„Дигиталната амнезия“: Как зависимостта от телефоните удря паметта ни

Тъй като мястото на технологиите в живота ни се увеличава с всеки изминал ден, ефектите от дигитализацията върху човешката памет стават все по-обсъждани. В днешно време хората могат да получат достъп до необходимата им информация за секунди. Телефонни номера, адреси, важни дати и информация, които преди идваха на ум лесно, сега са поверявани редовно на технологични устройства, до които може да се осъществи достъп само с няколко кликвания.

Това може да намали нуждата на мозъка да съхранява тази информация в дългосрочната памет

Проучването, озаглавено "Дигитална амнезия", проведено от д-р Фикрие Челик от турския университет "Сивас Джумхюриет", разкрива, че прекомерната употреба на цифрови устройства има отрицателно въздействие върху човешката памет.

Изследването на Челик показва, че мобилните телефони са се превърнали в "продължение на хората" и че по-специално младите хора срещат трудности да стоят далеч от тези устройства. В изявление по темата, деканът на Факултета по комуникации на "Сивас Джумхюриет", проф. д-р Мустафа Гюлмез, заяви, че резултатите са интересни, както и че трябва задължително да се прилагат практики, които биха допринесли за развитието на мозъка.

"Мобилните телефони са се превърнали в органи"

Проф. Мустафа Гюлмез, подчертавайки, че това е един от най-големите проблеми на нашето време, каза:

"Думата амнезия може да означава и забравяне или временна загуба на паметта. Когато разглеждаме концепцията за дигитална амнезия, тя се дължи на постоянната употреба на електронни устройства, мобилни телефони, таблети и компютри, които използваме много в нашия дигитализиран свят, и тъй като хората им се доверяват повече, те не натоварват твърде много паметта си. Тази ситуация води до загуба на част от информацията от близкото и далечното минало. Можем да кажем, че това е едно от най-фундаменталните заболявания или здравословни проблеми на нашата епоха. Проучвания и изследвания също подкрепят това. В нашия факултет също има изследвания по тази тема. Това проучване е най-новият пример на преподавателския състав. Мобилните телефони вече са се превърнали в орган на хората. Особено младите хора не могат да стоят далеч от мобилните си телефони. Те не искат да ходят по улиците, булевардите и училищата без мобилните си телефони. Тази ситуация може да доведе до отслабване на паметта ни с течение на времето", предупреди професорът, цитиран от CNN Türk.

"Може да причини заболявания"

Оказва се, че хората питат приложенията за навигация за адреси, които по принцип знаят.

"Един от резултатите, получени от проучването, проведено в нашия факултет, е доста интересен. Хората отиват на адресите, които знаят, като питат първо навигационни приложения. Тази ситуация може да доведе до отслабване на паметта на човек и до развитие на заболявания като Алцхаймер в бъдеще. В резултат на проучване, проведено сред студенти, само един на всеки четирима студенти знае наизуст мобилните телефонни номера на майка си, баща си или няколко роднини. Това проучване показва слабост на паметта и голям риск загуба на памет или амнезия. Точно както орган като ръцете ни става пасивен, когато не ги използваме, така и паметта ни ще доведе до забравяне и атрофия с течение на времето. За да предотвратим това, трябва да се откажем от навиците си. Трябва сами да намерим адреса, до който ще отидем, без да разчитаме на мобилни телефони и навигационни приложения. За да допринесем за развитието на мозъка си, нека се опитаме да се прибираме по различни пътища, вместо винаги да вървим по един и същ път", препоръча проф. Гюлмез. "Нека опитаме да отворим вратата на къщата си с другата ръка, вместо винаги да използваме една и съща ръка.„Мозъкът ще бъде постоянно активиран с такива различни внезапни движения", препоръча изледователят.

Автор: Петя Кузева

trud.bg

Related posts

Секретни досиета на ЦРУ твърдят, че разкриват местоположенията на три извънземни бази като две от тях са на Земята

Детето си отиде след упойка. А къде беше анестезиологът?

НАЙ-ПОСЛЕ РАЗБРАХ, ЧЕ ВЪПРЕКИ ВСИЧКО СЪМ В ЕВРОПА!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече