Ердоган отстрани от длъжност мощния „глас“ на Алтун
Ролята на тайните служби
На 10 юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган отстрани дългогодишния ръководител на неговия отдел за комуникации Фахретин Алтун, и го замени със заместник-министъра на външните работи Бурханетин Дюран.
С това последно отстраняване Националната разузнавателна организация (MIT) допълнително засили позицията си.
С практически неограничен бюджет и директен достъп до Ердоган, Алтун беше натоварен със задачата да управлява личните комуникации на президента, да ръководи държавната пропаганда, да наблюдава проправителствените тролове и да контролира почти всички големи медии в страната.
По време на мандата си Алтун играе ключова роля във формирането на наративи, благоприятни за правителството, като често прибягва до дезинформационни практики, като например публикуване на редактирани видеоклипове, насочени към опозиционните лидери.
Той решаваше кой ще се появява по телевизията, кой ще поеме ролите на главен редактор или колумнист и кои медии ще получават държавна реклама.
Решенията му често се вземаха след консултация със семейния кръг на Ердоган, особено със сина му Билал Ердоган, зет му Берат Албайрак и брат му Серхат Албайрак, който ръководи проправителствената медийна група Sabah и председателства проправителствения мозъчен тръст SETA.
Неочакваното напускане на Алтун разкри нарастващия разрив в лагера на Ердоган, особено с нарастващите опасения относно здравето на президента и плановете му за наследяване.
Множество източници, близки до управляващата партия, твърдят, че решението е било провокирано от ръководителя на MIT Ибрахим Калин, който е виждал в Алтун едновременно политическа заплаха и съперник с нарастващото му влияние.
Конфликтът между Калин и Алтун ескалирал, след като Калин наследи дългогодишния ръководител на разузнаването Хакан Фидан през 2023 г..
Алтун, недоволен от представянето на Калин, започна задкулисни действия, за да подчертае това, което смяташе за негови провали.
Друг фактор, допринесъл за падението на Алтун, бяха влошените му отношения с влиятелното семейство Албайрак.
Когато тогавашният министър на финансите Берат Албайрак внезапно подаде оставка на 8 ноември 2020 г., според сведенията, поради лични проблеми, никоя голяма медия, включително Sabah, управлявана от собствения му брат, не съобщи новината в продължение на близо 24 часа.
Албайрак беше принуден да обяви оставката си чрез Instagram, което привлече широко внимание и подхрани спекулациите, че Алтун е блокирал медийното отразяване на новината. Източници твърдят, че Алтун също е ограничил достъпа на Албайрак до социалните медии, изостряйки напрежението.
Отношенията между Алтун и братята Албайрак остават хладни оттогава, като Билал Ердоган също е раздразнен от нарастващото влияние на Алтун.
По-специално, Алтун е обвинен в лошо управление на правителствения наратив по време на вълната от арести от Републиканската народна партия (РНП) на опозиционни фигури, включително кмета на Истанбул и кандидат за президент Екрем Имамоглу, който по-късно беше пуснат в отпуск.
Тези действия имаха за цел да отслабят опозицията преди общите избори, насрочени за 2028 г., но социологическите проучвания показват загуби за управляващата партия, което допълнително подхранва недоволството от представянето на Алтун.
Заместникът на Алтун, Бурханетин Дуран, е твърд съюзник на Ердоган с тесни връзки както с управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), така и с разузнавателната общност на страната.
Бивш генерален директор на проправителствената фондация SETA и дългогодишен академик, Дуран преди това е бил заместник-министър на външните работи, въпреки че източници твърдят, че назначението му в министерството е било по-малко свързано с въпроси на външната политика и повече с наблюдението на външния министър Фидан от страна на партийното ръководство.
Дуран и Калин са работили заедно в SETA и споделят тесни идеологически и лични връзки.
SETA често е обвинявана, че действа като инструмент за правителствена пропаганда и място за набиране на персонал за ислямистки кръгове в администрацията.
Серхат Албайрак, който ръководи Turkuvaz Media Group, продължава да бъде председател на съвета на директорите на SETA, като ефективно обединява медийния контрол с политическата стратегия.
Повишаването на Дюран до ръководител на Дирекция „Комуникации“ се възприема от мнозина като ход за консолидиране на контрола на Калин над институцията.
Въпреки че на Дюран му липсват личните амбиции и медийната агресия, които характеризираха Алтун, академичният му опит и религиозните му убеждения са му спечелили доверието на Ердоган и разузнавателния елит.
Като колумнист във вестник „Сабах“, той последователно защитава правителствените политики и се застъпва за твърди позиции по въпросите на националната сигурност, включително спорната покупка от Турция на руски противовъздушни системи С-400. През 2019 г. Дюран твърди, че сделката за С-400 е от съществено значение за суверенитета и стратегическата позиция на Турция в Източното Средиземноморие.
Той остро критикува лидерите на опозицията, които поставиха под въпрос този ход, призовавайки ги да подкрепят това, което той определи като императив за националната сигурност.
Придобиването на С-400 обаче доведе до изключването на Турция от програмата на САЩ за изтребители F-35 и доведе до дипломатически неуспехи, включително отстъпки за Гърция.
С-400 остават неактивни и се съхраняват в оригиналната си опаковка.
Сега Анкара преразглежда и евентуално ще избегне закупуването на втора партида С-400, за да помогне за деескалация на напрежението със Запада.
Тъй като Дюран вече е ръководител на Дирекция „Комуникации“, се смята, че Калин ще има пълен контрол над институцията, подпомогнат от стратегически назначения на заместник-директори, лоялни на MIT.
Тази промяна отразява по-широк модел в администрацията на Ердоган след 2023 г.: премахването на харизматични, автономни фигури и замяната им с технократи, лоялисти и лица, свързани с разузнаването.