За 35 000 долара вече всеки може да си купи нов тип компютър, който съчетава обикновен хардуер на силициева основа с човешки. неврони.
CL1, пуснат на пазара на 2 март от базирания в Мелбърн стартъп Cortical Labs, е „първият в света биологичен компютър, който може да се използва с код“, според уебсайта на компанията. Системата е с размери на кутия за обувки.
Вътре в CL1 богат на хранителни вещества бульон захранва човешки неврони, които растат върху силициев чип. Този чип изпраща електрически импулси към и от невроните, за да ги обучи да проявяват желано поведение. Използвайки подобна система, Cortical Labs научи DishBrain (предшественик на CL1) да играе видеоиграта Pong.
Пояснявам, че неврона, наричан още нервна клетка, е структурна единица на нервната система. Представлява електрически възбудима клетка, която обработва и предава информация посредством електрически и химически сигнали.
„Компонентът на перфузионната верига действа като животоподдържаща система за клетките – той има филтрация за отпадъчните продукти, контрол на температурата, смесване на газове и помпи, които поддържат всичко в циркулация“, казва Брет Каган, главен научен директор на Cortical Labs.
Системата използва само няколко вата енергия и поддържа невроните живи до шест месеца според уебсайта на компанията.
Учените от Cortical Labs все още работят по създаването на система, която да представя точно многото видове и функции на клетките в човешкия мозък с възможно най-малко клетки. Но инструменти като CL1 биха могли да помогнат на изследователите да разработят лечения за заболявания, свързани с мозъка, като изследват как системата се учи и обработва информация.
Тъй като технологията включва човешки неврони, някои учени изразиха етична загриженост във връзка с разработването на „синтетичен биологичен интелект“ като CL1. Въпреки че DishBrain и CL1 са по-малко сложни от човешките мозъци, технологията предизвика дебати около естеството на съзнанието и потенциала на бъдещия синтетичен биологичен интелект да изпитва страдание.
Устройствата CL1 ще се продават на дребно за около 35 000 долара всяко и ще станат широко достъпни в края на 2025 г., съобщи New Atlas. Всяко устройство се нуждае от подходящи лабораторни помещения, за да работи правилно, затова Cortical Labs ще предложи и опция за дистанционно изчисление в облака за потребителите, които нямат собствено устройство.
Излишно е да пиша, че следващата стъпка е компютър с вграден цял човешки мозък или човек с вграден цял компютър.
Добре дошли в прекрасния нов свят
Иван Спирдонов