Хакер номер 1 на България се оказа изнудван при сделка с криптовалути

Соченият за хакер номер на България през последните години Даниел Ганчев, по известен като Instakilla, се оказа пострадал по дело за принуди и заплахи в Пловдивския окръжен съд.

Според обвинителния акт компютърният гуру от Пловдив бил принуден чрез заплахи от Веселин Веселинов и още един мъж да им предаде ключ за крипто портфейл през приложение "телеграм" и 20 000 лева. Преди това мъжете имали друга сключена „сделка” помежду си. По делото е изяснено, че престъплението е извършено в средата на месец октомври 2021 г., а другият обвиняем вече е сключил споразумение с прокуратурата, като се е разбрал да търпи 2 години условна присъда с 4 години изпитателен срок. Веселин Веселинов е предаден на съд само за заплахите за 20 000 лв.

Днес в съдебната зала стана ясно, че подсъдимият Веселин Веселинов е получил призовка и материалите по делото преди по-малко от 7 дни и не е имал възможност да подготви защитата си, което наложи и отлагането на разпоредителното заседание за 31 март. Даниел Ганчев се конституира като частен обвинител по делото.

Instakilla е добре познат в кибепространството, като мнозина го определят за най-добрият хакер в България от близкото минало. Той стана известен с това, че е изнудвал множество големи компании, след като крадял информация от сайтовете им.

Ганчев започнал сайта си instakilla.com през 2017 г. В началото приемал поръчки за DDoS атаки. При тях се правят стотици хиляди заявки в секунда към някой сайт и той блокира. Плащанията били в биткойни.

Вместо да спре само с тези атаки обаче, той се изхитрил и започнал да точи базите данни на ударените от него фирми. След това искал пари и от тях, за да им ги върне.

Когато нямал поръчки, сам си набелязвал сайтове и оставял съобщение, че са хакнати. Давал и координатите си, за да могат собствениците да се свържат с него и да си платят, за да спре атаката. Добавил и нови услуги – корпоративен шпионаж, хакване на мейли, разбиване на профили в социалните мрежи и проследяване на физическата локация на човек. Хората можели да изберат за какво го търсят в сайта му – за всяка услуга имало секции. След избирането се въвеждал сайтът или мейлът на този, когото човек иска да бъде хакнат. Имало и срокове, а според бързината се определяла и сумата. Ганчев бил точен – искал предплата от 50%, а останалите след изпълнение на хакването.

Сред жертвите му били финансови компании, фирма за бързи кредити, туристически и спедиторски фирми. Ударил и една от най-големите банки в страната, както и най-оборотния куриер. От двете компании източил всички данни – за заеми, пратки, адреси и други.

От хакерските му атаки пострадал дори форумът на официалния сайт на ЦСКА. Короната обаче била сайтът на американска фирма, производител на най-известната и използвана антивирусна програма в света. Тя дори не разбрала за хакването.

Научила за него от антимафиотите от отдел “Киберпрестъпност” на ГДБОП. Те задържали Ганчев на 5 август 2020 година при акция в Пловдив.

В дома му киберполицаите открили компютъра, от който са извършени всичките над 30 атаки. Конфискувани били мобилни телефони, флашки и биткойни. Имал 4,82 биткойна, или еквивалентът на 91 936 лв. към момента на ареста.

Оказало се, че той хакнал и сървъра на украинската игра STALKER и източил данните на 1,2 млн. потребители. Сред тях имало пароли за достъп, IP и VPN (виртуални частни мрежи) aдреси. Всички, които си купували екстри в играта, изгорели и с информацията на банковите си карти. Instakilla пуснал за продан данните в руски форум.

След задържането му Ганчев бързо започнал да търси начини да постигне споразумение. Знаел, че предвиденото в закона наказание до 5 години означава, че ще получи условна присъда, защото досието му е чисто. В действителност младият пловдивчанин бил осъждан. Той запалил колата на младеж, който преди това го пребил. Присъдата тогава била условна, а Ганчев вече бил реабилитиран, което го правело неосъждан пред закона, макар и с лоши характеристични данни.

Той настоявал, че в запорираните пари, макар и да има от престъпна дейност, огромното количество са негови лични инвестиции. Така след различни договорки признал за две хаквания – на куриера и на банка. И в двата случая компаниите не са платили откуп. Това позволило на Даниел да се спазари с прокуратурата да му върне парите, защото формално в присъдата му липсва получаване на откуп.

Така през октомври 2020 г. мъжът сключил споразумение със Софийската районна прокуратура. Получил 14 месеца условно с 3-годишен изпитателен срок и 500 лева глоба. Веднага след заседанието, на което състав на Софийския районен съд одобрил сделката между престъпника и дръжавното обвинение, Ганчев бил освободен от ареста. Той прекарал там 2 месеца и половина, а прокуратурата му върнала всички запорирани 4,82 биткойна.

След освобождаването си Ганчев веднага ъпдейтнал сайта си instakilla.com. “Светла памет на Instakilla – случайни ден и месец 1996 г. – 5 август 2020 г. Направи интернет по-безопасно място за сърфиране на всички нас и плати цената”, се казвало в съобщението, което се появявало на страницата. Придружено било със снимка на Жокера от комиксите за Батман.

Пострадалият Даниел Ганчев – Instakilla

Подсъдимият Веселин Веселинов

Източник: trafficnews.bg

Related posts

От рушаща се история до пълен с деца двор – как се възроди Искрецкият манастир?

Ватикана се нуждае от чудо или две, за да направи „Божия архитект“ Антонио Гауди светец

ЮДОБРОЕЦ

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече