Главният редактор на „Украинска правда“: Зеленски ни заплашва, опитва се да заглуши критиките към себе си

от Измама

Президентът Зеленски се опитва да заглуши критиките от водещия политически новинарски сайт в Украйна, заяви главният редактор на „Украинска правда“ пред The Times, докато правителството се бори с протести срещу нов закон, който би подчинил антикорупционните му органи на назначен от президента.

Севгил Мусаева обвини президентската канцелария, че е заплашвала рекламодателите да не плащат на уебсайта и е забранила на служители да говорят с нейния екип. Президентската канцелария отрича твърденията.

„Президентът Зеленски и неговият началник на кабинета Андрей Йермак са преминали червена линия. Те разрушават независимата антикорупционна инфраструктура на страната. „Украинска правда“ е следващата цел“, твърди 38-годишната Мусаева. „Не ми харесва това, което се случва с хората, които критикуват правителството. В това ужасно време, с всички тези „Шахеди“, Зеленски все още има време да оказва натиск върху журналисти.“

Рекламните приходи на „Украинска правда“ са се сринали, твърди Мусаева, защото президентската администрация се е обадила на компании и ги е помолила да прекратят подкрепата си за събития, организирани от сайта. През октомври ще трябва да се въведе платена стена за читателите, твърди Мусаева.

Шест от най-големите украински компании са се обадили по телефона на отдела за рекламни продажби на медийния канал, за да се оттеглят от дългогодишни споразумения за спонсорство, обяснявайки, че са били предупредени от президентската администрация, твърди Мусаева.

„Например, загубихме двама до трима спонсори за едно месечно събитие, което е 20 000 долара на месец през последната година, общо 240 000 долара само от тези компании“, обяснява тя.

Тя също така твърди, че президентската канцелария е забранила на длъжностни лица да говорят с нейния персонал, заявявайки, че когато са го правили, са получавали обаждания от съветника по комуникациите на президента, Дмитро Литвин.

Литвин обаче отрича обвиненията.

„Това издание многократно е публикувало безпочвени обвинения срещу мен лично, твърдейки, че уж се обаждам на кметове, рекламодатели или по друг начин се намесвам в живота им“, казва той.

Украинска правда, която тази година навърши 25 години, често публикува задълбочени разследвания за корупция и наскоро отрази разследването на Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (НАБУ) срещу Олексий Чернишов, бившия вицепремиер, чиято съпруга, според Радио NV, е близка приятелка на Олена Зеленска.

Мусаева твърди, че от юни, когато са публикували разследването на Чернишов, им е било отказано присъствие на неофициални брифинги от въоръжените сили, включително от генерал Сирски, техния главнокомандващ.

След като Чернишов беше обвинен, СБУ, украинската служба за държавна сигурност, нахлу в офисите на детективи на НАБУ и получи достъп до подробности от разследванията им срещу длъжностни лица. Малко след това партията на Зеленски гласува за нов закон, който беше осъден като подкопаващ независимостта на НАБУ и Специализираната прокуратура за борба с корупцията (САП). Законът, за който се твърди, че е въведен, за да се отсеят руски агенти, ще даде на назначения от президента главен прокурор право на вето върху наказателното преследване.

Този ход провокира първите протести срещу правителството след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., като десетки хиляди демонстранти в Киев и други големи градове призоваха Зеленски да отмени законодателството.

ЕС осъди законодателството, а германският канцлер Фридрих Мерц и президентът Макрон на Франция планират да проведат „интензивни“ разговори със Зеленски по въпроса, заяви говорител на германското правителство.

В сряда вечерта Зеленски се опита да отговори на протестите и международната критика, като въведе нов закон, който според него е предназначен да „защити“ независимостта на двата антикорупционни органа.

Президентската канцелария е разработила и план за санкциониране на собственика на „Украинска правда“, Dragon Capital, което би могло да я тласне към враждебно поглъщане от съюзници на президента поради липса на средства, съобщиха европейски дипломатически източници пред The Times. Мусаева не пожела да коментира твърденията.

„Този въпрос е на преден план в съзнанието на хората, на екраните на всички“, казва дипломат от едно от посолствата на Г-7 в Киев. „Разговорите [предупреждение за хода на Украйна да санкционира Dragon Capital] сега се водят при закрити врати.“

Томаш Фиала, главният изпълнителен директор на Dragon Capital, твърди, че Зеленски реагира негативно на критичните репортажи на изданието в продължение на години, въпреки че не дава конкретни примери. Фиала също не коментира твърденията, че Украйна планира да го санкционира.

„Когато Украйна провежда ексклузивно разследване или отразява история за корупция, както беше в случая с вицепремиера Чернишов, това предизвиква емоционална реакция“, казва Фиала. „За съжаление, има някои тенденции от върха на властта срещу свободата на словото. Те използват различни методи, за да ограничат свободата на словото за изданията, които представляват независими медии.“

Литвин отрече да е имало план за санкциониране на Dragon Capital, казвайки: „Нямам интерес към дейността на медиите, собственост на това лице.“

Медийните наблюдатели казват, че все още има много място за свобода на словото в Украйна. „Правителството клони към авторитаризъм, въпреки че не бих казала, че свободата на словото е изчезнала. Все още имаме възможността да казваме и публикуваме каквото си поискаме“, обяснява Наталия Лигачова от „Детектор медия“, независим медиен монитор. „Но правителството се опитва да контролира ключови гласове, където може. Те могат да контролират „телематона“ – маратона на United News, излъчван по националните телевизионни канали – и телевизионния канал „Рада“ съвсем безсрамно. Има желание за контрол. Но им липсват средствата да го приложат напълно.“

Правителството няма да може да контролира „Украинска правда“, прогнозира тя, тъй като журналистите ѝ са посветени на защитата на свободата на словото.

През 2000 г. основателят на „Украинска правда“, Георгий Гонгадзе, беше отвлечен и обезглавен по времето на президента Кучма, който по това време беше близък до Кремъл. През 2016 г. водещият разследващ журналист, Павел Шеремет, беше убит от кола бомба. Нито едно от убийствата не е преследвано по съдебен ред. През 2023 г. писателката Виктория Рощина е била затворена от руски войски, работещи под прикритие в окупирана Украйна. Тялото ѝ е върнато от Русия в Украйна с липсващи органи и следи от мъчения.

„Когато „Украинска правда“ беше основана, нейната мисия беше свобода на словото. След това, в първите дни на войната, ние силно подкрепяхме нашия президент“, казва Мусаева. „По-късно решихме, че в Украйна все още има корупция и трябва да се борим с нея. Сега нашата цел е просто да не станем като Русия. Украйна има само един път напред – демокрацията.“

trud.bg

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00