Делото срещу братята олигарси от Русе Атанас и Пламен Бобокови, станало известно като „Боклукгейт“, е било отложено тихомълком за неопределено време. То трябваше да стартира по същество на 19 май в Софийския градски съд след разследване, продължило близо 5 години, тъй като жалбата на подсъдимите за неясноти във внесения срещу тях обвинителен акт, е била уважена от Апелативния съд. Така съдебният процес срещу близките до президента Румен Радев бизнесмени отново е отложен и ще продължава да се точи още дълго време.
Поредното отлагане на старта на съдебния процес срещу братя Бобокови идва 5 години след зрелищната акция на Специализираната прокуратура и МВР от края на месец май 2020 г., при която бяха арестувани олигарсите от Русе, а тогавашният заместник министър на околната среда и водите Красимир Живков беше изведен с белезници на ръцете от кабинета си в министерството.
Според материалите по разследването братята Бобокови са дирижирали схема за незаконно загробване на отпадъци чрез фиктивни дружества, които са имали отношения с дъщерната фирма на компанията им „Монбат“ дружеството „Монбат Рисайклинг“. Атанас Бобоков и бившият заместник министър Красимир Живков са посочени като ръководители на организираната престъпна група. Двамата са обвинени, че за период от около 6 години са извършили престъпление по служба, лъжливо документиране, незаконно загробване и превоз на отпадъци.
Делото „Боклукгейт обаче на два пъти беше прекратявано и връщано на прокуратурата заради нарушения във внесения обвинителен акт, което навя подозрения, че олигарсите от Русе имат стабилни връзки не само в Президентството, но и в съдебната система. Докато разследването срещу братята за заравяне на токсични отпадъци в българската почва се водеше, прокуратурата прекрати друго знаково разследване срещу Пламен Бобоков и президентския съветник и бивш МВР шеф Пламен Узунов – за престъпен сговор и търговия с влияние. В рамките на това разследване печално известния бивш главен прокурор Иван Гешев разпореди обиск на кабинета на Пламен Узунов в Президентството, а след като въоръжени спецченгета влязоха в сградата на „Дондуков“ 2 на 9 юли 2020 г., на жълтите павета в София започнаха многохилядни протести срещу правителството на ГЕРБ с искане и за оставката на Иван Гешев.
Според данни от 5-годишното разследване, което се води срещу Пламен и Атанас Бобокови и бившия зам.-министър на околната среда и водите Красимир Живков, олигарсите от Русе са заровили в българската земя колосалното количество от над 15 милиона килограма опасни отпадъци, внесени нелегално от Румъния и Италия в периода 2015-2019 г. Братята разполагат със заводи за производство на акумулаторни батерии на Апенините и в северната ни съседка.
За да си спестят милиони евро за правилно съхранение и унищожаване на полиентиленов сепаратор, който остава след преработката на акумулаторите и не се разгражда в природата, Бобокови създали няколко фиктивни фирми. Техни представители просто заравяли тоновете опасни отпадъци в дълбоки силажни и септични ями. Разследващите откриха 4 незаконни сметища на Бобокови – в Плевен, в Шумен, в Кремиковци и в плевенското село Рупци.
„Общият тонаж на опасните отпадъци надхвърля 15 000 тона – тоест 15 милиона килограма Ако са били предадени за унищожение според правилата, това би струвало около 150 милиона лева на милионерите.
Данните от разследването на аферата с боклука сочат, че Пламен и Атанас Бобокови въртят сенчестата схема от 2014 г. Замесени в далаверата са бившият шеф на Районната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Плевен Габриел Савов, бившият зам.-министър на РИОСВ Красимир Живков, както и Николай Миховски и Айгюн Еминов – приближени до Бобокови бизнесмени, свързани с фирмата за съхранение и рециклиране на отпадъци „Феникс Плевен“. Други две фирми на Айгюн Еминов – „Тон еко“ и „Сън тур“, също са взимали отпадъци на фирмата за акумулатори „Монбат“ на Бобокови. Нито една от трите фирми, на които братя Бобокови са предавали опасни отпадъци – „Феникс Плевен“, Тон еко“ и „Сън тур“, няма лиценз за депонирането или изгарянето на точно този вид специфичен отпадък, става ясно от справка с регистъра на Изпълнителната агенция по околна среда.
Сред уликите срещу Бобокови изпъква и изграждането на бутафорна инсталация за преработка на промишлени отпадъци от акумулатори и батерии в Плевен, управляван от подставеното им лице Николай Миховски. На книга заводът „ЕФ ЕЙ" преработва опасните отпадъци и от тях произвежда пътни плочи и настилки чрез иновативна технология. Разрешителното за пускането на завода е подписано през 2017 г. от тогавашния директор на РИОСВ – Плевен Габриел Савов. Без да е извършена задължителната оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) Габриел Савов издава разрешение за изграждането на завода за рекордно кратък срок – само 23 дни.
Аферата „„Боклукгейт“ с главни действащи лица братя Бобокови беше белязана и от мистериозната смърт на ключовия свидетел срещу олигарсите от Русе – дългогодишната им дясна ръка Васил Богданов. През пролетта на 2022 г. Богданов бе открит мъртъв на циментова площадка до един от цеховете в завода за акумулатори „Ел Бат“ в Долна баня. Според криминалистите той се е подхлъзнал и е паднал от новострояща се сграда върху циментовата площадка на завода за акумулатори. Тръгнаха обаче спекулации, че свидетел №1 срещу Бобокови е убит от мъж, носещ 46-и номер обувки, който умишлено е блъснал от високо Богданов. Следи от обувките бяха открити в близост до мястото, откъдето е паднал свидетелят. Покойният мъж е носел обувки №4З.
Загиналият мистериозно Васил Богданов сам беше активен участник в тайното заравяне на опасни отпадъци под шапката на братя Бобокови и именно негови конкретни показания доведоха до разплитането на аферата и повдигането на обвинения срещу олигарсите от Русе. През 2020 г. стана защитен свидетел на прокуратурата и се сдоби с условна присъда от 1 година затвор, след като призна вината си и разкри в детайли схемата. Работил за братя Бобокови в продължение на две десетилетия – от 1999 до 2019 г. Васил Богданов напуснал директорския пост на „Монбат Рисайлинг“, след като е уличен във внос на над 230 000 тона отпадъци от Италия и други страни от Европейския съюз. За да избегне тежка присъда, Богданов пропява срещу началниците си и разказва, че управляваната от него дъщерна фирма на акумулаторния завод „Монбат“ е била създадена уж да рециклира употребявани акумулатори, а всъщност е печелела милиони левове от вноса и загробването на отпадъци у нас.
Според показанията му от 2014 г. до пролетта на 2019 г. Бобокови са внесли общо 230 000 тона отпадъци от Италия и други страни от Европейския съюз. За всеки тон боклук, внесен от чужбина, олигарсите от Русе получавали по 120 лева от фирмите, от които са го взимали. Впоследствие, след като боклукът пристигне в България, дружествата на Бобокови декларирали, че са го сепарирали и са прибирали по нови 60 лева за тон, като това плащане е било извършвано по код-19. От тази престъпна дейност олигарсите от Русе са прибрали над 41 млн. лв.
Въпреки че разследването е събрало над 1000 страници доказателствен материал за схемата със заравяне на боклук в земята, дирижирана от братя Бобокови, малцина вярват, че когато делото срещу тях най-после стартира в съда, олигарсите от Русе ще се сдобият с осъдителни присъди.
Източник: Уикенд