Работата и малкото пари ни съсипват

Данни на Евростат показват, че българите са най-недоволни в ЕС

В редица държави пенсионерите са финансово по-добре от работещите хора

И в Гърция не са доволни от работата

Българите са най-недоволни от работата си и от получаваните пари сред жителите на страните от ЕС, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Това е в основата българите да са най-малко удовлетворени от живота си.

Удовлетвореността на българите от работата им по скалата от 0 до 10 е средно 6,2, при средна оценка за страните от ЕС 7,4. Само в две държави хората дават оценка за работата си под 7. Освен България, втората държава, където хората са най-недоволни от работата си, е Гърция с оценка от 6,8. В останалите държави оценките на хората за работата им са близки, няма държава от ЕС, в която много обичат да работят. Сред държавите, за които Евростат има данни, най-доволни от работата си са в Норвегия (с оценка 8), но тя не е от ЕС.

Любопитно е, че има държави, в които хората с по-високи доходи и тези с по-ниски обичат еднакво работата си. Такава е ситуацията например в Белгия, Испания, Франция, Австрия и Нидерландия. В Ирландия хората с по-ниски доходи дори харесват работата си повече от тези с високи доходи. Но в България и Гърция ситуацията е различна. В България хората с по-високи доходи дават оценка 6,3 за удовлетвореност от работата си, а оценката на тези с ниски доходи е 5,3. В Гърция тази разлика е още по-голяма и удовлетвореността е съответно 7 и 4,9.

Заплатите в страната ни са най-ниски в сравнение с другите държави от ЕС. Затова не е изненада, че българите са най-малко удовлетворени от финансовото си състояние като го оценяват средно с 4,6 по скалата от 0 до 10. При положение, че средно жителите на ЕС са доста доволни от финансовото си състояние, като го оценяват на 6,6.

Най-високите нива на удовлетвореност от финансовото състояние са отчетени в Нидерландия и Финландия (и двете по 7,6), следвани от Швеция (7,4) и Австрия (7,3). В другия край на класацията има шест държави от ЕС, където нивото на удовлетвореност е под 6, което означава, че хората са по-неудовлетворени, отколкото доволни от финансовото си състояние. Това са Латвия (5,9), Унгария (5,9), Словакия (5,8), Хърватия (5,7), Гърция (5,3) и на последно място е България с оценка 4,6.

Естествено хората с най-ниски доходи във всички страни от ЕС са най-малко удовлетворени от финансовото си състояние. Но в България нивото на удовлетвореност на 20-те процента от хората с най-високи доходи е под това на 20-те процента от хората с най-ниски доходи във Финландия, Нидерландия, Швеция и Малта. В редица страни от ЕС дори хората с ниски доходи дават доста добри оценки за финансовото си състояние. В осем държави от ЕС 20-те процента от хората с най-ниски доходи са оценили своето ниво на удовлетвореност средно над 6, което означава, че са “по-скоро доволни, отколкото неудовлетворени”. Това са Финландия (6,7), Нидерландия (6,5), Швеция (6,3), Малта (6,2), Австрия (6,1), Дания, Белгия и Италия (всички по 6).

Удовлетворението от финансовото състояние в страните от ЕС варира най-много според възрастта и състава на домакинството, освен от нивото на доходите. Нивото на оценките не се различава много по пол или ниво на урбанизация на населеното място, показват данните на Евростат. Най-удовлетворени са младите хора на възраст между 19 и 24 години с оценка средно 6,8, при 6,5 за тези в трудоспособна възраст. Хората, които живеят сами, са по-малко удовлетворени от финансовото си състояние от тези, които живеят по двойки.

В България пенсионерите са най-недоволни от финансовото си състояние. Хората над 65 години в страната ни дават оценка 4,2 за финансовото си състояние, а най-удовлетворени са работещите хора на възраст между 35 и 49 години, които дават оценка 5. В редица страни от ЕС ситуацията е напълно различна и хората над 65 години са по-доволни от парите си от по-младите. В Дания и Финалния пенсионерите дават най-високи оценки за финансовото си състояние, съответно 8,2 и 8,1. Много високи са оценките на пенсионерите и в Люксембург (7,8), Нидерландия (7,7), Австрия (7,6), Ирландия (7,4) и Белгия (7,3). Във всички тези държани оценките на хората над 65 години за финансовото им състояние са по-добри от тези на хората на възраст между 35 и 49 години. Явно изплащаните пенсии в тези страни и спестяванията, които хората натрупват по време на трудовата си кариера, са достатъчни за спокоен живот.

Средно за страните от ЕС хората на възраст над 65 години са по-доволни от финансовото си състояние от по-младите между 35 и 49 години.

Само в Румъния най-възрастните са по-зле

Всеки пети пенсионер живее в тежки материални лишения

18% от българите с големи ограничения

Над 22% от пенсионерите в България се лишават от редица основни неща, необходими за нормален живот.

22,4% от хората в страната на възраст над 65 години живеят в тежки материални лишения, показват данни на Евростат. Това означава, че не могат да си позволят поне 7 от 13 основни неща за нормален живот, като например подмяна на износени дрехи с нови, всяка седмица да похарчат малко пари за лични нужди, да сменят стари мебели, да си позволят една седмица в годината почивка извън дома, да посрещнат неочакван финансов разход и т. н.

Само в Румъния пенсионерите са по-зле, като там 23,7% от тях живеят в тежки материални лишения. Като цяло в страните от ЕС пенсионерите дори са по-добре финансово осигурени от останалите граждани, защото имат сигурни доходи. Средно за ЕС само 6,8% от хората живеят в тежки материални лишения. А само 5,5 на сто от хората над 65 години са принудени да се лишават от много неща. В държави като Люксембург и Швеция под 1 на сто от хората над 65 години изпитват тежки материални лишения. В Австрия делът на тези хора е 1,9%, а в Германия – 4,4 на сто. За разлика от другите държави от ЕС, в България огромна част от хората, които получават пенсия, живеят в тежки материални лишения.

Като цяло в България 18 на сто от населението не могат да си позволят поне 7 от 13 основни неща. Само в Румъния са по-зле, където делът на тези хора е 19,8 на сто. В Гърция ситуацията също не е много добра, като там 13,5% от населението изпитват големи лишения.

Пенсионерите са най-зле в Естония

Многодетните семейства са най-бедни

Само в Румъния майките са по-зле

В България над 55% родителите с три и повече деца имат доходи под 60% от средния за страната.

В България всеки пети човек е в риск от бедност, тоест доходите му са под 60% от средния за страната, показват данни на Евростат. Има шест държави от ЕС, в които поне една пета от населението им е изложено на риск от бедност. Това са Естония (22,6%), Латвия (22,4%), Румъния (21,1%), България и Литва (и двете по 20,6%) и Испания (20,2%).

По принцип самотно живеещите хора, тези над 65 години, родителите, които сами отглеждат децата си и тези с три и повече деца са изложени на по-голям риск от бедност от останалите. Това важи не само за България, а и за останалите страни от ЕС. Но между отделните страни има огромна разлика по отношение на това коя група от населението е в най-голям риск от бедност.

В България най-голям е финансовият риск за многодетните семейства с три и повече деца. 55,2% от тези семейства имат доходи на човек под 60% от средния за страната. По-зле от нас по този показател е само Румъния, където 63,3% от родителите с поне три деца са в риск от бедност. Средно за страните от ЕС само 27,8% от многодетните родители имат доходи под 60% от средния, като най-малък е този дял в Дания (10%), Финландия (10,2%) и Словения (11,8%). Явно в повечето страни от ЕС или има добри социални програми за подкрепа на родители с повече деца или предимно родители с добри финансови възможности си позволяват да имат от три деца нагоре.

В България 42,8% от родителите, които сами отглеждат децата си, са в риск от бедност, показват данните на Евростат. 36,4% от пенсионерите в страната също имат доходи под 60 на сто от средния за страната. Най-зле са пенсионерите в Естония, където над 79 на сто от тях са в риск от бедност, и в Латвия – 67,8% са с доходи под 60% от средния.

По-скоро сме недоволни от живота си

Разчитаме на роднини повече от гърците

Отношенията между хората са най-зле в Кипър

В Румъния заплатите не са много по-високи от нашите, но хората са много по-доволни от живота си.

Българите разчитат на приятели и роднини, за да се справят с трудностите в живота, доста повече, отколкото хората в редица други държави от ЕС, става ясно от данните на Евростат. Оценките на българите за доверието към хората около тях (роднини, приятели и колеги) е 5,2 по скалата от 0 до 10, при средно за страните от ЕС 5,8. Но има държави, в които отношенията между хората са доста по-зле, отколкото при нас.

На дъното в класацията по този показател е Кипър, където оценката на хората за доверието им към околните е само 3,6. По-зле, отколкото при нас, са отношенията между хората и в Литва (оценка 4,3), Франция (4,4), Словения (4,6), Гърция (4,7) и Малта (5,1). Най-голямо доверие на хората около тях имат във Финландия (7,3), Румъния (7,2), Полша (6,9) и Ирландия (6,7).

Като цяло България е на последно място сред страните от ЕС по удовлетворение от живота с обща оценка 5,9 по скалата от 0 до 10. Това, че оценката ни е под 6, показва че по-скоро сме недоволни, отколкото удовлетворени от живота. Най-близо до нас са в Гърция и Латвия (и двете по 6,9). Най-доволни от живота са във Финландия (7,8), а след това са Белгия, Австрия, Словения и Румъния (всички с по 7,7). След това е Полша със оценка 7,6.

Любопитно е, че хората в Румъния са сред най-доволните в ЕС, въпреки че заплатите там са доста по-ниски отколкото в редица други държави. Румънците дават много високи оценки за доверие към хората около тях (7,2), удовлетвореност от работата (7,9), а удовлетвореността от финансовото им състояние (6,9) е малко над средното ниво за страните от ЕС.

Най-много обичат дома си в Швеция

Очакваме повече от жилищата си

В Дания дават ниски оценки

Българите са доста доволни от домовете си, но искат да живеят в по-добри апартаменти.

Българите масово искат да живеят в по-добри жилища, става ясно от данните на Евростат. Това е сред причините за голямото търсене на апартаменти и къщи. Ако имат финансова възможност, хората купуват нов имот, в който семейството им да живее по-добре.

В България едва 9,2% от хората дават много висока оценка за удовлетворение от жилището си. За сравнение средно за страните от ЕС 27,2% от хората са много доволни от дома си. Най-голям е делът на хората, които дават най-високата възможна оценка за жилището си, в Швеция (56,3), Нидерландия (51,7%), Австрия (50,8%) и Ирландия (48,2%).

В България най-голям е делът от хората, които дават просто добра оценка за жилището си (82,3%). Като страната ни е на първо място в ЕС по дял на тези хора. Българите, които дават ниска оценка за удовлетворение от жилището си, са 7,1%, а тези които въобще не са доволни от дома си са само 1,4 на сто. Най-зле са в Дания, където 8,9% от хората дават много ниска оценка за жилището си.

trud.bg

Related posts

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Голяма американска медия прати Киев в Русия, Украйна чака извинение

Знам, че не е политически коректно баш днес, но да знаете, че след еврото възкресение няма

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече