Живко Суджука вдига блок в центъра на София

Депутатът Живко Мартинов, изгонен от парламента след рекет над месарска фирма, от която искал суджук и пастърма за почерпка на Бойко Борисов, днес вдига 6-етажна сграда в центъра на София. Корупционният резил изхвърли завинаги Живко Мартинов от властта, но днес това едва ли има някакво значение. Строежът, който се е извисил в съседство с ИСУЛ, показва, че добре е захлебил през годините, включително и като част от ГЕРБ.

Както е известно преди да стане парламентарист, кариерата му е доста мижава. На младини е сервитьор. След това е домакин в пирамидата „Югоагент" на фараона Миролюб Гаич.

А сега Мартинов стои на сянка и прави пари. „Сградата на ул. „Петра" е само брънка от успешните му бизнес начинания, които е подхванал след парламента“, уверяват отлично запознати.

Половината от терена, върху който сега строи, е изкупена от фирмата му „Жизел Ж" още през 2006 г. Продавачът е частно лице. На това място някога е имало стара софийска къща с интересна архитектура, вероятно частично национализирана. След 1944 г. „Жизел Ж" купува само първия етаж, но нито го ремонтира, нито го поддържа. Постепенно къщата рухва и през 2011 г. се появяват снимки на съборетината в сайт, в който ценители на Стара София проследяват как алчни мутри унищожават културното наследство.

През 2015 г. фирмата на гербаджията изкупува и останалата част от имота. Продавач вече е Софийската областна администрация.

По-нататък историята е следната: фирмата „Жизел кънстракшън“, която е собственост на „Жизел Ж“, инвестира в новата безлична сграда, в която ще има магазини, гаражи, ателиета и апартаменти. Строежът вече че е доста напреднал и скоро Суджукът ще реже лента. Средните цени на имотите в този район са от най-високите в столицата, не падат под 3-4 хил. евро на квадрат.

Тази сграда, колкото и скъпо да се разпродаде, обаче не изчерпва бизнес размаха на Мартинов. Имотният регистър показва, че той е собственик на огромни масиви земя в Добруджа. Купил ги е доста изгодно още преди 10-15 години с фирмата си „Жизел Ж”. Запознати твърдят, че чрез близки, бившият гербаджия върти голямо земеделие и край Разград. Освен това има солидни позиции и в търговия със зърно, с която се занимава още преди да се настани на депутатската банка.

В Добрич пък си докарвал добри доходи като рентиер. В центъра е натрупал собственост още по времето, когато е дясна ръка на Миролюб Гаич. Когато „Югоагент” рухва, Живко не само се измъква невредим от фалита, но се оказва и доста заможен. В портфолиото му от имоти влизат бившето кино „Родина” и някогашният магазин „Звезда”, в които сега има магазини и офиси.

Запознати припомнят, че след като пирамидата на Гаич се сринала, Мартинов на свой ред вдигнал голяма жилищна сграда в Добрич. Построил я върху руините на здание, паметник на културата, което обаче изгоряло, удобно запалено от клошари.

В началото на тази година пък се разбра, че бившият депутат е изкарал и 3500 лева от дело срещу прокуратурата. Искът му е бил значително по-голям – 200 хил. лева. Завел делото, понеже била тежко накърнена репутацията му, защото медиите разгласили, че освен за суджука, го разследват и за обзавеждане на офиса на ГЕРБ в Добрич, включително и за някаква техника за видео наблюдение. Тя обаче се оказала в личния му офис. Имало и други разследвания, но така или иначе ги прекратили още през 2020 г.

Мартинов твърди, че широкото разгласяване на разследването се отразило тежко на здравословното му състояние. Само че съдът пише в мотивите: „… колкото по-известна е една личност (политик, депутат, магистрат, държавен или общински служител и др.), толкова повече засилен интерес, укори и намеса в частноправната си сфера се налага да понася, тъй като обществеността има право да бъде информирана (включително и чрез медиите) за действията и постъпките на този, комуто се е доверила да представлява интересите й”.

Източник: Уикенд

Related posts

„Време разделно“, или как соросоидите измислиха, че фашистка е написала комунистическа книга, за да се мачкат турците…

Данела Арсовска е нападната по време на проверка за незаконно строителство

Подводни археолози разкриват останките от корабокрушение от 19. век край Китен

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече