Какво празнуваме на 2 февруари?

Българският празничен, църковен и традиционен календар е изключително синкретичен, което ни позволява в една дата като днешната да регистрираме повече от една обредни практики. Зимна Богородица, Вълча Богородица, Сретение Господне, Петльовден – с тези имена е известен 2-и февруари. "В официалния календар на Българската православна църква през месец февруари ще видим една поредица от 3 дни, което е често срещан момент в празничността. Започваме с 1 февруари, в който се чества денят на Свети мъченик Трифон.

Минаваме през 2 февруари – празникът Сретение Господне и 3 февруари – Свети Симеон Богоприемец. 2 февруари в контекста на празничността на Българската православна църква е Сретение Господне, който се свързва с култа към Света Богородица, която според християнския канон отива в църква 40 дни след рождението на Младенеца", каза в интервю за Радио Благоевград Петя Банкова – доктор по етнология и доцент към БАН.

На 2 февруари според народните вярвания се празнува и Петльовден. В някои райони в страната е като мъжки аналог на Бабинден. Отбелязва се спасението, оцеляването и съхраняването на мъжката сила.

В някои от изследванията се говори и за Големите Дионисии, за един още по-древен пласт от вярвания, с малко по-пищни тържества, с някои елементи на карнавали, маскаради, малко по-свободно поведение и т.н. От 60-те години на миналия век се празнува и от част от нашето общество с различна сексуалност.

cross

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече