението пък не е обичайно за страна, която дълго време не е била във война и не попада под удари на сериозни природни катаклизми.

https://www.flagman.bg/

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00