„От началото на годината установените случаи на работа без трудов договор са 1765. За същия период на миналата година те бяха 1614 – oтбелязва се ръст", каза Ваня Джупанова от Главната инспекция по труда в интервю за NOVA NEWS, посветено на трудовите права и контрола върху работодателите.
„Най-често случаите на недеклариран труд откриваме в строителството, селското стопанство, хотелиерството и ресторантьорството. Разбира се, и търговията остава рисков сектор. Там насочваме голяма част от нашите усилия. Санкциите за установена работа без трудов договор варират от 1500 до 15 000 лева. При повторно нарушение глобата е още по-сериозна – между 15 000 и 20 000 лева“, допълни тя.
По отношение на причините работниците да се съгласяват да работят „на черно“, Джупанова отбеляза: „Основният мотив, който наблюдаваме, е свързан със запори или кредити. По този начин работниците разполагат с чистата договорена сума, но това ги лишава от трудови и осигурителни права – например при болест или трудова злополука“.
От миналата година инспекцията провежда и проверки извън работно време:
„Това се оказа успешна практика. Работодателите често разчитат, че работното време на инспекторите е приключило, а ние извършваме изненадващи проверки. До момента те са почти 4000. Най-честите нарушения, които откриваме, са свързани със сключването на трудови договори, работното време, заплащането и, разбира се, условията на труд. От началото на годината сме регистрирали над 56 000 нарушения, касаещи здравословните и безопасни условия на труд“.
По отношение на информираността на служителите, експертът подчерта: „Имаме софтуер, с който всеки може да провери дали трудът му е деклариран. Но често хората осъзнават, че работят без договор едва когато вече са пострадали или им е отказано нещо. Трудно е да се реагира, ако договорката е устна“.
Сигнали могат да се подават по няколко начина: „Имаме електронна форма във всяка от нашите териториални дирекции, както и национален телефон за подаване на сигнали и консултации. Винаги насърчаваме хората да се свързват с нас“.
При горещо време също има регламентирани задължения за работодателите: „От началото на годината сме получили 10 сигнала, свързани с условията на труд при високи температури. Мерките, които трябва да се предприемат, могат да са технически или организационни. Глобите и тук са между 1500 и 15 000 лева. Добрата новина е, че често нарушенията се отстраняват още по време на проверката“.
trud.bg