Германия ускорява покупките на оръжие, критиците предупреждават за рискове от корупция

Германското правителство одобри в сряда законопроект, който има за цел да ускори покупките на оръжие, като заобиколи традиционните тръжни процедури, които често са бавни и бюрократични. Министърът на отбраната Борис Писториус определи инициативата като "квантов скок за националната сигурност".

Новият закон има за цел да намали административните бариери и да позволи на военните да придобиват оръжия и оборудване по-бързо и ефективно.

Документът определя Русия като "най-непосредствената заплаха за мира и сигурността" и подчертава необходимостта от укрепване на отбранителните способности на Германия в рамките на НАТО. Длъжностни лица в Берлин казват, че Москва не показва никакви признаци, че иска да спре войната в Украйна и че нейните стратегически цели "отиват отвъд границите на Украйна".

Министърът на икономиката Катерина Райхе заяви, че мерките осигуряват предвидимост за производителите на оръжие и улесняват разширяването на производството, според Deutsche Welle, цитирана от Digi24.

За да подкрепи тези усилия, Германия поема значително ниво на дълг, като средствата са насочени към съвременни технологии: противовъздушна отбрана, сателити, дронове, автономни системи и изкуствен интелект.

Какво предвижда новият закон?

Проектозаконът предвижда повишаване на прага, под който договорите могат да се възлагат директно, без публична поръчка: от сегашните 15 000 евро на 50 000 евро. За покупки, които укрепват отбранителните способности, лимитът ще бъде 443 000 евро, а в случай на строителни проекти – до 1 милион евро.

Целта е също така да се ускори ремонтът и строителството на казарми. Правителството планира също така да улесни сътрудничеството между стартиращи компании в отбранителната индустрия. Те биха могли да получават авансови плащания "в много по-голям мащаб", тъй като много от тях нямат капитал за бързо увеличаване на производството. В контекста на тези усилия Германия временно облекчи ограниченията си за публичен дълг.

Същевременно НАТО постанови, че държавите-членки трябва да отделят 5% от БВП за отбрана до 2035 г., ниво, подобно на това от ерата на Студената война.

Какво казват критиците?

Зелената партия смята мерките за недостатъчни. В интервю за Rheinische Post евродепутатът Агнешка Бругер подчерта необходимостта от разширяване на производствените капацитети и разрешаване на проблемите с доставките чрез съвместни европейски проекти. Лявата партия разкритикува закона, наричайки го стъпка към "подготовка за война" и заобикаляне на договорните правила.

Депутатът Паскал Майзер предупреди, че законопроектът може да доведе до разхищение на публични средства и появата на непотизъм или шуробаджанащина. Германската конфедерация на занаятчиите също призова за защитни мерки, за да се гарантира лоялна конкуренция и достъп на малките фирми до държавни поръчки

trud.bg

Related posts

Атомен крайцер №1 в света: „Адмирал Нахимов“ е отново на вода след 26 г. основен ремонт

Трябва да решим в какъв свят искаме да живеем – в света на капитала, или в света на хората. Капиталистическата система е антихуманна, неекологична и жестока

У С М И Р И Т Е Л Н И Р И З И ПРОБЛЕМИТЕ НИ В ПОЛИТИКАТА СА ПСИХОПАТОЛОГИЧНИ. ВСИЧКИ ЛИДЕРИ, ОСВЕН ЧЕ СА МНОГО ПРОСТИ, СА И ЛУДИ, А НЯКОИ – СЪВСЕМ, ТУ-ТУ-У!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече