ЛУИДЖИ АЛОЕ (28 март 1943 – 19 януари 2025): Homo arеte et heuristicus, син на Калабрия, аристократ в транслационната невробиология

От името на Българското дружество за клетъчна биология,
проф. Георги Н. Чалдъков, председател

Древногръцката дума ἀρετή (arete) означава стремеж към постигане на „съвършенство във всичко“, например: в знанието, в морала, в мислите-и-чувствата, в човешките взаимодействия. И в изследванията на „Растежния фактор за нерви“ (Nerve Growth Factor – NGF) и другите невротрофини при здраве и болести. Ecce Prof. Luigi Aloe, PhD („Това е Проф. д-р Луиджи Алое“): Човек, който с творчески труд и отдаденост постигна, заедно със сътрудниците си, резултати на state-of-the-science (SoS) ниво, публикувани в 407 статии, от които в 27–35 от тях сме съавтори (по данни, съответно, на библиографските институции PubMed и Scopus). Накратко, д-р Алое е аристократ в транслационната невробиология.

От 1998 г., когато за първи път започнахме да работим заедно в ръководения от него Институт в Рим, понякога го поздравявах с Ehi, mio ABC (Amico, Banca е Capo; „Здравей – на южноиталиански –, Приятел, Банка и Началство“). Фактически, д-р Алое е световноизвестен учен, Научен директор на Института по клетъчна биология и невробиология при Националния съвет за научни изследвания в Рим (1975–2018), почетен член на Fondazione IRET в Болоня и Директор на Център за изследване на NGF (2019–2025) – един от най-добрите ни приятели по мозък-и-сърце.

Роден е в Амантеа на 28 март – нека тази дата бъде чествана като „Ден на Луиджи Алое” (има прекрасни примери затова*). Амантеа, прегърната от Теренско море и планината „Сила“, е крисиво и гостоприемно градче, разположено в регион Калабрия в Южна Италия – Енотрия („Земя на виното“), както са я наричали преди векове в Magna Graecia. В нея, включително в съседна Сицилия, зреят над 600 вида грозде, които пълнят милиони бутилки с вино, изпивани глокално („глобално“ и „локално“).
– Това наистина е една превъзходна evidence-based енология! Но Калабрия е земя и на философите Ксенофан, Зенон, Парменид, Питагор, Томасо Кампанела и на Ренато Дулбеко, Нобелов лауреат за медицина-1975. – казваше Луиджи.
– И на жени с „демонична красота” – допълвах аз. Ако сте в Рим и искате да ги видите, преминавате около 600 км на юг с „Ланчията” на Луиджи. И сте в Амантеа. Тук рибата, виното и слънцето са винаги с вас – това е част от Рая на света, казва Фердинандо, един от амантеанските приятели на Луиджи. bg
– Очевидно, всички пътища водят първо към Калабрия, след това – към Рим, казва Луиджи. Аз добавям: и към „българските килии” (Celle di Bulgheria) – град, основан около 667 г., когато в Италия пристига петият син на кан Кубрат – Алцек, заедно с десет хиляди българи.

Сестрата, една от дъщерите и внучката на Луиджи се казват Розалия – кръстени са на баба му – сеньора Розалия (1878–1965). Тя обичала да казва, че човек, който пие вино, е по-близо до Бога. Изгледала всеотдайно петимата си внуци – Роко, Франко, Луиджи, Розалия и Алфредо, тя емигрирала при сестра си в САЩ, където умряла от носталгия по Калабрия.

През 1967 г. проф. Рита Леви-Монталчини предлага на Луиджи за шест месеца да работи с нея във Washington University, St. Louis, Missouri, USA:

Години след това той ще каже: „Когато приех предложението на проф. Леви-Монталчини, не си представях, че тези шест месеца ще станат осем години и ще оформят цялата ми кариера“. През 1973 г. се връща в Италия – „красивата страна“ (bel paese), работи повече от 40 години в Institute of Cell Biology and Neurobiology в Рим. И става най-продуктивният и най-иновативен сътрудник на Леви-Монталчине в изследванията на NGF. През1989 г. Университетът в Болоня удостоява Луджи Алое с почетното званието Doctor Honoris Causa. През 1999 г. Медицинският университет във Варна също го удостоява с това почетно звание. В нейната книга In Praise of Imperfection („Във възхвала на неперфектното“) Леви-Монталчини има един трогателен пасаж за д-р Алое: „Възхвалям неговата научна интуиция и отдаденост, качества които бяха съществени за успеха на нашите изследвания на NGF”. За които тя получи Нобелова награда за медицина през 1986 г. И с парите, получени от наградата, направи Фондация, която дава степендии за научни проекти на млади колеги – с пожелание да последват нейното дълголетие (1909–2012) и дълготворение.

Тази фотграфия е напревена в Рим на 22 април 2009 г. на Симпозиум, посветен на 100-годшния рожден ден на проф. Леви-Монталчини. Вдясно от нея е Луиджи Алое, вляво – Георги Чалдъков. В ръката ѝ е дипломата за Почетен член на Българското дружество за клетъчна биология, която ѝ връчих след моята лекция.

Сега, малко, но лъчезарна българо-италианска романтика. През 1897–1898 г. поетът Кирил Христов (1875–1944) е живял в Неапол – „пиян от свойте младини”, Южна Италия още повече възпламенява хедонистичните му рефлекси и той ги описава в една „Неаполитанска вечер”:
…Тъй тържествена, омайна –
да мине без любов, ще бъде грях.

С Луиджи и други италиански колеги гостувахме на
Христо Фотев в Равадиново, село близо до Созопол. Тогава Христо ни разказа за „Черните очи” – още един италиански екстаз на любовта на Кирил Христов:
Видях я – ослепяха ми очите
от тая демонична красота.
Между вулкани майка я родила,
в Калабрия – сърца за да мори.
На третий ден аз грабвам китка цвете
и влизам при Розалия…
Но смая се и трепна тя тогива –
и готви се да бяга, да се крий:
„Недей!… Батиста е ревнив… не бива!
Да знай – ще те убий!…”
„Да ме убие!… Нека!… Остави ме!…”
И тигър ревна в моето сърце –
и хубостта, която подлуди ме,
аз грабнах на ръце…
И всичката ми кръв нахлу в главата…
Как можех вече аз да се свестя,
когато и Батиста, и… камата
сама забрави тя?

Запитах Луиджи дали е чувал за българин, който е познавал (в библейски смисъл) баба му Розалия – по това време тя е била 19–20-годишна „демонична красота“.
– И да е познавала този българин, тя не би ми казала. Но знам, че в Амантеа нямаме мъж с име Батиста – отговори Луиджи. След това каза, че „Черните очи” на Кирил Христов му напомнят за „Невярната съпруга” на Федерико Гарсия Лорка:
Аз я отведох на реката;
бях сигурен, че е девойка,
ала тя имала си мъж.

Sicut matribus еt patribus sit Deus nobis („Като с нашите майки и бащи, нека Бог бъде с нас“). Поклон! Светлина, Мир и Обич в Душата ти**, Homo arеte et heuristicus ЛУИДЖИ АЛОЕ. С кончината на д-р Алое светът изгуби голям учен, но остави надежда за всички, които всеотдайно се стремят да подобрят с труд-и-морал качеството на живота си и този на другите.
––––––––––––––––––––––––––––
*За почит на Робърт Бърнс, като национален герой, рожденият му ден 25-ти януари е национален празник на Шотландия, също така се празнува „Burns Night“. А в България се чудим кога да бъде национлния ни празник – на 3 март или 24 май. На 24 май, посветен на Светите братя Кирил и Методий, разбира се! Може – и на Иван Вазов или Пейо Яворов.
** Lasciatelo riposare in pace, ma soprattutto lasciateci vivere con un bel ricordo! („Нека да почива в мир и ние да живеем с хубави спомени за него!“) – нали, „Душата тежи, колкото са спомените в нея“ (Антонио Гомес Руфо). Франческа, съпругата на Луиджи, децата му Силвия, Розария и Джанлуиджи и 5-те внука, както и неговите приятели, останаха да живеят с хубави спомени за него.

Важнослов
Neşe Tunçel – професор в Турция
From: [email protected] Fri, 21 Jan 2025

Arrivederci, Adios, Luigi! I am so sorry, may you rest in peace. You will always be in my good memories, as all the ones in this picture who passed away:
Тази фотография е направена на екскурзията по времето на Симпозиума в Анталия през 1986 г., организиран от проф. Неше Тюнчел – чаровната дама отпред на фотографията. На пърия ред, отляво надясно: вторият е Марко Фиоре*, петият – Луиджи, до него – Антоанета и Георги Чалдъкови.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* С Марко сме започнали преди една година и сега продължаваме да пишем книга за живота на Луиджи, озаглавена: “LUIGI ALOE: From Homo viator to Homo arete et heuriscticus”. Защото неговият живот е лъчезарен пример за главен герой в книга и филм за това как „късметът се усмихва на подготвените“ за (само)реализиране в биомедицинските науки.

Coda – заключение с фотография в Рим през 1998 г.:

Related posts

Затъпяваме ли благодарение на ИИ помощници, като ChatGPT?

Презрение към всички, които забравиха тази дата!

Топчетата на Априлското въстание освен от череша били още от бук, бряст, черница, орех, круша

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочети повече