РАЗЧОВЕЧВАНЕТО ТРЪГНА И В НАШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ. В ПЛОВДИВСКО УЧИЛИЩЕ ЗАРАБОТИ УЧИТЕЛ РОБОТ., КОЙТО ЩЕ ДАВА ЗАДАЧИ И ЩЕ ПРОВЕРЯВА ДОМАШНИ

РАЗЧОВЕЧВАНЕТО ТРЪГНА И В НАШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ. В ПЛОВДИВСКО УЧИЛИЩЕ ЗАРАБОТИ УЧИТЕЛ РОБОТ., КОЙТО ЩЕ ДАВА ЗАДАЧИ И ЩЕ ПРОВЕРЯВА ДОМАШНИ.

Роботът, наречен Пепър щял да е персонален помощник на учителите и да работи в STEM кабинетите. Технологията на Пепър е разработена още в 2016 в Япония.

В превод STEM означава (Science – Technology – Engineering – Mathematics) обучение, което е фокусирано върху наука, технологии, инженерство и математика.

Пепър ще стане част от учебния процес в ОУ „Кочо Честеменски“ в Пловдив. Училището стартира иновативния проект, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост и е насочен към изграждането на модерни и високотехнологични учебни пространства, насърчаващи креативното мислене, дигиталната грамотност и интердисциплинарния подход към ученето, съобщава trafficnews.bg

Проектът се реализира за първи път в България, като роботът ще се превърне в централна фигура на новосъздадената STEM среда в училището. С него учениците ще имат възможност да изучават и прилагат знания чрез практически задачи и проекти. Проектът включва изграждането на два модерни STEM кабинета – за природни науки и за математика, информатика и роботика, както и оборудването на шест високотехнологични класни стаи.

Сред гостите на събитието бяха и зам.-кметовете на Пловдив, директори на учебни заведения в града под тепетата, както и ученици с техните родители.

Зам.-кметът по дигитализация и образование заяви, че интегрирането на иновации като този хуманоиден робот прави обучението по-ангажиращо, интерактивно и ефективно. Инвестициите в STEM кабинети, дигитални класни стаи и високотехнологично оборудване са ключови за изграждането на качествена образователна система. Това е официалната информация.

Разбира се, управникът не говори за многобройните опасности, които носи този проект и на първо място -разчовечването на самите деца – процес, който отдавна е започнал и за който вече бият тревога стотици учени от цял свят.

Темата е сложна и мрачна. Малко искат да задълбават в нея именно заради тази сложност и мрачност, обаче всеки умен човек разбира за какво иде реч. Като видим дете на 4, 5 или 7 години, което вече не може да се откъсне от екрана на смартфона или таблета и веднага ще осъзнаем тази страшна перспектива. Бъдещите поколения явно няма да бъдат точно човеци, такива, каквито ги познаваме. Умните машини ще ги превземат напълно и не машините ще бъдат техен помощник, а самите хора ще станат част от машините.

Общуването в ранна детска възраст с машини като Пепър е следващата стъпка след смартфоните и заедно с вече широко използвания Chatgpt превръща разчовечването в необратим процес.

Грандиозен и по-близък във времето проблем, макар и като част от предния, е възможността за замяна на учителите с роботи. На някои това днес им звучи смешно, обаче тази опасност е напълно истинска. В доминирания от пазарен капитализъм западен свят мантрата “оптимизация на разходите” е определяща и тя не касае само учителската професия.

Роботи с Изкуствен интелект вече са заели местата на много човеци от плът и кръв в различни сфери на обществения живот и това настъпление продължава постоянно.

Темата за бъдещето на труда и за възможността стотици милиони човеци да останат без работа сама по себе си е огромна и е достатъчна за множество научни и научнопопулярни трудове. Но това безспорно е тема за размисъл за бъдещето на нашата цивилизация изобщо. Все по-скоростното технологично развитие, огромните открития в сферата най-вече на изкуствения интелект и роботиката направиха така, че лишаването от право на труд може да направи ненужно съществуването на много милиони homo sapiens.

Използването на изкуствен интелект и роботизацията са буквално „страшно“ социално явление. Ще остават все по-малко и по-малко дейности, които не могат да бъдат извършвани от роботи. Робърт Райх- Бивш щатски социален министър писа по темата преди време:

„Два сектора на икономиката, събрали най-голям брой специалисти – здравеопазване и образование, са под натиск да намалят разходите. А машини-експерти са готови да заемат мястото на хората… софтуерни приложения ще изпълняват много от нещата, които днес правят лекари, медицински сестри и техници (например, ултразвук, компютърна томография и електрокардиограма). Междувременно отпада необходимостта от многото учители и университетски преподаватели, които ще бъдат заменени от онлайн курсове и интерактивни онлайн уроци.“

Преди няколко дни световно известният икономист Нуриел Рубини би тревога:

“Големият пробив в момента е еволюцията на хуманоидните роботи, които по същество следват отделни работници в завода, на строителната площадка, дори готвачите или прислугата. Това е ужасяващо, но ще се случи буквално през следващите една-две години.”

Рубини казва, че човешките работни места ще бъдат загубени в полза на хуманоидите.

„Нещата стават така – един LLM (голям езиков модел) научава за всичко в света, целият интернет проследява вашата или моята работа, или тази на който и да е друг за няколко месеца, след това следи всичко, което може да направи един строителен работник, или всеки друг в сферата на услугите, и впоследствие директно ги заменя. И мисля, че това ще бъде революция – ще засегне работните места и трудовия пазар така, както никога досега не сме виждали.“

В същото време глобалните елити не виждат никакъв проблем. Акционерът в технологични компании Марк Андрийсън не смята за притеснително това, че стотици милиони хора може да останат без работа и средства. Съоснователят на финансовия гигант “Andreessen Horowitz” спокойно заяви, че изкуственият интелект трябва да срине заплатите на всички. Едва след това по думите му можела да настъпи "утопията". "Светът, в който заплатите на хората се сриват заради роботи и ИИ — логично, неизбежно — е свят, в който растежът на производителността е главозамайващ, а цените на стоки и услуги падат почти до нула," написа Андрисън. "Потребителски рог на изобилието. Всичко, от което се нуждаете и искате, в един момент ще струва стотинки.” Сриването на заплатите заради настъплението на умните машини е последица, която се случва "логично" и "неизбежно", според милиардера.

Андрийсън не вижда нищо притеснително в това, че стотици милиони хора може да останат без работа и средства за препитание, стига това евентуално да доведе до "светлото бъдеще". Той стига и по-далеч, заявявайки, че много от притесняващите се от роботите и изкуствения интелект са "комунисти, мразещи Америка", които се внедряват в неговите компании и ги разрушават отвътре.

Така стоят нещата, независимо доколко нашите "прогресивни" технологични зомбита изпадат в овчи възторг от Пепър или новите открития в сферата на изкуствения интелект.

Предизвикателствата, пред които ни изправят новите свръх технологии са много по-страшни от икономическите кризи и геополитическото противопоставяне.

Предстои ни нова глобална борба. И това ще е борба за оцеляване на човека изобщо, защото технологиите в пъти изпревариха общественото развитие.

Днес човекът и устройствата на човешките общества са същите, каквито са били преди 200-300 години. Нищо не се е изменило. Същите ниЗки страсти, същите алчност и егоизъм.

За сметка на това технологиите са напреднали неимоверно и за огромно съжаление, са в ръцете на най-алчните егоисти като Андрийсън.

Иван Спирдонов

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече