От 10 хиляди до под 2 хиляди: Защо се стигна до масово закриване на училища?

Демографската криза е основен фактор

От над 10 000 училища (в царска България през 1942 г) и първо място на Балканите по образователен растеж, в последните над 30 години България изпада драстично в класацията, предава НОВА. Навлизайки в новия век общообразователните училища у нас вече са 2 843 – или 4 пъти по-малко спрямо най-добрия си период век по-рано.

Оттогава ежегодните данни на НСИ показват тенденция на постоянен спад – до едва 1 931 училища през 2023/2024 учебна година.

ЗАЩО СЕ СТИГА ДО ЗАКРИВАНЕ НА УЧИЛИЩА

1. ДЕМОГРАФСКА КРИЗА/ОБЕЗЛЮДЯВАНЕ

Намаляването на населението е основната, макар и не единствената причина за намаляване на броя на училищата в общините. Наличието или липсата на училище може да е много важен фактор в избора на отделния човек или дори цяло семейство за това дали да останат, или да изберат ново място, където да живеят и работят. Наличието на училище в дадена община е знак за перспектива и надежда за развитие, докато липсата на такова – за липса на възможности и застаряващо население.

Камен Донев: Никой не мисли каква ще е България след 40 години

2. ФИНАНСОВИЯТ МОДЕЛ

Според някои анализи съществува такъв модел, който стимулира да се сформират по-големи паралелки с повече ученици, което води до по-малко на брой, но по-големи училища, тоест с повече възпитаници. Така сформираните по-големи училища имат възможност да концентрират и повече ресурс, който да се насочва както към постигане на по-добри резултати, така и към подобряване на образователната среда за децата, а също и участие в повече и по-големи проекти, които развиват възможностите на подрастващите или пък подпомагат образователната институция финансово.

3. НЕДОСТИГ НА УЧИТЕЛИ

Данните на НСИ от публикацията на НСИ "Образование в Република България 2024" показват, че през 2023/2024 година от около 55 хиляди учители в системата на образованието у нас, близо 28 хиляди – или 50% – са на възраст над 50 години. А в категорията на и над 60 години (или в пенсионна и предпенсионна възраст) са 8238.

4. НАЛИЧИЕТО НА ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА, ОТДАЛЕЧЕНОСТТА И КАПАЦИТЕТА НА НАЙ-БЛИЗКОТО ДРУГО УЧИЛИЩЕ ИЛИ ДЕТСКА ГРАДИНА

Демографските проблеми в страната се отразяват най-отчетливо върху малките населени места, както и такива в отдалечени и планински райони – и затова преобладаващият брой закрити училища са в такива градове и села.

Масовото закриване на училища в България се оказва не само резултат, а и причина за задълбочаване на проблеми като демографска криза, неравен достъп до образование, предпоставки за икономическа и социална нестабилност.

Населението на България към 7 септември 2021 година е 6 519 789 души. За справка през средата на 40-те години на миналия век е малко над 7 милиона. Тогава България излиза от Втората световна война, преживяла е неотдавна и ПСВ, Междусъюзническа война и Балканската война. Намаляване на населението пък не е обичайно за страна, която дълго време не е била във война и не попада под удари на сериозни природни катаклизми.

https://www.flagman.bg/

Related posts

От рушаща се история до пълен с деца двор – как се възроди Искрецкият манастир?

Ватикана се нуждае от чудо или две, за да направи „Божия архитект“ Антонио Гауди светец

ЮДОБРОЕЦ

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече