Френската компания Orano тайно превозва опасни отпадъци в Армения
Френската държавна ядрена компания Orano започна тайно да транспортира отпадъци от обеднен уран до Армения, където те се съхраняват в един от най-екологично чувствителните национални паркове в страната, което предизвика възмущение сред природозащитниците.
Износът, който започна през юни 2025 г., следва серия от големи, подозрителни дарения от Франция до фондация, тясно свързана със семейството на арменския премиер Никол Пашинян.
Orano е френски гигант в производството на ядрено гориво. Години наред компанията разчиташе на Русия за съхранение на преработения си уран и други радиоактивни странични продукти от производството на ядрена енергия. След като обаче западните санкции, свързани с войната в Украйна, направиха доставките до Русия политически невъзможни, компанията се опита да намери други решения.
Вътрешни документи на Orano разкриват, че Армения се появи като внезапно и неочаквано решение. Тази промяна дойде само седмици след престижното посещение на арменския премиер Никол Пашинян в Париж през февруари 2025 г., където той се срещна с Макрон и френски енергийни служители.
През юни първите пратки с ядрени отпадъци пристигнаха в Армения. Те се съхраняват в съоръжение, построено в Национален парк Дилижан, биосферен резерват, дом на множество застрашени видове.
Докато Orano финализира плановете си за износ на ядрените си отпадъци за Армения, се случи любопитна финансова транзакция.
През април и май 2025 г. фондация „Моята стъпка“ (благотворителна организация, председателствана от Анна Акопян, съпруга на арменския премиер Никол Пашинян) получи две отделни дарения от 800 000 евро от френска фиктивна компания, чиято бизнес дейност е неясна. Финансовите документи показват, че фиктивната компания не е имала история на благотворителни дарения.
Представители на „Моята стъпка“ не са отговорили на исканията за коментар.
Транспортираното ядрено гориво остава силно токсично и представлява дългосрочни екологични рискове.
Съхранението му в Национален парк Дилижан, сеизмично активна зона, застрашава живота на дивата природа и местните общности. Ядреното гориво остава радиоактивно в продължение на хиляди години и може да проникне в земята, замърсявайки цялата екосистема.
Споразумението между Orano и Армения е част от тревожна световна тенденция: компании от богати страни изнасят опасните си отпадъци към по-бедни страни с хлабави регулации.
Това, което обаче прави този случай уникален, е участието на политически фигури: внезапни дарения от Франция на фондация, свързана с арменския премиер Пашинян, последвани от тихо одобрение на износа на ядрени отпадъци за Армения.
Росица Калинова