След шокиращото нападение с нож в София – разговор с д-р Цветеслава Гълъбова и адвокат Людмил Рангелов

След неочакваното нападение на трима души в София, разговаряме с д-р Цветеслава Гълъбова, директор на държавна психиатрична болница "Св. Иван Рилски" и адвокат Людмил Рангелов за състоянието на психиатричните грижи в здравеопазването и за това, какво се предвижда в Наказателния кодекс за подобни случаи.

"Този разговор се води от десетилетия. Тъжното е, че всеки път говорим едно и също, и се случват тези инциденти, а ние не правим, като общество, като държава, като институции, необходимото за да минимизираме рисковете от подобни инциденти," каза д-р Гълъбова.

Според нея, трябва да има една система за извънболнична грижа на психичноболните.

"Проблемът е, че един пациент с психоза, след като бъде овладяна тя в лечебното заведение т.е. след около 45-50 дни, той излиза навън и е оставен на себе си и близките си. И тъй като това са заболявания, които протичат през целия живот, тези близки се изтощават психически да гледат психичноболния."

"Законът за здравето, в главата за психично здраве, достатъчно подробно разработва как трябва да става констатирането на такива лица, наблюдението и лечението. Това обаче не се прави," констатира адвокат Рангелов и допълни, че дори такива критични, драматични случаи не стават повод за сериозни мерки, а именно наблюдение и проследяване.

bnt.bg

Related posts

ООН: Около една трета от хората в ивицата Газа не са се хранили дни наред

Как дамите да разпознаят психопата още на първа среща

Дали на Тръмп не му остана друг избор освен да спретне един Майдан, за да приключи войната в Украйна?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече