ТА, ОЩЕ ВЕДНЪЖ, ВЯРВАТЕ ЛИ В ЗАКОНА?

Може би вече само най-проклетите само си спомнят, че последните парламентарни избори бяха с брутални изборни нарушения, толкова скандални, че цялото общество беше възмутено /тогава, ама както всяко чудо за три дни/. Тогава се оспори законността на изборите в определени секции. И нещата си тръгнаха, както се казва мазно и плавно.

Какво казва закона: В Изборния кодекс в чл.306 драгият законодател е заложил следното:
Чл. 306. (1) Искането се разглежда при условията и по реда на Закона за Конституционен съд и правилника за организацията на дейността му.

(2) Конституционният съд разглежда искането и се произнася в двумесечен срок от постъпването му. Искането не спира изпълнението на решението на Централната избирателна комисия.

Тоест има един двумесечн срок за ПРОИЗНАСЯНЕ. И срокът тече от датата на внасяне на искането в Конституционния съд. Сега да видим Конституционно дело № 37 от 2024 г. с докладчик проф. Янаки Стоилов. Искането е от дата 14.11.2024 с г. с вх. № 594. Как се броят сроковете? Съгласно ГПК, срокът, който се брои по месеци, изтича на съответното число на последния месец, а ако последният месец няма съответно число, срокът изтича в последния му ден. 14 ноември – 14- декември – 14 януари.

Двумесечният срок е заложен и в чл.21 ал. от Закона за Конституционния съд: "Конституционният съд се произнася относно законността на изборите за народни представители и на избора на народен представител и на избора на член на Европейския парламент от Република България в двумесечен срок от постъпване на искането.". Актът на съда е окончателен.

От Конституционния съд бял пушек не се вижда. Да напомня, че КС е последната инстанция в защита на правото и закона. Последна инстанция, която крепи крехката надежда за някаква правова държава /не сега, но може би в бъдеще/.

Разбираемо е, че експертизата се бави. Разбираемо по политически причини. На практика вещите лица трябва да се справят с това, с което секционните комисии са се справяли в изборната нощ.

Въпросът е, че залогът е много висок и важен. И изобщо не е свързано дали една партия ще влезе или няма да влезе в парламента. А въпросът е има ли изобщо закон в нашата държава?

Конституционният съд в този случай трябваше да даде пример как трябва да се спазва закона.

Вместо пример, видяхме нагледно как във Венецианската комисия се изпращат човек, за когото е много спорно какви професионални и морални качества има за този пост, че и за другите, които е заемал. На практика днес Конституционният съд ни доказа, че ЗАКОНЪТ Е ВРАТА У ПОЛЕТО И САМО ГЛАМАВИТЕ ГРАЖДАНИ МИНАВАТ ПРЕЗ НЕЯ. И ЧЕ ЗАКОНЪТ ЗА НЯКОИ НЕ ВАЖИ!

Всъщност ми е тъжно. Защото съм юрист. И винаги съм смятала, че една от най-важните основи на правовата държава е върховенството на закона. А явно наистина законът е само за някои. Не, че съм имала големи очаквания. Но поне от кумова срама можеше да се опитат да спазят закона.

Елена Гунчева-Гривова

Related posts

ООН: Около една трета от хората в ивицата Газа не са се хранили дни наред

Как дамите да разпознаят психопата още на първа среща

Дали на Тръмп не му остана друг избор освен да спретне един Майдан, за да приключи войната в Украйна?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече