В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е хуманна и жената да има позитивно преживяване.
Това каза в интервю за БНР Надежда Цекулова, журналист и правозащитник.
"Разговорът се е изродил, преди да започне. Трябва задължително да има истерия, скандал и нещо политическо, за да има разговор изобщо", заяви тя след огласяването на случая на родилка, оплакала се от вербално насилие и неетично отношение в Майчин дом.
Раждането не може да бъде разделено на медицинска и немедицинска страна, коментира Цекулова в предаването "Преди всички".
Начинът, по който раждането ще протече, категорично е свързан с емоционалното състояние на жената. Това не е претенция, а доказан биологичен процес. Стресът предизвиква медицински проблеми по време на раждане, подчерта тя.
В България го няма нито като стандарт, нито като разговор разбирането, че жената по време на раждане трябва да е спокойна, смята тя.
Системата е силно медикализирана. Тя обръща внимание на лекарствата и медицинските процедури. Не обръща внимание върху емоционалното състояние както на медиците, така и на пациентите, изтъкна още Надежда Цекулова.
Жената може да се окаже неподготвена, да прави неща, които да застрашават хода на раждането, но тъкмо затова екипът следва да е подготвен и да не е "прегорял", за да върне раждането в неговия позитивен ход, посочи журналистът и допълни, че у нас няма практика до раждането да се допуска доверен човек на родилката, който ѝ дава сигурност и може да бъде медиатор в тази среда.
Промяна може да дойде от акушерската активност и разписването на акушерски стандарт за раждането, изрази позиция Цекулова, като напомни, че тази тема е на дневен ред от години
fakti.bg