Великобритания иска да праща бежанците, на които отказва убежище, на Балканите

Великобритания проучва възможността за изпращане на мигранти, на които е отказано убежище, в „центрове за връщане“ в държави на Балканите, съобщи The Independent, позовавайки се на правителствени източници. Предложението е опит за решаване на дългогодишната криза с търсещите убежище, пресичащи Ламанша с малки лодки.

Въпреки поредицата от мерки, приложени от Обединеното кралство в опит да намали и контролира имиграцията, последните проучвания показват, че тя остава вторият най-важен въпрос за гражданите на страната след икономиката. В същото време 72% от британците казват, че имиграцията се управлява зле от правителството.

Правителството в момента оценява споразумение, според което държави като Албания, Сърбия, Босна и Херцеговина и Северна Македония ще получават заплащане за приемането на всеки неуспешен кандидат за убежище. След това центровете в тези държави ще се използват за депортиране на мигранти от държави, с които Обединеното кралство няма споразумения за репатриране.

Предложената схема предвижда преместване на търсещи убежище от страни, считани за опасни според законодателството на Обединеното кралство, като Афганистан, Иран и Сомалия, в балканските центрове. Междувременно неуспелите търсещи убежище от държави, считани за безопасни, като Виетнам, Пакистан и Индия, могат да бъдат временно задържани в такива центрове, докато се вземат мерки за депортирането им в родната им страна.

Британският премиер Киър Стамер се стреми да си сътрудничи с други европейски страни, които планират да създадат такива центрове в трети страни, казаха източници пред The Times, добавяйки, че Холандия в момента обсъжда схемата с правителството на Уганда.

През юли 2024 г. Обединеното кралство се отказа от плановете си за депортиране на търсещи убежище в Руанда, след като консерваторите загубиха изборите от Лейбъристката партия. Стармър обяви схемата за „мъртва“, противопоставяйки се на твърдението на своя предшественик Риши Сунак, че ще „спре лодките“. Планът беше обявен за незаконен от най-висшия съд на Обединеното кралство, който счете Руанда за опасна за депортираните.

Миналата година министърът на вътрешните работи на Великобритания Ивет Купър обяви планове за въвеждане на поредица от мерки, насочени към справяне с имиграцията и укрепване на сигурността на границите. Мерките, които включват увеличаване на правоприлагането и обратните полети, както и увеличаване на капацитета за задържане и налагане на санкции срещу работодатели, които наемат работници незаконно, бяха разкритикувани като „загуба на пари на данъкоплатците“.

Начало

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече