Увеличаването на заплатите заради инфлацията у нас без реципрочното увеличаване на пенсиите представлява не само дискриминиране от страна на Министерския съвет на голяма (милионна) група хора по признака “възраст”, но още и жесток икономически терор, нагло ограбване на заработени с труд и умения техни пари и е всъщност безсърдечна, обидна и унизителна гавра спрямо нещастни и на практика беззащитни членове на българското общество.
По този повод сезирам Комисията за защита от дискриминация със следния сигнал:
До
Комисията за защита от дискриминация
СИГНАЛ
от Петър Иванов Иванов, живущ в гр. Русе, 7004, ул Тулча No 4A. [email protected]
Уважаема Комисия,
Моля настоящият мой сигнал до Комисията за защита от дискриминация (КЗД) срещу продължаващата дискриминационна практика на Министерския съвет (МС), отнасяща се до малтретиране и икономическо потискане на пенсионерите в България, да се разглежда и като моя жалба в качеството ми на засегнато лице – пенсиониран университетски преподавател.
1. Изложение на обстоятелствата
Сигнализирам Комисията за дискриминирането на пенсионирани български граждани, по-конкретно на преподаватели в университетите у нас, на учители в българските училища и на служители (полицаи и др.) в системата на Министерството на вътрешните работи (МВР).
Стана ясно, че с Постановление на МС минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища става 2780 лева.
По този начин действащата в момента заплата на работещите в момента университетски преподаватели се повишава с 264 лева, което е ръст от 10,5%.
Точно по същия начин стоят нещата и в учителската професия; учителските заплати от 1 март тази година също са значително увеличени с постановление на МС. В зависимост от длъжността и степента на кариерно развитие минималната учителска заплата варира от стартовата 2131 лева до 2665 лева, ръст с 25%.
МС увеличи заплатите и в МВР, минималната заплата за изпълнителна длъжност с висше образование в МВР скочи от 1852 лв. на 2755 лв., увеличение с 49%. Най-ниската заплата за служителите със средно образование скача от 1466 лв. на 2296 лв.Това прави близо 57% ръст.
Увеличаването на заплатите е реакция на МС освен на редица обстоятелства и фактори, включително политически, репутационни, рекламни и др., но и главно на следните социални обстоятелства:
* високата инфлация у нас,
* повишаването на цените на стоките и услугите,
* поскъпването на живота,
* невъзможността за осигуряване на поносим стандарт за живеене на семействата,
* опасност от социална ексклузия поради бедност,
* липса на средства за лечение и т.н.
Тези социални обстоятелства засягат безспорно не само работещите в момента преподаватели, учители и полицаи, и техните семейства, но и пенсионираните преподаватели, учители и полицаи, и техните семейства, и то в много по-голяма степен, предвид факта, че пенсиите в България са в пъти по-ниски от средните за Европейския съюз (ЕС) и са най-ниските в Европа, което само по себе си е дискриминация по признаците “народност” и “гражданство” в рамките на ЕС.
При положение, че доходите на професиите “университетски преподавател”, учител” и “полицай” са увеличени с увеличение между 10% и 57%,
пенсиите на стотиците хиляди пенсионирани университетски преподаватели, включително и моята, на пенсионираните учители и полицаи, си обаче остават същите, без изменение. Не искам да казвам какъв е размерът им, защото изпитвам срам и погнуса.
Може би не му е мястото тук да го казвам, но нещата са подобни и в Св. българска православна църква: медии посочиха, че патриархът ни си увеличил заплатата на 12 000 лева месечно, при положение че пенсионираните ни отци свещеници получават комично ниски пенсии от по 200-300 лева, значи 60 пъти по-малко.
Продължавам.
Тъй като става дума за хора с еднакъв професионален статут – "университетски преподавател", "учител", “полицай” – но с различна възрастова определеност, то нееднаквото им третиране по отношение на динамиката (в случая увеличаването) на месечните им доходи, основано на признака "възраст", съгласно чл. 4, ал. 3 от Закона за защита от дискриминация (ЗЗДискр), представлява непряка дискриминация. Неувеличаването на доходите (пенсиите) на пенсионираните университетски преподаватели по реципрочен на 10,5-те, на 25-те и на 57-те процента увеличение на доходите само на респективно работещите университетски преподаватели, учители и полицаи, фактически е поставяне на лица в по-неблагоприятно положение в сравнение с други лица на основата на признака "възраст". Това се осъществява чрез привидно неутрална разпоредба и неутрален критерий – "възраст", без това да е обективно оправдано с оглед на законова цел и без средствата за постигане на тази цел да са подходящи и необходими.
Става така, че само поради разлика във възрастта на хора с един и същ професионален статут – "университетски преподавател", "учител" и “полицай” – се отказва еднакъв относителен размер в проценти на увеличаване на получаваните заработени от тях месечни доходи – работна заплата, пенсия. Пенсиите на университетските преподаватели, на учителите и на полицаите в Република България са заработени от тях по време на многогодишния им трудов стаж, като това е ставало чрез внасяните суми от месечните им заплати за задължителните осигурителни вноски за фонд „Пенсии”. Като имаме предвид най-ниската в Европа продължителност на живота на българите и най-малкото години на получаване на пенсия при българина въобще, очевидно е, въпросният фонд "Пенсии", ако от него не се е крало и не се краде в такава голяма степен, би трябвало да е достатъчен и предостатъчен за увеличаване и на пенсиите на въпросните професионални категории.
Пенсионираните и непенсионираните български граждани получават своите месечни доходи – пенсия и заплата, осигуряващи битието им и битието на техните семейства, от държавния бюджет, който е функция на тяхната дейност – на пенсионерите преди, а на работещите сега. Няма разлика в приноса на едните и другите за бюджета.
Квалификациите на едните и другите спрямо дейността им (в миналото и сега) е една и съща, професионалният статут – е един и същ (аз и преди и сега съм професор), няма разлика между пенсиониран и непенсиониран български гражданин по отношение на упражняваната професия – от президент до чистачка.
Увеличаването на заплатите заради инфлацията у нас без реципрочното увеличаване на пенсиите представлява не само дискриминиране от страна на Министерския съвет на голяма (милионна) група хора по признака “възраст”, но още и жесток икономически терор, нагло ограбване на заработени с труд и умения техни пари и е всъщност безсърдечна, обидна и унизителна гавра с на практика беззащитни членове на българското общество.
По този повод подавам по реда на чл. 50, т. 3 от ЗЗДискр. сигнал/жалба до Комисията по защита от дискриминация.
2. Изложение на исканията към КЗД
* Да проведе независими проучвания относно дискриминацията на българските пенсионери и да установи формите и параметрите на прякото и косвеното дискриминиране на българските пенсионери от законодателната и от изпълнителната власт и да обяви резултатите и изводите ;
* Да проведе независими проучвания и да установи конкретните инициатори и извършители (физически и юридически лица) на дискриминирането на българските пенсионери и да обяви резултатите и изводите;
* Да установява нарушения от страна на МС на Закона за защита от дискриминация или други закони, уреждащи равенство в третирането на работещите в момента български граждани и пенсионираните български граждани,
* Да установи извършителя или извършителите в МС на нарушенията;
* Да наложи предвидените санкции и да приложи мерки за административна принуда спрямо мС;
* Да постановява предотвратяване и преустановяване на извършваните от МС нарушения.
* Да даде задължителни предписания с оглед спазването на този или други закони, уреждащи равенство в третирането на пенсионираните български граждани и работещите в момента български граждани;
* Да обжалва постановленията на МС за увеличаване само на доходите (работни заплати) на работещите в момента български граждани, актове, постановени в нарушение на този или други закони, уреждащи равенство в третирането на всички български граждани;
* Да заведе искове пред съда срещу МС и да встъпи като заинтересувана страна по съответните дела;
* Да направи предложения и препоръки до МС за преустановяване на дискриминационни практики спрямо българските пенсионери;
* Последно, спрямо мен, в качеството ми на засегнато лице – пенсиониран университетски преподавател, разпоредете да бъде преустановена дискриминирането ми от МС, посочено по-горе, и моята месечна пенсия също като на работещите в момента университетски преподаватели бъде увеличена както при тях с 10,5%.
Съответен сигнал/жалба ще подам и в Европейската комисия и в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Малтретирането, дискриминирането и тормоза на възрастните хора, на пенсионерите, повтарям, съставляват една от най-гадните, срамни и абсурдни обществени практики в България.
27.05.3025 г. (П)
проф. д-р Петър Иванов, пенсиониран университетски преподавател
Разпространявайте този текст