"Когато национален приоритет е налице, ние сме в състояние да се обединим, да го защитим. Ние като държава имаме нужда от национално отговорна стратегия на поведение, особено в проблемния регион, в който живеем, и по отношение на най-близката до нас РСМ. Това не непременно означава писмен документ."
Това мнение изрази пред БНР журналистът Мартин Минков, бивш дългогодишен кореспондент в Скопие, в коментар по приетия от Европейския парламент доклад за напредъка на Северна Македония по пътя към ЕС.
Като подчерта чувствителността на темата за т.нар. македонска идентичност и език от историко-културна гледна точка, журналистът отличи приноса на българските евродепутати за отпадането на формулировката от доклада.
Влиянието на Белград в РСМ несъмнено е много силно. То косвено е свързано с крайното обтягане на отношенията между София и Скопие. Един от основните проблеми, който е залегнал в доклада е, че в РСМ се вижда много чуждо влияние, независимо дали е руско, сръбско или китайско, отбеляза Минков в предаването "Събота 150". По думите му се търси сближаване със Сърбия за сметка на България, която е сатанизирана.
Падението в отношенията е предизвикано от изключителния антибългаризъм, с който се залива македонското общество, подчерта журналистът.
"Идейната обработка на това общество даде много отровни плодове."
Сред обикновените македонци има както огромно недоверие към България, така и югоносталгия, смята Мартин Минков.
Приоритет за сегашното правителство в Скопие са местните избори през есента на тази година, на които то иска да разшири властта си, и посочването на врага, който спъва напредъка на страната към ЕС – "източния съсед", тоест България, обясни той.
България винаги е била активна да предлага практически варианти на сътрудничество, посочи още Минков, като същевременно допусна, че "не натискаме достатъчно" и попита къде са българските инвестиции.
"Колко пъти съм го откривал този Коридор №8, не ме питайте. Защо ще ускорят? Защото НАТО каза, че е важно за сигурността на Югоизточна Европа."
Мартин Минков
fakti.bg