ВЛИЯНИЕ ВЪРХУ РАЗУМА И МИСЛЕНЕТО

от Измама

Повърхностното потребление на информация е най-често срещаното последствие при нотификациите и скролването в социалноте медии. Ние не четем всичко, прескачаме, не се запознаваме в дълбочина с описваното.

Появява се Ефектьт на заглавията, четем само заглавията, търсейки това, което ще ни хареса, ще ни доведе изблик на допамин, игнорираме повечето от нотификациите, бързайки към по-важното и значимото за нас.

Заедно с това се появява една особена зависимост, не казвам обсесия, от „потвърждаваща информация" (confirmation bias).

Ние често искаме да сме сигурни, да сме по-сигурни и убедени в правотата на нотификацията пред нас, и затова се нуждаем и търсим потвърждения, аргументи, доказателства.

Най-често това са харесванията на публикацията, лайковете, с които тя се е сдобила за единица време. Следим обема (броя) и динамиката на харесванията, а така също си вадим заключения за потвърждаваща информация от съдържанието на коментарите, ако има такива.

Сеа да ви кажа за Филтърните балони.

Това е манипулативен трик, много полезен за платформите на социалните медии. Измисли го навремето Ели Парисър в книгата му „Филтърният балон“ (Filter Bubble, 2011 год.)

Става дума за ползване на алгоритми, които деформират (изкривяват) информацията, която получаваме в медиите. Чрез тях на нас филтрирано ни се предлага повече такава информация, която платформата знае от нашето поведение (търсене, фиксиране, скролване, коментиране, репостване, лайкване и др.) в платформата отпреди, че ни харесва и че е важна за нас.

Отчитат се и много наши характеристики, какви сме (пол, раса, етнос, религия, образование, местоживеене, доходи и пр.), нашите предпочитания, нагласи, стереотипи.

Може да се твърди, че всъщност социалните мрежи засилват различията, сепарацията и противоречията между хората.

В този смисъл можем да говорим още и за

дезинформация в социалните мрежи. А тя е не само в играта с фактите, а зависи и това, кой ни ги съобщава, кой говори за тях.

Обстоятелствата и тенденциите в практиката на социалните мефии свидетелства за пристрастност и за цензура, особено в политическата сфера и маркетинга.

Дами и господа, ако сте седнали някъде, където има и други хора с телефони, ще ви попитам готови ли сте в момента за един експеримент?

Добре.

Влезте в "Google search" и потърсете една и съща дума, например думата "велосипед", или каквото и да е.

Вижте резулта при вас и го сравнете с резултата на тези до вас.

Има ли разлика?

Защо?

Последнацта шеста лекция ще е за влиянието на социалните медии върху волята и върху мирогледа ни, във вторник.

акад Петър Иванов

Четете моите текстове.

Търсете моите книги в tornadobg.com.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00