Щети за 70 млрд. евро: какво причинява войната на природата

Опожарени гори, замърсени води – екологичните щети, причинени от войната в Украйна, са огромни. Щетите се оценяват на повече от 70 милиарда евро. Природозащитниците критикуват този екоцид, пише АРД.

Преди близо три години, в първите дни на пълномащабната война в Украйна, се случи и първата екологична катастрофа. За 40 години почвата в региона на Чернобил не беше докосвана след избухването на реактора. В началото на руската инвазия обаче руските военни разровиха замърсената почва. В резултат на това нивата на радиоактивност в региона се повишиха осезаемо, казва украинският философ по околната среда Тетяна Гердашук пред АРД. През следващите дни много руски войници се разболяха от радиационна болест, съобщава тя.

Делфините измират в Черно море

Когато Сузан Воршех от Мрежата за компетентност говори за последиците от войната за околната среда, тя цитира цифри, които са наистина плашещи: 25 000 хектара опожарени гори, 220 застрашени или унищожени природни резервати и около един милион хектара минирани гори и земи, пише АРД.

Освен хора загиват и животни, включително безброй делфини в Черно море. Те умират от експлозии и мини, от шума на сонарите на военните кораби и от замърсяването на водата. Неотдавна, през декември, два руски танкера се сблъскаха край Кримския полуостров, причинявайки разлив на мазут, който все още не е овладян.

Огромни последици от войната за околната среда

Това е последвано от нови екологични катастрофи. Сега природозащитниците говорят за екоцид, т.е. за масово унищожаване на природните ресурси, обяснява АРД. В районите, окупирани от Русия, и на прекия фронт обаче военните щети почти не могат да бъдат отчетени. Поради това наличните данни, не могат да претендират за изчерпателност: многобройни бомбардировки на петролни платформи и складове, причинили петролни разливи; замърсяване на въздуха в цялата страна; застрашени биосферни резервати; разрушена язовирна стена на "Нова Каховка”… Последиците са чудовищни: умъртвена риба, повишено съдържание на сол и бактерии ешерихия коли в питейната вода, замърсяване на Черно море с пестициди, тежки метали и трансформаторно масло, 20 000 мъртви сухоземни животни, посочва германското издание.

Към свързаните с войната екологични последици учените причисляват и увеличаването на гражданския и военния трафик по границите и произтичащото от това замърсяване на околната среда, както и увеличаването на замърсяването на въздуха и на емисиите на въглероден диоксид. В Черно море са загинали делфини, а 80 животински вида са застрашени от изчезване, включително зубри, рисове и кафяви мечки. Сраженията са довели до горски пожари и замърсяване на почвата, както и до създаване на опасни за живота зони чрез противопехотни мини.

От руската страна на фронта също има екологични щети. Подобно на аварията с танкерите край Крим обаче това е трудно да се документира. Извън зоната на военните действия рискът от екологични катастрофи също се увеличава. Според експертката Сузан Воршех движението на руския сенчест флот и окаяното състояние на корабите са увеличили риска от инциденти с танкери на много места – по черноморското крайбрежие на държавите от ЕС Румъния и България, но също и в турски води и в Балтийско море. "Един нефтен разлив край Финландия, Естония или Швеция би бил също толкова катастрофален, колкото е този край Крим", уверява Воршех пред АРД.

Щети на стойност 72 милиарда евро

В института "Виадрина” в Германия учените от мрежата за компетентност за международни изследвания на Украйна се опитват да обобщят и изчислят данните за екологичните щети. Воршех, координаторка на центъра за компетентност, вече почти три години след началото на войната е стигнала до сумата от 72 милиарда евро. Тя основава тази цифра на изчисленията на украинския орган по околната среда, обяснява АРД.

Изследователката подчертава, че сега е важно да се изясни, че тази война и нанесените от нея щети на околната среда засягат пряко и Европа и международната общност. Според нея най-тежката катастрофа, която може да се очаква, би била авария в Запорожската атомна електроцентрала, която се контролира от руските окупационни сили. Тогава това би било "ядрена катастрофа с невъобразими размери, в сравнение с която Чернобил вероятно ще изглежда наистина малък".

Престъплението екоцид

Унищожаването на околната среда в Украйна не е в центъра на общественото внимание, дори в самата Украйна. "Всеки ден в Украйна се случва нещо", казва Тетяна Гердашук пред АРД, "а ние дори нямаме време да се замислим за това". Въпреки това правителството, учените и неправителствените организации непрекъснато събират цялата налична информация за разрушаването на околната среда. Това включва и извършването на аутопсии на мъртви делфини, които са се озовали на брега, за да се определи причината за смъртта.

Сложното търсене на доказателства служи на по-висша цел: екоцидът да бъде предаден на съда с подробни доказателства и да се използва като основа за искове за обезщетение от Русия. Международният наказателен съд в Хага все още не преследва екоцида като криминално престъпление. Въпреки това ЕС и ООН вече се застъпиха за включването на екологичните престъпления в каталога на съда с престъпленията. Тогава не само ще се дължи обезщетение, но и ще могат да се повдигат обвинения и да има осъдени на затвор.

Вече е ясно, че елиминирането на екологичните последици от войната, както и създаването и разширяването на независима енергийна инфраструктура, неутрална по отношение на въглеродния диоксид, ще струват огромни суми. За Воршех "германското правителство и Европейският съюз трябва да изиграят финансова роля тук." Тя подкрепя използването на замразените руски активи за тази цел, наред с други неща.

Deutsche Welle

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече