Локалите – феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

от Измама

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност, не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда."

Това мнение изразява пред БНР психологът Яна Алексиева от Асоциация "Родители" във връзка с младежката агресия и причините, които водят до нея.

Според психолога възможно решение е насищането на програмата на децата, но срещу това стоят "сериозни суми, които не всеки родител може да си позволи".

"Липсва всякаква дейност, която да ги занимава и която да им бъде интересна. Когато са и на училище, и ваканция децата на по-голяма възраст нямат кой знае каква среда да спортуват, да се занимават с хобита, с изкуство. Къде ги виждаме – в моловете."

Родителите превантивно да чуват и "виждат" детето си, да говорят с него и да са близо до него, съветва Алексиева.

"Когато разпознават какво се случва в дадената възраст. Тийнейджърството е много специфично. Ключово важно е да запазим доверието и разговора с децата си, да ги познаваме като етапи на развитие. За това няма нужда човек да е завършил няколко висши по психология и педагогика. Имаме нужда да общуваме с децата си, да ги изслушаме, не да ги порицаваме и само да ги наставляваме."

"Не може на децата да им говорим, че приятелите им в тази възраст не са подходящи. Можем да ги развием у тях чувствителност като не се чувстват добре, да разпознаят това", коментира в предаването "Преди всички" психологът Весела Банова от Сдружение "Дете и пространство", бивш заместник-председател на Агенцията за закрила на детето.

По думите ѝ, когато децата загубят желание и скучаят, зад това може да се крият депресивни състояния, могат да се чувстват много самотни, без да си дават сметка, че страдат.

"Не бих искала да казвам, че родителите бъркат. Да си родител – трябва да си много смел или тотално безотговорен, за да можеш да понесеш тежестта на родителската роля и огромната отговорност. В съвременния свят на мястото на авторитета на родителите се появяват модерните технологии и социалните мрежи. Големият залог е в много ранна възраст. Залогът е между потъване в дигиталното и влизане в език – ако у едно дете се събуди интерес към четенето, писането, разказването, винаги ще има шанс да се измъкне от ситуацията, в която е потънало. Ако живее – както се случва на много юноши в момента, изцяло в дигиталното и социалните мрежи, родителите дори не разбират кодовете, с които младежите си общуват. Не разбират какво се случва. Залогът е да имаме общ език, ако искаме нещо да се случва помежду ни."

По темата с т.нар. локали Банова вижда възможна стъпка в отстраняването на насилието от езика.

"Да елиминираме всичко, което ги етикетира, за да можем да хвърляме мостове, да не копаем още по-огромна пропаст между нас и тях.

bnr.bg

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00