Археолози откриха средновековен рицар под затворена сладоледена зала в Полша

Археолози откриха останките на средновековен рицар, заровени под затворена сладоледена зала в полския град Гданск, съобщава CNN.

Експертите работят на мястото в историческия квартал Śródmieście (център на града) от 2023 г. и първоначално са открили средновековна надгробна плоча, украсена с издълбано изображение на рицар, се казва в изявление на полската археологическа фирма ArcheoScan, изпратено до CNN.

След това, по-рано през юли, надгробната плоча е била вдигната и е разкрила пълния скелет на възрастен мъж, за когото се смята, че е живял около XIII или XIV век.

Находката е от „изключително значение“ и е „едно от най-важните археологически открития в Полша през последните години“, казва в изявлението Силвия Куржинска, археолог и директор на ArcheoScan.

Надгробната плоча е изработена от готландски варовик, който е бил високо ценен през Средновековието, а релефът изобразява рицар с верижна броня и крачоли, с меч и щит.

Плочата е с дължина около 150 см и важни детайли от творбата все още могат да се видят, въпреки че е частично повредена.

Това отличава надгробната плоча от по-голямата част от късносредновековното гробно изкуство, което според Куржинска се ограничава до изписани епитафии, хералдически пана или християнски кръстове.

След като вдигат камъка, археолозите откриват останките на мъж, който е бил висок 170-180 см, много повече от средния ръст през Средновековието, според Куржинска.

Костите са подредени по естествен начин, което потвърждава, че надгробният камък е обозначавал оригиналното място на погребение, а предварителният анализ показва „отлична запазеност“, казва тя.

Гробът е бил част от гробище с близо 300 погребения, което е било прикрепено към най-старата известна църква в Гданск.

Църквата е построена от дъб, за който е установено, че е бил отсечен през 1140 г., и се намира в ранносредновековна крепост, обитавана от края на XI до началото на XIV век, се посочва в изявлението.

Последната находка „предлага безценен източник на знания за живота и смъртта на военния елит на Гданск през XIII и XIV в., за средновековните погребални традиции и за междубалтийските културни връзки“, добави тя.

В момента експертите работят по по-нататъшния анализ на надгробната плоча и скелета.

Каменната плоча се почиства и стабилизира, за да може да бъде документирана и 3D сканирана, което ще позволи дигитална реконструкция на липсващите фрагменти, докато скелетът ще бъде подложен на антропологичен и генетичен анализ, за да се разкрие повече за живота на рицаря, и ще бъде направена реконструкция на лицето въз основа на черепа.

trud.bg

Related posts

Атомен крайцер №1 в света: „Адмирал Нахимов“ е отново на вода след 26 г. основен ремонт

Трябва да решим в какъв свят искаме да живеем – в света на капитала, или в света на хората. Капиталистическата система е антихуманна, неекологична и жестока

У С М И Р И Т Е Л Н И Р И З И ПРОБЛЕМИТЕ НИ В ПОЛИТИКАТА СА ПСИХОПАТОЛОГИЧНИ. ВСИЧКИ ЛИДЕРИ, ОСВЕН ЧЕ СА МНОГО ПРОСТИ, СА И ЛУДИ, А НЯКОИ – СЪВСЕМ, ТУ-ТУ-У!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече