Вандалите от „Възраждане“, които на 22 февруари вилняха в центъра на София, потрошиха и заляха с червена боя сградата на Европейския парламент в столицата и влязоха в ожесточена юмручна схватка с полицията, ще се измъкнат с условни присъди за безчинствата си, разкриват запознати от съдебната система.
По-малко от два месеца след баталните сцени в центъра на София, в които участваха и действащи депутати от „Възраждане“ с имунитети срещу съдебно преследване, Софийската районна прокуратура подготвя сключването на извънсъдебни споразумения с арестуваните четирима поддръжници на партията – Димитър Щерев, Мартин Пейков, Страхил Йорданов и Славчо Крумов.
И четиримата вандали са изразили своята готовност да признаят вината си и да получат срещу това условни присъди от по 1 година затвор и забрана да посещават масови о6ществени мероприятия – митинги, протести и спортни състезания. Очаква се споразуменията с прокуратурата да бъдат сключени в следващите седмици, като всички подсъдими за хулиганство с особена дързост и цинизъм, и нападение над полицаи вероятно ще заплатят и глоби в размер на около 2000 лева.
„Това е възможно най-лекото наказание, което предвижда законът. Условните присъди обаче няма да превъзпитат, а само ще стимулират агресорите от „Възраждане“ да продължат с вандалските си изяви, коментира прокурор от Софийската районна прокуратура, запознат с подготвяното от колегите му споразумение между хората на Костадин Костадинов и държавното обвинение за бъдещите условни присъди.
Споразумението, което четиримата вандали от „Възраждане“ ще сключат с прокуратурата, за да не влязат в затвора, обаче няма да засегне депутатите от партията Ивайло Чорбов, Никола Димитров, Славчо Крумов и Йордан Тодоров. Четиримата народни представители също участваха дейно в размириците с полицията пред осквернената от тях сграда на Европейския парламент в София, като Ивайло
Чорбов дори беше заснет да троши с огромен чук зданието, скрил лицето си зад черна маска. Той прекара няколко часа в ареста на 22 февруари, след което беше освободен заради депутатския си имунитет. Няколко дни по-късно главният прокурор Борислав Сарафов поиска имунитетите на депутатите от „Възраждане“, пропускайки този на лидера им Костадин Костадинов, но замесените в хулигански действия народни представители отказаха сами да се откажат от тях. До този момент председателят на Народното събрание Наталия Киселова не е обявила гласуване в парламента за сваляне на имунитетите на депутата с чука и колегите му от „Възраждане“.
Неофициално се твърди, че поредният казус с агресията на депутати от „Възраждане ще бъде „соломоновски“ решен с бързо приключване на съдебното дело чрез сключване на споразумения с четиримата активисти на партията, а впоследствие нито един от депутатите с имунитет няма да бъде съден за хулиганство заради края на делото и постановяването на условни присъди на останалите.
След кървавия протест пред сградата на Европейския парламент в София, при който бяха ранени двама полицаи, МВР предприе масова акция срещу активистите на Костадин Костадинов, завършила с арестите на 10 техни поддръжници, от които само четирима бяха задържани за постоянно зад решетките. Това обаче не попречи на Костя Копейкин да се ожали, че полицията е предприела „политически арести“ и че симпатизантите на партията му са били бити тормозени в арестантските килии.
Четиримата арестувани лумпени от „Възраждане“ Димитър Щерев, Мартин Пейков, Страхил Йорданов и Славчо Крумов прекараха три седмици в килиите на следствения арест, след което бяха тихомълком освободени на 26 март т.г. с решение на наблюдаващ прокурор от Софийска районна прокуратура. До този момент от държавното обвинение не са нито потвърдили, нито отрекли информацията, че вандалите от „Възраждане“ ще се сдобият само с условни присъди.
Източник: Уикенд