КАК СОЦИАЛНИТЕ МЕДИИ ВЛИЯЯТ НА ЕМОЦИИТЕ И НАСТРОЕНИЕТО?

от Измама

Безспорно социалните медии влияят на нашата психика, влияят на емоциите, чувствата и настроението ни.

Можем да видим определено доста положителни влияния.

Първо, в този технологичен свят, отнел ни естественото общуване между хората, впрегнати в много задължения и амбиции, чрез социалните медии ние общуваме. Е, наистина това не е прякото vis-à-vis общуване, но все пак е някаква, макар и опосредствена, връзка.

Удовлетворяваме някак потребността си за социална комуникация с други хора, човек е homo socialis, знаем.

Изпитваме удовлетворение, доволство, хубаво ни е.

Второ, получаваме усещане за свързаност; не сме самотни, имаме някого другиго, макар и само виртуално, с нас и т.н. Това пак ни носи приятни преживявания.

Трето, много важно, чрез социалните медии можем да получим така нужното на всеки от нас одобрение от околните, то ни трябва за самоидентификацията, самочувствието и стремежа ни към престиж.

Четвърто, в повечето случаи получаваме подкрепа от други хора, социална подкрепа, която също ни е нужна, за да сме в психичен комфорт, пък и за да сме креативни и активни в определени области на практическата си дейност.

Вдичко това ни радва и подобрява настроението ни.

Сега да видим негативните емоционални преживявания.

Казах вече в предишната трета лекция за синдрома FOMO, за страха от пропускане, от изпускане на нещо важно или интересно, от изоставане в сравнение с другите, които не са го пропуснали това нещо.

Възможно е в социалните медии да се запознаем с неща (факти, постижения, тенденции и др.), които да предизвикат нашата завист спрямо някого или спрямо някои хора.

Завистта е много разпространено чувство, специално при българите е национална черта. Завистта поражда мъка у завиждащия.

Ако не сме в платформата, ако не бяхме скролнали надолу, ние нямаше да я изпитаме.

Възможно е резултатът от пребиваването ни в социалната медия да е обратен на изтъкнатото преди малко самочувствие, да ни внуши чувство (комплекс) за малоценност, да ни заведе към неувереност и т.н.

Това е психичният механизъм, наречен „Сравнителна култура" – виждаш само най-добрите моменти от живота на другите и започваш да се чувстваш ти самият недостатъчно добър, значим и ценѐн.

Това са основните неща е областта на влиянието на социалните мрежи върху преживяванивта ни.

В неделя ще видим влиянието им върху разума и мисленето, а така също се запознаем с филтърните балони.

Включете се във ФБ групата ми “Дистанционни курсове”, имам 10 500 курсисти, ето линк: https://www.facebook.com/groups/950633402427104/

Търсете моите книги тук: tornadobg.com

акад. Петър Иванов

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00