Как да премахнем безопасно кърлеж от тялото си, ако сме навън и няма лекар наблизо

от Измама

Как да премахнем безопасно кърлеж от тялото си, ако сме навън и няма лекар наблизо

Пролетта и лятото са сезоните, в които природата ни приканва навън, но именно тогава рискът от ухапване от кърлеж е най-голям. Ако по време на разходка в гората или на пикник забележите, че имате забит кърлеж и няма медицинска помощ наблизо, е важно да знаете как да реагирате правилно.

Какво да направите:

1. Действайте спокойно, но бързо.

Колкото по-дълго остане кърлежът в кожата, толкова по-голям е рискът от предаване на инфекции като лаймска болест или марсилска треска.

2. Използвайте подходящ инструмент.

Най-добре е да имате пинсета с тънък връх или специален уред за вадене на кърлежи (които се продават в аптеките). Ако нямате такъв, може да импровизирате с фина кърпа или конец.

3. Хванете кърлежа възможно най-близо до кожата.

Прихванете го внимателно в основата му – близо до мястото, където влиза в кожата. Избягвайте да стискате тялото му, за да не изтече съдържание от корема му в раната.

4. Издърпайте бавно и равномерно.

Дърпайте нагоре с постоянен, равномерен натиск. Не въртете кърлежа, защото може да се скъса и част от него да остане в кожата.

5. Дезинфекцирайте мястото.

След изваждане почистете мястото с антисептик като спирт, йод или друг дезинфекционен разтвор.

6. Следете за симптоми.

В следващите дни наблюдавайте мястото за зачервяване, подуване или обрив. Ако се появи обрив тип "мишена" или проявите симптоми като треска, болки в ставите или умора, потърсете лекар незабавно.

Какво да НЕ правите:

Не мажете кърлежа с олио, спирт или кремове, с цел "да го задушите". Това може да го накара да отдели повече инфектирана слюнка в тялото ви.

Не стискайте тялото на кърлежа. Това увеличава риска от инфекция.

Не опитвайте да го извадите с ръце без ръкавици. Ако нямате ръкавици, използвайте бариера като кърпа или найлонова торбичка.

Не отлагайте премахването. Колкото по-скоро бъде отстранен кърлежът, толкова по-малък е рискът от пренасяне на заболявания.

Бонус съвет:

Ако сте в район с повишен риск от кърлежи, добре е да носите със себе си комплект за първа помощ, включващ пинсета и антисептик

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00