Ексклузивно в “Свободно слово”! Деница Сачева с важни новини за пенсионирането! (ВИДЕО)

“В средносрочен план трябва да се планира с колко да се вдигне пенсионната вноска, защото няма как да искаме с едни и същи пари да получаваме повече и повече услуги и по-високи пенсии.”

Това заяви в кулоарите на парламента председателят на социалната комисия Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) във връзка с идеята за пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система.

По думите на председателя на социалната комисия, решенията трябва да бъдат свързани с това как ще се процедира с осигурителната вноска в средносрочен план, защото тя не може да остане в този размер. Трябвало да се вземат и решения за пенсионната възраст, като към момента нямало план тя да бъде увеличавана.

“Но трябва да се вземе под внимание фактът, че все повече хора в пенсионна възраст искат да работят”, отбеляза Деница Сачева.

"Освен това има много хора, които са в системата на ранното пенсиониране, които продължават да работят и продължават да работят същите тези професии, които се водят по-стресови. Няма как с едни и същи пари да искаме да получаваме повече услуги и повече пенсии. От друга страна пенсиите, които са от нетрудови доходи, трябва да излязат в системата за социално подпомагане. Всички и навсякъде говорят за дълголетие, но трябва отнякъде да идват и средства за това хората да могат да живеят по-дълго, особено в пенсионна възраст, а без промяна в този модел, това няма да стане", каза Сачева.

Тя обясни още, че е подготвен законопроект, който е свързан с втория стълб на пенсионното осигуряване.

"Законопроектът е изготвен от експертите от комисията по финансов надзор и министерство на финансите. Той е свързан с т.нар. мулти фондове и очаквам колкото се може по-бързо министерство на финансите да придвижи този законопроект в министерски съвет и той да влезе в пленарна зала. Тук говорим за това, че към възможността всеки български гражданин да избира пенсионен фонд, да може да избира съответно и начина, по който неговите пари ще бъдат инвестирани. В момента парите се инвестират консервативно чрез въвежане на подфондове. Хората ще могат да преценяват как да се инвестират техните пари", допълни Сачева.

“Българският пенсионен модел все още не се е изпълнил в своята цялост, защото са минали 25 години, откакто е въведен”, заяви още тя.

"За да може да видим какви са ефектите от пенсионния модел, трябва да минат поне 40 години. Същевременно е минало и достатъчно време, има много нови тенденции, които трябва да бъдат взети под внимание. Има тенденции за застаряване на населението, за това че всяка година все повече и повече хора излизат в пенсия, а по-малко влизат на пазара на труда. До 5-6 години на пазара на труда ще влизат около 50 000, а в пенсионна възраст ще излизат около 100 000 – 110 000. Това са сериозни дисбаланси, които ние трябва да взимаме под внимание по отношение на финансовата устойчивост на системата. Хората искат все повече и повече да получават колкото се може по-адекватни финансови възнаграждения", посочи Сачева.

Тя обясни, че няма готова пътна карта и тепърва ще се изработва.

"Решението, което предлагаме, е да се възложи на експертите, на институциите – на министерството на труда, на министерство на финансите, на комисията по финансов надзор и НОИ да изработят такава пътна карта за срок от 6 месеца, която да бъде представена в народното събрание и да бъде приета, защото каквито и резултати да очакваме от която и да е било система, без преди това да сме ги планирали и да сме ги сложили във времеви рамки, няма как , особено в такива системи като пенсионната, да очакваме нещо да се случи от днес за утре", посочи Деница Сачева.

Цялото ѝ изявление, гледайте в репортажа на журналиста Анелия Дулева и оператора Симеон Крушков, ексклузивно за “Свободно слово”.
Източник: svobodnoslovo.eu

Related posts

Робърт Кенеди за експериментите за затъмнение на : „Скоро ще сложим край на това престъпление срещу човечеството и нашата планета“

Соларните паркове, с които са покрили Испания и Португалия, са причинили срива на електромрежата в  понеделник!

Буфон: Българският футбол е в критична ситуация, но ще се възстанови, защото традицията не се унищожава

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече