Парламентът призова Конституционния съд, ЦИК и „Информационно обслужване“ да дадат публичност на всички документи, свързани с оспорването на изборните резултати

Парламентът призова Конституционния съд, Централната избирателна комисия (ЦИК) и "Информационно обслужване" да дадат публичност на всички документи, свързани с оспорването на изборните резултати в декларация, внесена и прочетена от председателя на народното събрание Наталия Киселова. В нея се посочва, че някой умишлено не си върши работата.

"За“ текста бяха 128 депутати, 53-„против“, 11 депутати се въздържаха. "За“ гласуваха от ГЕРБ-СДС , ПГ "ДПС-Ново начало“, ,“БСП-Обединена левица“ , "Има такъв народ“ и един депутат от "Възраждане“. "Против“ гласуваха от "Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и ПГ "Демокрация, права и свободи“-ДПС. Въздържаха се депутатите от "Морал, единство, чест“(МЕЧ).

На прага сме на огромна институционална нестабилност, която поставя под въпрос устоите на държавността. Ситуацията е без аналог и е изключително опасна, записаха депутатите в декларация на Народното събрание. Тя беше предложена след изслушването вчера на ЦИК и "Информационно обслужване“ АД.

В документа народните представители изразяват своята дълбока загриженост от развитието на конституционното дело по оспорване законността на изборите за 51-во Народно събрание. Те призовават членовете на Конституционния съд (КС) да дадат публичност на всички документи, свързани с процедурата, която е в ход, и в същото време да извършат допълнителни фактически и правни действия по събиране на необходимите доказателства за установяване на действителната воля на българските граждани, изразена по време на изборите за 51-вото Народно събрание. По предложение на Петър Петров от "Възраждане" беше включен и призив към ЦИК и "Информационно обслужване" да осигурят публичност на действията си по процедурата и да осигурят достъп на всички желаещи да присъстват на процедурата по преизчисляване.

От изслушването на членове на ЦИК и ръководството на "Информационно обслужване", проведено на 11 март 2025 година в Народното събрание, стана ясно, че до вещите лица не са стигнали всички бюлетини от секциите, резултатите, от които Конституционният съд определи за повторно преброяване, се посочва в декларацията. На вещите лица са предадени чували, в които не са се съдържали бюлетини от машинното гласуване, се посочва в текста.

"В някои от изборните секции вещите лица са отбелязали в заключенията си, че няма подадени гласове, което не отговаря на истината според данните от видеонаблюдението и протоколите от последните парламентарни избори. По този начин гласовете на поне 780 български граждани не са зачетени и са обявени за невалидни. Някой не си върши работата умишлено и това е очевидно. Най големият дефицит в работата на Конституционния съд е, че засекрети работата си, липсва прозрачност. До момента той трябваше да се произнесе дали са касирани изборите изцяло или частично", се казва още в документа.

Тези и редица други противоречия в процедурата за повторното преброяване рискуват да задълбочат недоверието в изборния процес, а оттам и недоверието в самата демокрация, е записано в декларацията.

Вярваме, че междуинституционалният диалог трябва да бъде възстановен час по-скоро и с общи усилия да преодолеем предизвикателствата, пред които е изправен демократичният процес в България, завършва документа.

БТА

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече