Милиардер републиканец от САЩ иска да купи газопровода „Турски поток“ в България

от Измама

Американският хедж фонд "Елиът Мениджмънт" (Elliott Management) на милиардера Пол Сингър започва сделка, която би била немислима само преди няколко години: закупуване на дял в проздължението на руския газопровод "Турски поток" през България с бъдеща цел участие в активи на българския държавен газов оператор "Булгартрансгаз" съобщава изданието "Уолстрийт джърнъл" в петък.

Това е последната отсечка от инфраструктурата, която е единственият достъп на "Газпром" до европейския пазар и интересът на „Елиът“ вероятно е част от по-широка игра за придобиване на инфраструктурни активи от държавния газов оператор "Булгартрансгаз", включително центрове за данни и кабели.

Ходът, който все още е в ранен етап на преговори, идва в момент, в който Вашингтон заема твърда позиция по отношение на енергийната независимост и сдържането на Русия. Но Сингър – магнат на хедж фондове, мегадонор на републиканците и сериен корпоративен агитатор – никога не е бил от хората, които следват сценария. Елиът е известен с това, че оказва натиск, както върху правителства, така и върху компании. В момента например притиска BP да се откаже от плановете за преход и да се върне към изпомпването на повече суров петрол. Също така се опитва да раздели Phillips 66, като едновременно с това обмисля сделка за Citgo, конкурента на Phillips.

Явно е наред опит на Сингър да си проправи път в енергийния поток на Европа през България, коментира изданието oilprice.com..

Политически инвестицията може да предложи на България две неща: пари за укрепване на скърцащата ѝ електропреносна мрежа и дипломатическо любовно послание към лагера на Тръмп. Мисленето в София е, че американски дял в хедж фонд може да защити газопровода от бъдещи санкции.

В статията на "Уолстрийт" се твърди, че през април е имало среща в София между представители на фонда на Сингър и високопоставени български държавни служители. След това с държавната компания "Булгартрансгаз" е било подписано споразумение за неразкриване на информация.

"Освен да инвестира в инфраструктурната мрежа на компанията, "Елиът" обмисля и сделка за рефинансиране на дълг на "Булгартрансгаз", допълва бизнес изданието.

Преговорите са в начална фаза, няма гаранция за финализиране на сделката и потенциалният размер на инвестицията не е ясен.

“Сделката може да бъде евентуален план за подобни сделки в Украйна и Германия", смята Мартин Владимиров, енергиен експерт в Центъра за изследване на демокрацията в София, който е изучавал влиянието на Русия в Европа. Според него това би могло да помогне за увековечаване на зависимостта на Европа от руския газ.
.
Такава сделка – ако цели запазване на единствения действащ газопровод за достъп на „Газпром“ до европейския пазар – би противоречала на представената преди дни стратегия на Европейската комисия за прекратяване вноса на руски газ в ЕС до 2027 г. Словакия и Унгария, които продължават да разчитат на руското гориво, веднага отхвърлиха плана, смята Владимиров.

През последните месеци администрацията на Тръмп постави сключването на икономически сделки в основата на своите предложения към Москва за мир в Украйна, което повдигна възможността Русия да възстанови енергийната си мрежа на Запад с американска подкрепа.

Руският външен министър Сергей Лавров заяви по-рано тази година, че Вашингтон и Москва обсъждат възраждането на "Северен поток".

Преди ден Ройтерс цитира свои източници, според които представители на Вашингтон и Москва са провели дискусии как САЩ да помогне за съживяване на продажбите на руски газ на континента.

"Повдигаме въпроса пред американците", отвърна в петък Юрий Ушаков, високопоставен съветник в Кремъл на въпрос на "Интерфакс" дали е вярно съобщеното от агенцията.

Представител на Белия дом заявил за "Уолстрийт джърнъл", че администрацията не "коментира инвестиционните решения на частни компании, но ние сме щастливи да продължим да изнасяме американски втечнен природен газ (LNG) на приятелски настроени европейски пазари".

"Сделка за българския тръбопровод би била потенциално доходоносна за "Елиът". България получава около 350 млн. Долара годишно от Русия за транспортиране на газ през тръбопроводната мрежа. Доставките по "Турски поток" се увеличиха през последните години, тъй като други руски тръбопроводи до Европа бяха спрени", се обяснява в статията.

Милиардерът Пол Сингър, основател и ръководител на хедж фонда, е виден поддръжник на кандидатите на Републиканската партия и е дарил общо 7.5 милиона долара на политическите комитети за действие (PAC) Make America Great Again и Preserve America – и двата са свързани с преизбирането на Доналд Тръмп.

Различни класации посочват основаният през 1977 г. "Елиът" като водещия в света частен фонд по показател управление на активи. Представян е като група компании, търсещи възможности да купят дялове в публични компании, преминаващи през затруднения и нуждаещи се от нова посока, изгодна за инвеститорите.

Източник: "Медиапул"

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочети повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00