Лекар разкри: В някои случаи специализанти получават по-високи доходи от утвърдени професори

Всички, които желаят могат да специализират по някой от вариантите, които се предлагат, няма изпит за зачисляване към специализация, има фиктивен такъв. Съществува сериозен дисбаланс между броя на специализантите в различните направления. Докато някои области са пренаситени, други буквално изчезват. Това коментира началникът на Клиниката по вътрешни болести в УМБАЛ "Св. Анна" проф. Борис Богов.

"Съдовите хирурзи в България са едва 33-ма, нефролозите – около 260. За сравнение – кардиолозите са над 3 000. Това зависи от атрактивността на специалността – ако тя не носи добри приходи от Здравната каса или от клинични пътеки, младите лекари не я избират", каза проф. Богов.

Той изтъкна, че в някои случаи специализанти получават по-високи доходи от утвърдени професори, а често работят в нарушение на правилата.

"През 2018 г. в Пловдив един специализант взимаше 4 500 лв. – повече от професор в Медицинския университет. Проблемът е, че са много болниците в България. Ако бяха по-малко, каквото е населението, тогава щеше да има повече и за специализиращите", даде пример проф. Богов.

В ефира на Bulgaria ON AIR гостът изтъкна, че възнагражденията в лечебните заведения зависят от приходите от НЗОК.

"Ако няма достатъчно пациенти, няма откъде да се дадат пари. Частните болници имат избирателност към специалностите, които са атрактивни и носят доходи", изтъкна проф. Богов. Акцент беше поставен и върху моралната страна на процеса – ангажиментът на младите лекари към системата, която ги е обучила.

Държавата инвестира в тяхното образование – 6 години обучение и 4 години специализация. Не може просто да си вземат куфарите и да заминат за чужбина. Трябва да има задължение да работят определен период у нас", категоричен е гостът.

Началникът на Клиниката по вътрешни болести в УМБАЛ "Св. Анна" е убеден, че няма по-добри лекари за българските пациенти от тези, които сами си обучаваме.

"Изпитваме от Украйна колеги, които са завършили там. Трябва да положат изпит – идват при нас за вътрешни болести. Нашите лекари знаят в пъти повече от колегите, които изпитваме. Затова не мисля, че можем да внасяме лекари", изрази мнение медикът.

Той подчерта, че на протестите за заплати често говорят студенти, които още не са специализанти.

"Има специализанти, които не знаят много. Подозирам, че тези от тази група протестират за заплати", изрази мнението си проф. Борис Богов.

Агенция Фокус

Related posts

Фолк певицата Дебора с 3,14 промила и нова катастрофа край Поморие – отново зад волана пияна (СНИМКИ)

60 ЛЕВА АЗ, АКАДЕМИКЪТ И ПРОФЕСОРЪТ, ПОЛУЧИХ ПОКАНА ОТ ДЕПУТАТ – БИВШ КЕЛНЕР, ПОЛУЧАВАЩ СЕГА МЕСЕЧНА ЗАПЛАТА МИНИМУМ 20 000 ЛЕВА, ДА УЧАСТВАМ В МЕРОПРИЯТИЕ, КАТО ПЛАТЯ ЗА ТОВА УЧАСТИЕ

Сигнали в “Антиспекула” за фалшиви намаления и съмнителни поскъпвания

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече