Децата, използващи телефон преди 13-годишна възраст, по-често имат самоубийствени мисли

Децата не трябва да имат достъп до смартфони до навършване на 13-годишна възраст, според ново глобално проучване, цитирано от БГНЕС.

Тези, които са използвали смартфони преди да навършат 13 години, са по-склонни да имат суицидни (самоубийствени) мисли, лоша емоционална регулация, по-ниско самочувствие, агресия и откъсване от реалността, според проучването, публикувано в списанието Journal of the Human Development and Capabilities.

Момичетата са по-засегнати от използването на смартфони в сравнение с момчетата, като 9,5% от анкетираните момичета се считат за „борещи се“ с психичното си здраве в сравнение с 7% от момчетата, независимо от страната им на произход, добавя проучването.

Децата под 13 години са по-склонни да страдат от нарушения на съня, кибертормоз и негативни семейни отношения, сочи проучването.

Изследването се основава на данни от самооценени профили за психичното здраве на 100 000 млади хора на възраст между 18 и 24 години.

Проучването е проведено от екип на изследователската нестопанска организация Sapien Labs.

Изследователите са изчислили обща оценка за „психичното здраве“ за всеки профил въз основа на 47 социални, емоционални, когнитивни и физически функции.

Резултатите за психичното здраве се влошават, колкото по-дълго детето има достъп до смартфон.

Например, резултатът на дете, което е получило телефон на 13-годишна възраст, е спаднал от 30 на едва 1 в сравнение с децата, които са получили телефон на 5-годишна възраст.

Резултатите са по-лоши за 18-20-годишните в сравнение с 21-24-годишните в отговорите, което може да се дължи на продължителното излагане на екрана по време на пандемията от COVID-19, се казва в проучването.

Резултатите от използването на смартфони при деца под 13 години са еднакви, въпреки географските и социалните разлики между децата.

Водещата авторка Тара Тиагараджан заяви, че би искала смартфоните да бъдат ограничени за лица под 13 години и да бъдат регулирани от правителствените власти по същия начин като алкохола и тютюна. Тази мярка трябва да бъде съчетана с ограничения за социалните медийни платформи, както и с „задължително обучение по дигитална грамотност и налагане на корпоративна отговорност“.

„Първоначално бях изненадана от това колко лоши са резултатите. Въпреки това, когато се замислим добре, става ясно, че по-младите, развиващи се умове са по-уязвими от онлайн средата, предвид тяхната уязвимост и липса на житейски опит“, каза Тиагараджан.

Повечето от забраните срещу мобилните телефони досега са в европейските училища, като частични забрани има във френски, холандски, британски, италиански, унгарски, испански, ирландски, шведски, белгийски, гръцки, латвийски, люксембургски и фински класни стаи.

Някои от тези страни, включително Франция, Холандия, Италия, Люксембург и някои испански региони, имат пълна забрана на мобилните телефони в училищата, така че те не могат да се използват по никакъв начин през деня.

Други европейски страни, като Дания, Кипър, България и Португалия, също обмислят по-нататъшни ограничения за мобилните телефони.

По отношение на социалните медии, френският министър по изкуствен интелект (AI) също предложи европейска забрана за използването на социални медии за лица под 15-годишна възраст.

Няколко закона на ЕС, като Закона за цифровите услуги, Директивата за аудиовизуалните медийни услуги и Общия регламент за защита на данните, включват разпоредби за защита на децата от вредно съдържание и защита на техните данни.

fakti.bg

Related posts

ООН: Около една трета от хората в ивицата Газа не са се хранили дни наред

Как дамите да разпознаят психопата още на първа среща

Дали на Тръмп не му остана друг избор освен да спретне един Майдан, за да приключи войната в Украйна?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече