Когато загубите близък човек, шокът винаги е голям. Обикновено се действа импулсилно и емоционално, като рядко хората се замислят върху правния ефект от това, което правят. Живеем в дни, в които много хора имат задължения – понякога към банки, понякога към колекторски дружества, за парно, вода, ток, имат изпълнителни дела. Когато наследявате, наследявате всичко – и имоти, и пари, и задължения. Ако Вашият близък, който Ви е наследодател, е оставил например апартамент и няколко кредита, преди да направите каквото и да било по приемане на наследството, е добре да съберете информация за дълговете му и евентуално да напривите консултация с адвокат.
За приемане на наследството не е необходим изричен акт. Дори теглене на пари от банкомат от банковата сметка на починалия може да се приеме като акт на приемане на наследството. Теглене от банкови сметки от наследниците /макар и тогава да трябва да са всички наследници и да се представи удостоверение за наследници пред банката/ също е приемане на наследството. Ако вече сте извършили някакво действие по приемането на наследството, не можете да се откажете от него.
Ако наследодателят Ви има повече задължения, отколкото активи, може да помислите да направите отказ от наследството, тогава не наследявате нито правата, нито задълженията, а те се прехвърлят към другите наследници по закон. Може да приемете наследството и по опис – тогава отговаряте за задълженията само до размера на полученото имущество.
Отказът от наследство следва да се направи колкото е възможно по-бързо след смъртта на наследодателя. Прави се с нотариално заверени молба и декларация по образец до Районния съд по последен постоянен адрес на починалия.
Да обобщим какво да направите при смърт на близък човек, който е Ваш наследодател:
– вземате препис от акта за смърт и удостоверение за наследници от общинската администрация, отдел ГРАО по последния постоянен адрес на починалия;
– с удостоверението за наследници при всеки ЧСИ може да проверите има ли образувани изпълнителни дела срещу наследодателя Ви, за какво са и какви суми се търсят;
– ако имате съмнения за висящи или приключили съдебни дела, по които е страна наследодателя Ви, може да направите справка в регистратурата на съответните съдилища има ли такива;
– препоръчително е да направите справка в Имотния регистър относно имотните сделки на починалия наследодател, от които можете да установите неговата собственост, разпоредителни сделки, вписани искови молби, ипотеки и други. Справката се прави свободно в Агенция по вписванията. Ако искате копие от нотариален акт или друг документи, можете да се снабдите с препис само с удостоверение за наследници, иначе само може да вземете копие;
– проверете в Търговския регистър дали наследодателят Ви е участвал в някакви търговски дружества. Ако е участвал, имайте предвид, че наследявате и дружествения дял или акции /но не като членствено право, а като имуществено и имате право на дял от имуществото на дружеството съгласно счетоводния баланс към края на месеца, в който е починал наследодателя Ви/;
– поискайте справка от „Местни данъци и такси“ какви имоти е декларирал наследодателя Ви, има ли автомобили на негово име, за които дължи данък.
– по-сложно е положението със земеделските земи, защото няма общ регистър, в който да проверите собствеността. Ако не притежавате решение за възстановяване на собствеността от бившите поземлени комисии /сега Общински служби по земеделие и гори/, то трябва да потърсите информация от близки или познати, които могат да знаят къде биха могли да се намират земите. Обръщате се към съответната ОСЗГ, като прилагате удостоверението за наследници и искате да се провери дали има решения за възстановяване. Ако знаете, че земите са били на дядо или прадядо или прабаба, трябва да си вземете удостоверение за наследници на тях, с проследяване на всички наследници до Вас. Партидите в ОСЗГ са по имената на бившите собственици. Там можете да проверите и за сключени договори за аренда, както и друга информация, обикновено служителите знаят, особено в по-малките населени места.
– проверете дали наследодателят Ви си е платил всички местни данъци и такси, има ли публични задължения към държавата и общината;
– с удостоверението за наследници прекратете договора му за мобилен телефон и интернет и кабелна или цифрова телевизия, за да не се начисляват сметки и един ден да Ви потърсят да ги платите.
Ако имате достъп до дома на наследодателя, проверете за написани саморъчни завещания. Възможно е да е направил саморъчно завещание, да е оставил завещание за пазене при нотариус или да е направил нотариално завещание. Имайте предвид, че няма срок, в който наследникът по завещание да си предяви правата.
Ако наследите имот, задължително трябва да декларирате това в местните данъци и такси, като се подава декларация по образец. Ако не го направите, подлежите на глоба.
Ако наследите имот, проверете дали собствеността е регистрирана в кадастралните регистри, ако не е, с акта за собственост и удостоверението за наследници, в СГКК регистрирате собствеността. Имайте предвид, че ако вече е регистрирана на наследодателя Ви, няма да има промяна, тъй като промяната се прави само при разпоредителни сделки с имота.
Ако решите да не приемате наследството, от страницата на съответния Районен съд можете да си изтеглите и попълните молба и декларация за отказ от наследство. Заверяват се нотариално и заедно с препис от акта за смърт и удостоверението за наследници, се предоставят в Районния съд, който вписва отказа от наследство в специална книга и Ви издава удостоверение, че сте направили отказ от наследството. Имайте предвид, че ако не са налице основанията да направите отказ /примерно приели сте наследството преди отказа/, или по други причини, кредитор на наследодателя Ви може да оспори направения отказ. Отказаното от Вас наследство не се губи, а се разпределя между останалите наследници по правилата, визирани в Закона за наследството. По-специална е хипотезата с наследяването от страна на преживял съпруг, тъй като той наследява със съответния ред наследници, което определя и какво ще наследи.
Този текст не е с цел правна консултация, а е насочваща информация на достъпен език за хората, които могат да се интересуват от казуса. Информацията е максимално сбита и без конкретиката, която би изисквал всеки отделен случай.
Адв.Елена Гунчева-Гривова